Skip to content

نکات مهم در اجرای تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده

علت استفاده از تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی‌ها

در این مقاله در مورد اجرای تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی ها صحبت خواهیم کرد که رعایت آن‌ها در پروژه‌هایی که با تیرچه پیش تنیده اجرا می‌شوند موجب افزایش ایمنی و طول عمر ساختمان می‌گردد. ابتدا بصورت مختصر به بررسی مهمترین دلایل استفاده از تیرچه پیش تنیده در برخی اسکلت‌بندی‌ها علی الخصوص اسکلت‌بندی فولادی می‌پردازیم. با توجه به این که استفاده از تیرچه پیش تنیده مزایای بسیار زیادی در ساخت و ساز دارد، اما در بین این مزایا، موارد زیر جزء مهمترین دلایلی است که از تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی‌های فولادی و بتنی استفاده می‌شود.

کمبود فولاد در برخی کشور‌ها: پایین بودن منابع فولاد در برخی کشور‌ها یکی از دلایلی است که باعث می‌شود عوامل اجرایی، تیرچه پیش تنیده را جایگزین تیرچه‌های فولادی نمایند؛ در ساخت و تولید تیرچه پیش تنیده از فولاد کمتری در مقایسه با تیرچه‌های فولادی استفاده می‌شود لذا به کار بردن آن در ساخت و ساز مصرف فولاد را به خوبی کاهش می‌دهد. این عامل مخصوصا در ساخت و ساز کشورهای اروپایی بسیار رایج است.

وزن پایین تیرچه پیش تنیده: کمتر بودن وزن تیرچه پیش تنیده به دلیل استفاده کمتر از فولاد، در مقایسه با تیرچه‌های فولادی از دیگر عوامل مهم استفاده از تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی فولادی می‌باشد. همچنین با به کار بردن تیرچه‌های پیش تنیده امکان کاهش میزان بتن ریزی نیز وجود دارد و این عامل در کاهش وزن ساختمان تاثیر گذار خواهد بود.

قابل استفاده در دهانه‌های با طول زیاد: از ویژگی‌های بسیار مهم تیرچه پیش تنیده قابل استفاده بودن آن‌ها در دهانه‌هایی با طول نسبتا زیاد تا حدود ۱۰ متر می‌باشد.

نکات مهم در اجرای تیرچه پیش تنیده

در ساختمان‌ها و سازه‌هایی که در آن‌ها از تیرچه پیش تنیده استفاده می‌شود، رعایت برخی نکات حائز اهمیت می‌باشد و می‌بایست قبل و بعد از اجرا مورد بررسی قرار گیرند. در ادامه به بررسی این نکات مهم در اجرای تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی‌ها خواهیم پرداخت.

استفاده از تیرچه پیش تنیده استاندارد: در مواردی از ساخت و ساز که قرار است از تیرچه پیش تنیده استفاده شود، می‌بایست دقت لازم را به عمل آورد تا تیرچه پیش تنیده خریداری شده مطابق با استانداردهای داخلی و خارجی بوده و آیین‌نامه های ساخت تیرچه پیش تنیده در آن‌ها رعایت شده باشند.

حمل سالم در جابجایی تیرچه پیش تنیده: در مرحله جابجایی تیرچه پیش تنیده از کارخانه به کارگاه مورد نظر بسیار مهم است که تیرچه از آسیب‌های احتمالی به دور باشد، لذا در این خصوص لازم است دستورالعمل‌های موجود به درستی رعایت شوند تا قبل از اجرا آسیبی به تیرچه پیش تنیده وارد نشود. بهتر است برای حمل از جرثقیل استفاده شود اما در جابجایی بین طبقات و مکان‌های مختلف ساختمان به دلیل وزن کمتر تیرچه‌ها می توان از نیروی انسانی بهره گرفت.

احتیاج نداشتن به شمع بندی: تیرچه پیش تنیده به دلیل وزن کمتر آن به هنگام اجرا نیاز چندانی به شمع‌بندی نخواهد داشت اما بهتر است نسبت به این موضوع به صورت کامل چشم پوشی نشده و در موارد لازم نیز استفاده شود.

اجرای تیرچه پیش تنیده شباهت بسیار زیادی به اجرای تیرچه‌ خرپایی دارد. در ابتدا لازم است بخشی از تیرچه پیش تنیده به میزان حدود ۱۵ سانتی متر وارد تیر شده و سپس بلوک‌های پرکننده بین تیرچه‌ها جایگذاری شده و نصب گردند. بعد از قرارگیری بلوک‌ها می بایست آرماتور اودکا و میلگرد حرارتی بر روی تیرچه‌ها و تیر در روی سقف قرار گرفته سپس بتن‌ریزی انجام گیرد.

برای خرید سقف پیش تنیده و تیرچه پیش تنیده از طریق سایت بپتا اقدامات لازم را انجام دهید.

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : [email protected]

هنوز نظری وارد ثبت نکرده اید ، اولین نفر باشید


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *