Skip to content

هالوکور

هالوکور

هالوکور

کلمه هالوکور به انگلیسی (hollowcore) به معنی مجوف یا توخالی می باشد که در مهندسی عمران و ساختمان اصطلاحا به نوعی مصالح از پیش ساخته شده که میانشان تهی می باشد، گفته می شود. تهی کردن داخل این قطعات با کاهش بار مرده سقف در امتداد طولی آن، باعث صرفه جویی در بتن استفاده شده به اندازه نصف حالت توپر می‌شود. قطعات مجوف از هر دو نوع بتن معمولی و یا بتن پیش تنیده درست می شوند.

این قطعات و مصالح معمولاً در کارخانه قبل از انجام پروژه ساخته شده و بعد از ساخت به محل انجام پروژه انتقال داده می‌شوند. با استفاده از این سقف‌ها دیگر نیازی به قالب‌بندی نخواهد بود، همچنین باعث کاهش هزینه‌های اجرایی، کیفیت بالای ساخت، استفاده بهینه از مصالح و افزایش سرعت اجرا می‌شود.

هالوکورها تا دهانه‌هایی با طول ۱۵ متر را تحت پوشش قرار می‌دهد و همچنین صاف بودن سطح آن و نداشتن برآمدگی سبب راحتی کار می‌شود که دیگر نیازی به استفاده از سقف کاذب برای زیر سقف و کف‌سازی برای مسطح کردن روی سطح نخواهد بود. با در نظر گرفتن همه این مزایا، هالوکورها در حال حاضر از پرکاربردترین نوع مصالح و قطعات در دنیا می‌باشد که در بخش‌های مختلف صنعت ساخت‌وساز مورداستفاده واقع می‌شود.

در ویدئو زیر میتوانید تمامی مراحل تولید هالوکور را که شامل آماده سازی و نصب PC Wire، بتن ریزی، برش و … به صورت کامل مشاهده نمایید.

برای آشنایی بیشتر با “تیرچه پیش تنیده” به بخش مقالات در سایت بپتا مراجعه نمایید.

سقف‌ پیش تنیده

از سقف‌های پیش تنیده، سقف‌ هالوکور است. از مهم‌ترین دلایل بالا رفتن استفاده از این محصول پیش ساخته بودن و استفاده سریع آن است. یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش هزینه اجرای سقف پیش تنیده عدم نیاز به قالب‌بندی است. 

سقف پیش تنیده یا سقف هالوکور توانایی پاسخگویی به ضخامتهای مختلف از بسیار کم تا دهانه ۱۴ متری را دارد. 

سقف هالوکور یا سقف مجوف از سیستم‌های شناخته شده در دنیا هستند و به دو صورت بتن مسلح معمولی یا بتن مسلح پیش تنیده در کارخانه تولید و به محل ساخت و ساز پروژه منتقل می‌شوند.

سقف آماده

سقف آماده یک ماده ساختمانی جدید که به دلیل مزایای متعدد آن به راحتی جایگزین مصالح سنتی و سنگین ساختمانی شده است. حالا از دیوار و سقف آماده برای ساخت ویلاهای پیش ساخته و منازل مسکونی استفاده فراوانی می‌شود.

امتیازهای سقف پیش تنیده بصورت خلاصه:

هالوکوور
 • افزایش سرعت اجرا
 • عدم نیاز به قالب بندی
 • عدم نیاز به جک زدن در طبقات
 • قابلیت اجرا در دهانه های تا 12 متر
 • عایق صوت, گرما و مقاوم در برابر ارتعاش
 • کم شدن زمان بهره برداری از سازه بدلیل تولید انبوه در حجم زیاد و جلوتر از برنامه ریزی ساخت و ساز در مرحله (آماده شدن نقشه های نهایی)
 • کاهش وزن سازه و در نتیجه رفتار مناسب در برابر زلزله
 • امکان عبور تاسیسات از داخل سوراخ سقف (کاهش ضخامت کف سازی)
 • تحمل بار زنده ی از 150 کیلو گرم بر متر مربع تا بیش از 1200 کیلوگرم بر متر مربع
 • افزایش سرعت اجرا تا 60%

مزایای استفاده از مصالح و قطعات هالوکور

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ساخت و ساز، امروزه در اجرای پروژه های عمرانی با در نظر گرفتن اهمیت هر چه بیشتر المان‌های مختلف در ساخت‌و‌ساز نظیر زمان اتمام هرچه زودتر پروژه، هزینه تمام شده کمتر، امنیت بیشتر ساختمان و مقاومت آن در برابر صدمات مختلف مانند زلزله، استفاده از مصالح مجوف یا هالوکور را به یک امر ضروری و کاربردی مبدل کرده است. همچنین با ادامه داشتن پیشرفت‌های صنعت ساخت‌و‌ساز، نقش هالوکور در این صنعت نیز مهم‌تر می‌شود. مدل سازی اطلاعات ساختمان به معماران، مهندسین و پیمانکاران امکان طراحی، برنامه‌ریزی، ساخت و نگهداری ساختمان‌ها با کارایی بیشتر را می‌بخشد.

مزایای اصلی استفاده از سقف های هالوکور به طور عمده در پروژه های مختلف عمرانی بصورت زیر می باشد:

مزایای استفاده از هالوکور

صرفه جویی در هزینه با استفاده بهینه از مصالح

به دلیل استفاده کمتر از بتن مصرفی در ساخت مصالح هالوکور هزینه تمام شده ساخت و سازهایی که با سیستم سقفی هالوکور ساخته می شوند در مقایسه با سایر سیستم های سقفی کاهش می یابد. همچنین با استفاده از مصالح هالوکور نیازی به شمع گذاری، قالب بندی، بتن ریزی و آرماتوربندی نخواهد بود. و پیش ساخته بودنشان باعث استفاده بهینه از مصالح می شود.

سبک سازی سقف و کاهش دادن وزن ساختمان

همچنین حفره های هالوکور به دلیل استفاده کمتر از بتن پیش تنیده و ساده بودنشان باعث کاهش وزن ساختمان می شود و به دلیل این نوع طراحی میزان استفاده از مصالح در اسکلت سازه کاهش می یابد.

کاهش ضخامت کف سازی با در نظر گرفتن حفره هاپشی

سیستم سقفی هالوکور به نحوی طراحی شده است که امکان عبور تاسیسات از درون حفره ها را برای کاربری مختلف فراهم می آورد و ضخامت کف سازی را کاهش می دهد.

ایمنی نسبی بالاتر

از آنجا که وزن صفحات هالوکور کم است در نتیجه با به کار بردن سقف هالوکور وزن ساختمان را نیز کاهش می دهد و از وقوع صدمات ناشی از حوادث مختلف نظیر زلزله جلوگیری می کند.

افزایش تعداد طبقات نسبت به ساختمان مشابه با ارتفاع یکسان

کم بودن ضخامت سقف هالوکور موجب کمتر شدن فضای غیر مفید طبقات می شود که با در نظر گرفتن ارتفاع مفید هر طبقه می توان تعداد طبقات را در یک ارتفاع یکسان افزایش داد.

عملکرد عایقی صوتی و حرارتی به دلیل وجود حفره‌های طولی

سقف هالوکور به دلیل حفره های توخالی موجود، باعث عایق بودن طبقات ساختمان نسبت به گرما و صوت نیز می شود.

کاهش ارتفاع ساختمان

با استفاده از سقف هالوکور که موجب کاهش ضخامت سقف ها می شود همراه با حذف آویز تیرها باعث کمتر شدن ارتفاع ساختمان نیز می باشد که ارتفاع کمتر ساختمان نیز مقاومت بیشتری را در برابر زلزله خواهد داشت.

از دیگر مزایای استفاده از مصالح هالوکور می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • افزایش طول ‏دهانه در اجرا تا نزدیک به ۱۵ متر
 • کاهش خیز و ارتعاش کف طبقات
 • استفاده بهینه تر از مقطع بتنی
 • عدم نیاز به قالب بندی
 • عدم نیاز به استفاده از جک های نگه دارنده جهت اجرا
 • وجود سطحی کاملا صاف جهت نازک کاری سقف
 • استفاده از فضاهای خالی سقف جهت عبور دادن تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

دال بتنی آماده

در ساخت دال بتنی آماده از بتن و میلگرد استفاده شده و از پرکاربردترین سازه‌های بتنی پیش ساخته در ساخت معابر و سقف‌ها است. اصلی‌ترین استفاده دال بتنی در ساخت سقف سازه، سقف کانال آب و معابر ماشین رو است. تولید دال بتنی به دو روش اصلی ترافیکی و پیش تنیده است. در ضمن قدرت دال بتن ها در سه دسته ترافیک سنگین، نیمه ترافیکی و ‏همچنین عابر رو قرار می‌گیرد.

موارد استفاده از مصالح هالوکور

با در نظر گرفتن تمامی مزایایی که برای سقف های هالوکور گفته شد. امروزه به طور عمده از سقف های هالوکور در پروژه های زیادی استفاده می شود. درساخت انواع سقف، دیوار و کف پوش ها برای خانه ها و آپارتمانهای مسکونی، ساختمان های اداری، هتلها، مدارس، بیمارستان ها، سوپرمارکت ها، واحدهای صنعتی و پارکینگ ها، استخرها، تالارها، سقف سالن های ورزشی، سقف سوله ها و اسکلت بتنی و فولادی نیز استفاده می شود.

موارد استفاده از هالوکور

ملاحظات مهم مصالح بتنی هالوکور

اجرای سقف های هالوکور یا مجوف ضمن داشتن تمام مزایای مهمی که مطرح شد دارای ملاحظاتی نیز هستند که شاید نتوان این ملاحظات را جزء معایب محسوب کرد اما بهتر است قبل از تصمیم گیری به اجرای این سیستم در پروژه مد نظر مورد ارزیابی قرار گیرند. سیستم سقف هالوکور در مقایسه با نوع دیگر سقف ها نیاز به نیروی ماهر اجرایی دارد. همچنین در مقایسه با سایر سیستم های اجرای سقف، به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارد و در پروژه های کوچک به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

ملاحظات مصالح بتنی هالوکور

ماشین آلات و تجهیزات تولید مصالح بتنی هالوکور

 • دستگاه تمیز کننده : از این دستگاه برای تمیزکاری و آماده کردن محل ساخت قطعات بتن هالوکور استفاده می شود.
 • ماشین شکل دهنده یا اکسترودر : دستگاهی است كه مخلوط بتن را در قالب ريخته و با حركت در طول آن باعث شکل گیری بتن می شود.
 • ماشین برش: به منظور برش قالب های بتنی در ابعاد مورد نظر استفاده می شود.
 • جابجا کننده قطعات بتنی: برای بلند کردن و جابجا کردن قطعات بتنی بعد از شکل گیری از قالب استفاده می شود.
ماشین آلات تولید هالوکور

مراحل تولید مصالح پیش ساخته بتنی هالوکور

۱- آماده کردن خط تولید و تمیز کردن قالب ها

در مرحله اول خط تولید قطعات هالوکور که دستگاه شکل دهنده از آنجا عبور می کند، از هرگونه عوامل آلودگی خارجی توسط دستگاه تمیز کننده، خالی و تمیز می شود و قالب زیرین آن هم روغن کاری می گردد.

ماشین آلات تولید هالوکور

۲-درست کردن بتن و ریختن آن در قالب با ماشین اکسترودر

قبل از قالب گیری بتن برای تولید مصالح هالوکور بتن با عیار مشخص تولید می شود و سپس به خط تولید هالوکور انتقال می یابد و با استفاده از جرثقیل به داخل دستگاه اکسترودر ریخته می شود. در طول این مراحل باید دقت کرد تا کیفیت بتن کاهش نیابد.

ماشین اکسترودر هالوکور

۳- ساخت قطعات و مصالح بتنی هالوکور

در این مرحله از تولید مصالح هالوکور بتن درست شده توسط دستگاه اکسترودر در قالب ها ریخته می شود و با حرکت در امتداد قالب ها شکل گیری بتن ها انجام می شود.

۴- تهیه قطعات هالوکور

عمل آوری قطعات بتنی هالوکور بلافاصله با ايجاد پوشش، کاور و فوم برزنتی پس از بتن ریزی انجام میگیرد.

۵- بلند کردن، حمل و دپوی دال های هالوکور

بعد از بدست آوردن قطعات هالوکور آن ها را برای کسب مقاومت لازم در انبار ها ذخیره می کنند.

مراحل اجرای سقف هالوکور

اجرای سقف هالوکور در دو مرحله انجام می گیرد:

۱- آرماتور بندی و اجرای تیرها که با لحاظ کردن نشیمنگاه قطعات هالوکور آرماتور بندی می شود و تفاوت آن با اجرای تیر در ساختمان های متداول در بتن ریزی تیرها می باشد که در دو مرحله انجام می گیرد. و بعد از تمام شدن آرماتور بندی تیرها، بتن ریزی انجام می شود.

۲- نصب قطعات پیش ساخته هالوکور که پس از تکمیل نمودن نشیمن پنل های هالوکور، عملیات اجرای سقف با قرار دادن پنل های از پیش ساخته شده با جرثقیل در کارگاه مورد نظر صورت می گیرد.

اجرای سقف هالوکور

خرید هالوکور

از آنجایی که خرید هالوکور به نسبت زیادی افزایش یافته و کارخانه‌های گوناگونی در این زمینه مشغول به کارند، خریداران میتوانند قبل از خرید از کارخانه بازدید کرده و گواهی استاندارد هالوکور امروز و پروانه بهره برداری را مشاهده نمایند. در اکثر اوقات تحویل سفارشات به روز است و شما میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با کارشناسان شرکت تماس گرفته و اطلاعات لازم خود را به دست آورید. 04432764991

سوالات متداول

ابعاد هالاکور ها چقدر است و آیا کاربری هالاکورها صرفا در سقف می باشد؟

عرض این قطعات 1.20 و ضخامت و طول آن با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر است و خیر از هالوکور جهت پوشش کانال ها، معابر، راه سازی، کف سازی و… نیز می توان استفاده نمود.

آیا میتوان عرض دال را نیز تغییر داد؟

این نوع قطعات در تمامی کارخانه های تولیدی با عرض ثابت وغیرقابل تغییر تولید میشوند. اما در شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز با توجه به توان بالای خط تولید امکان تغییر عرض دال نیز میسر می باشد.

درصورت استفاده از این نوع دال ها در سقف های پروژه های مسکونی و تجاری و…. نیاز به طراحی خاص است؟

بله با توجه با آیین نامه های موجود در این زمینه(ACI,PCI)درمحل اتصال سقف ها به تیرها نیازمند طراحی بخصوص می باشد که این امر در شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز توسط گروه طراحی انجام شده و به مشتریان پروژه تقدیم میشود.

دال‌های بتنی هالوکور چه مصارفی دارد؟

هالوکور به علت وزن کم و صرفه جویی در مصرف بتن در ساخت سقف، پل سازی، دیوار، کفپوش، پوشش پارکینگ و سوله، ساخت صندلی ورزشگاهها، سقف سازه‌های خاص مانند تالار یا استخر کاربرد دارد.

سقف هالوکور از چه چیزی ساخته می‌شود؟

سقف‌های ساخته شده از هالوکور از بتن آرمه پیش تنیده و بتن آرمه معمولی ساخته می‌شوند و این سقفها جز سقف‌های نیمه سنگین تا سنگین به حساب می‌آیند. 

آیا امکان استفاده از سقف های هالوکور در ساختمانهای اسکلت غیربتی ممکن است؟

خیر از این سقفها فقط برای اسکلت بتن مسلح میتوان استفاده کرد. 

حداقل رده بتن مصرفی در سقف هالوکور چقدر است؟

در قطعات بتن آرمه پیش تنیده حداقل رده بتن مصرفی باید معادل C30 باشد. 

آیا امکان ایجاد دهانه‌های بلند بدون ستون در سازه در قطعات پیش تنیده وجود دارد؟

یکی از مزایای اصلی پیش تنیده بودن در قطعات هالوکور این است که امکان ایجاد دهانه‌های بلند بدون ستون در سازه را فراهم می‌کند. 

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : info@bpta.ir

11 Comments

 1. یه سایت خوب با رابط کاربری زیبا واقعا خیلی خوبه اطلاعات جامعی درباره سازه های پیش تنیده مخصوصا هالوکور قرار دادین

  • ممنون از نظرتون. خوشحالیم که راضی بودین.

 2. هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

  بازرگانی قراچورلو

 3. تشکر میکنم از مقاله تون در مورد دال های هالوکور، هالوکورها جایگزین بسیار خوبی برای بتن ‌مسلح معمولی به دلیل سبک بودن برای اجرا در دهانه هایی که طول نسبتا زیادی دارن هستند.

 4. استفاده از هالوکور در داخل ساختمان به عنوان دیوار حایل از دید اقتصادی به صرفه تمام میشه نسبت به موارد معمول و کلا تفاوت هزینه تا چه حدی هست؟

 5. سلام وقتتون بخیر از این محصول به خاطر وزنی که داره میشه تو محیط های لرله خیز استفاده کرد؟

 6. سپاسگذارم بابت مطالبتان، آیا استفاده از محصول ذکر شده باعث کاهش هزینه میشود؟تا چه حد؟

 7. خیلی ممنون بابت سایت خوبتون
  عمر مفید سقف آماده چقدر هستش تقریبا؟

 8. باسلام وقتتون بخیر
  سقف پیش تنیده تو چه صنایع و مکانهایی کاربرد داره؟

 9. توی محتوا هاتون نوشتین که استفاده از این محصول میتونه هزینه هارو کاهش بده چقدر هزینه ها متفاوت میشه ؟

  • سلام و درود؛
   با توجه به نوسان قیمت در بازار امروز، تفاوت هزینه ها نرخ ثابتی نیست اما در حالت کلی استفاده از هالوکور هزینه ها را تا 20 درصد کاهش می‌دهد.


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *