Skip to content

بلوک لیکا چیست؟

بلوک لیکا
5/5 - (1 امتیاز)

بلوک ها را می توان از مهم ترین مصالح ساختمانی دانست. با استفاده از بلوک این امکان برای ما فراهم می شود تا دیوارهای گوناگون را در ضخامت ها و ابعاد مختلف بسازیم. نکته مهمی که در رابطه با این مصالح وجود دارد این است که بلوک ها انواع مختلفی داشته و هر کدام از آن ها ویژگی های مختص به خود را دارند.

 یکی از مدل های بلوک که امروزه بسیار شناخته شده است و بعد از معرفی به بازار به سرعت به محبوبیت رسید، مدل لیکا است. بلوک لیکا نوعی بتن سبک سیمانی محسوب می شود؛ این یعنی وزن آن بسیار کم بوده و نسبت به موارد مختلفی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید به طور کاملا حرفه ای با این بلوک ها آشنا شوید تا انتهای این مقاله آموزشی از بپتا ما را همراهی کنید.

در پاسخ به این سوال که بلوک لیکا چیست باید گفت که این بلوک ها از جنس سیمان هستند؛ با این تفاوت که به جای استفاده از سنگدانه های معمولی سیمان، از سنگدانه های سبک رسی در ساخت آن ها استفاده شده است. این سنگدانه ها در واقع همان لیکا نام دارند و همین دلیل نیز باعث نامگذاری این بتن شده است.

 استفاده از سنگدانه های ریز و سبک در این بلوک باعث شده تا علاوه بر افزایش تراکم آن، وزن این بلوک نیز بسیار کاهش یافته و شاهد استفاده از آن در پروژه های مختلف باشیم. همچنین این موضوع می تواند وزن نهایی ساختمان را نیز بسیار کاهش دهد.

مشخصات بلوک لیکا

برای این که بتوانید دقیق تر با این بلوک آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که مشخصات بلوک لیکا را نیز مورد بررسی قرار دهید. این مشخصات برای مهندسین ساختمان سازی و معماران اهمیت بالایی داشته و ممکن است کاربردهای بلوک را تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد. مشخصات این بلوک به شکل زیر هستند:

 • بلوک های لیکا نارسایی حرارتی داشته و به همین دلیل تا 3 ساعت در برابر آتش مقاومت هستند.
 • بلوک های لیکا در برابر ترک و حرارت هم مقاومتی عالی دارند.
 • می توانید از این بلوک به عنوان عایق دمایی و صوتی استفاده کنید.

ضخامت جدار بلوک لیکا

نکته ای مهم که باید با هم بررسی کنیم، ضخمات جدار بلوک لیکا است. معمولا برای این که بلوک ها را در کنار یکدیگر قرار داده و بخش های مختلف ساختمان را تکمیل کنند به ضخامت آن توجه ویژه ای دارند؛ زیرا این موضوع تاثیر زیادی در ساختار دارد.

 به دلیل این که با افزایش ضخامت جداره، وزن بلوک نیز بیشتر می شود، در بلوک های لیکا این ضخامت را کم نگه می دارند تا خاصیت سبک وزنی آن به بهترین شکل باقی بماند. به همین دلیل است که بلوک های لیکا نسبت به بلوک سیمانی سبک تر هستند.

ضخامت بلوک لیکا
ضخامت بلوک لیکا

سبک دانه چگونه تولید می شود؟

همانطور که گفتیم این بلوک با استفاده از سبک دانه ها تولید می شود. این دانه ها در واقع دانه های خاک رس بوده و بسیار سبک هستند. سوالی که برای برخی پیش آمده این است که سبک دانه ها چگونه تولید می شوند. در رابطه با این موضوع باید گفت که این دانه ها در مراحل زیر به تولید می رسند:

 1. فرآوری دانه لیکا
 2. خشک کردن گل رس
 3. پختن و منبسط کردن

تمامی این مراحل نسبت به بلوک های سیمانی سریع تر انجام می شوند.

ویژگی های بلوک لیکا

شاید با خودتان بگویید که این بلوک چه ویژگی هایی دارد که موجب شده انقدر محبوب و پر استفاده شود؟ از مهم ترین ویژگی های بلوک های لیکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. وزن بسیار کم

اولین و مهم ترین ویژگی که در این بلوک وجود داشته و استفاده از آن در پروژه های مختلف را ممکن کرده است، وزن بسیار کم آن است. در صورتی که بلوک های سیمانی را بلند کرده باشید می دانید که این بلوک ها بسیار سنگین بوده و جابجایی آن ها در پروژه های بزرگ هزینه بر خواهد بود.

به همین دلیل در اکثر پروژه های ساختمانی برای راحت تر شدن کار از بلوک های سبک لیکا استفاده می کنند. همچنین به دلیل این ویژگی از این مدل برای ساخت تیرچه بلوک نیز استفاده می شود که کاربرد های زیادی را در اختیار ما قرار می دهند.

2. دارای مقاومت حرارتی

ویژگی دیگری که در بلوک لیکا وجود دارد مقاومت عالی آن در برابر حرارت است. مشکلی که بلوک های سیمانی دارای آن هستند این است که این بلوک ها در برابر دما مقاوم نبوده و به سرعت آن را انتقال می دهند.

همین امر هم موجب هدر رفت انرژی در ساختمان ها شده است؛ اما در صورتی که از بلوک های لیکا استفاده کنید این مشکل برای شما رخ نخواهد داد. بلوک های لیکا در برابر دما مقاوم بوده و هرگز آن را از خود عبور نمی دهند. چنین موضوعی باعث می شود تا بتوانید در فصل سرما، گرمای محیط را تا حدود بسیار زیادی حفظ کنید.

3. رفتار عالی در برابر آتش

از ویژگی های بسیار مهم این بلوک که بسیاری از مهندسان و متخصصان به آن توجه می کنند رفتار عالی آن در برابر آتش است. همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، بلوک های لیکا در برابر حرارت مقاومتی عالی دارند.

 این مقاومت به شکلی است که بلوک می تواند تا 3 ساعت در معرض آتش قرار گرفته و هیچ تغییری در آن ایجاد نشود. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که بلوک های لیکا در برابر آتش مقاومتی عالی داشته و به این راحتی ها از بین نخواهند رفت.

4. عدم ترک خوردگی

ویژگی بعدی که می خواهیم از بلوک لیکا به شما معرفی کنیم ترک نخوردن این بلوک و جمع شدگی کنترل شده آن است. مشکلی که شاید اکثر مواقع در بلوک های معمولی دیده شود این است که این بلوک ها به راحتی ترک خورده و مقاومت خود را از دست می دهند؛ اما بلوک های لیکا به این شکل نیستند.

این بولک نه ترک خورده و نه پس از مدت زمان طولانی جمع می شود. چنین موضوعی به دلیل استفاده از دانه های ریز و سبک در بلوک بوده و باعث افزایش مقاومت سازه می شود.

5. بسیار راحت در اجرا

نکته ای که اکثر کارفرمایان در پروژه های ساختمانی به آن توجه می کنند این است که بلوک ها به راحتی جابجا شوند. بلوک های سیمانی به سختی جابجا شده و نیازمند ابزارهای مختلفی هستند؛ اما بلوک لیکا بدین شکل نیست.

وزن کم بلوک های لیکا باعث شده تا بتوانید به راحتی آن را جابجا کرده و به راحتی در پروژه اجرا کنید. این بلوک از موادی عالی تولید شده کیفیت بالایی دارد. همچنین نیازمند نصاب مخصوص و ابزارهای خاص برای اجرا نیست و به راحتی در ساختمان قرار می گیرد.

6. ایجاد آسایش حرارتی

آسایش حرارتی یکی از عوامل بسیار مهمی است که در انتخاب  بلوک های لیکا موثر است. یکی از روش هایی که امروزه مهندسان برای بهینه سازی مصرف انرژی انجام می دهند این است که دیواره های داخلی یا پوسته های خارجی ساختمان را در برابر حرارت عایق می کنند.

در صورتی که از بلوک لیکا استفاده کنید، پوسته خارجی ساختمان در برابر حرارت مقاوم بوده و به راحتی گرمای محیط را از دست نمی دهد. این موضوع باعث شده تا میزان تغییر دمایی در زمان های سرد کمتر شود. از طرف دیگر این موضوع باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

7. دارای مصالح پایه استاندارد

قبل از این که این بلوک را برای خود تهیه کنید و از آن در پروژه های مختلف استفاده نمایید باید این را بدانید که این بلوک از مصالح پایه استاندارد استفاده می کند. برای این که بتوانید دیوارهای غیر باربر را درست کنید، باید از مصالحی استفاده کنید که دوام بالایی داشته و در سطح لکه گذاری یا شورزدگی ایجاد نکنند.

از طرف دیگر در سیکل های دمایی ذوب نشده و یخ نزنند. این ویژگی ها در بلوک های لیکا وجود داشته و به دلیل استفاده از مصالح عالی در ساخت آن است. با بررسی این ویژگی متوجه می شوید که استفاده از این بلوک بهترین انتخاب خواهد بود.

ویژگی های بلوک لیکا
ویژگی های بلوک لیکا

ابعاد بلوک لیکا

نکته بسیار مهمی در رابطه با این بلوک وجود دارد که هنوز بررسی نکردیم. این نکته همان ابعاد بلوک لیکا است. منظور از ابعاد، مدل های مختلف این بلوک در اندازه های مختلف هستند. می توانید از ابعاد زیر در پروژه های مختلف استفاده کنید:

 • تیغه ای توپر
 • در ابعاد آجر
 • دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ
 • دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ
 • تیغه ای تو پر (نیمه)
 • دیواری توخالی (سه جداره)
 • دیواری توخالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری توخالی (هشت جداره)
 • تیغه ای توخالی ته پر با دو سوراخ
 • دیواری توخالی (چهار جداره)
 • تیغه ای توخالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری توخالی ته پر (نیمه)
 • دیواری توخالی ته پر (نیمه)
 • دیواری توخالی ته پر(سه جداره)
 • تیغه ای تو پر فارسی بر
ابعاد بلوک لیکا
ابعاد بلوک لیکا

مزایای بلوک لیکا

شاید با خودتان فکر کنید که چرا باید از این بلوک استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهره گیری از بلوک های لیکا مزایایی عالی دارد. این مزایا شامل موارد مختلفی بوده و در صورت بررسی آن ها حتما این بلوک را برای پروژه های بعدی استفاده خواهید کرد. از مهم ترین مزایای بلوک لیکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن کم و اجرای راحت در پروژه های مختلف
 • ایجاد عایق صوتی و حرارتی
 • ابعاد مختلف برای استفاده در پروژه های گوناگون
 • سبک شدن وزن نهایی پروژه
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • جابجایی راحت از شرکت تولیدکننده
 • استفاده از آن در ساخت تیرچه بلوک (در برخی مدل ها)

معایب بلوک لیکا

در کنار مزایا، باید معایب بلوک لیکا را بررسی کنید. این معایب شامل تعداد محدودی بوده و باعث شده اند تا برخی از مهندسین نتوانند در پروژه های خود از بلوک های لیکا استفاده کنند. مهم ترین عیب هایی که در بلوک های لیکا وجود دارند عبارتند از:

 • قیمت بالا نسبت به دیگر نوع های بلوک
 • نیازمند گچ و خاک برای ساخت دیوارها
 • داشتن مقاومت پایین در برابر ضربه

ملات مناسب بلوک لیکا

آخرین موردی که می خواهیم در رابطه با بلوک های لیکا به شما معرفی کنیم، ملات مناسب برای این بلوک است. برای این که بتوانید عملیات تیغه چینی را سریع تر کنید، می توانید از نوعی ملات خاص به نام فوم ملات های پلی اورتانی استفاده کنید. این مدل ملات در مدت زمان 30 ثانیه آماده شده و در عرض 2 ساعت هم سخت می شود. به همین دلیل سرعت انجام پروژه بسیار سریع تر خواهد بود.

بتن آماده یکی از با ارزش ترین و مهم ترین ماده ساختمانی می باشد که در کارخانه سیمان با استفاده از دستگاه های پیشرفته به نام بچینگ تولید می شود

نتیجه گیری

یکی از بهترین انتخاب هایی که برای پروژه های ساختمانی وجود دارد، استفاده از بلوک لیکا است. بلوک های لیکا نوعی بلوک هستند که با استفاده از دانه لیکا درست شده و وزن بسیار کمی دارند. دلیل این است که از این بلوک ها در پروژه های خاص استفاده می شود این است که با اجرای این بلوک، علاوه بر افزایش سرعت اجرای پروژه، وزن نهایی آن هم کاهش پیدا خواهد کرد.

از انواع این بلوک می توان به مواردی مانند: دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ، دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ، تیغه ای تو پر (نیمه)، دیواری توخالی (سه جداره)، دیواری توخالی ته پر (سه جداره)، دیواری توخالی (هشت جداره)، تیغه ای توخالی ته پر با دو سوراخ، دیواری توخالی (چهار جداره) و… اشاره کرد. همچنین ویژگی ها و مزایای بسیار زیادی در استفاده از این بلوک وجود دارد که تمامی آن ها را با هم در این مقاله بررسی کردیم.

سوالات متداول

بلوک لیکا چه کاربردهایی دارد؟

از مهم ترین کاربردهایی که در این بلوک وجود دارد می توان به استفاده از آن در پروژه های ساختمانی بزرگ و پروژه هایی که وزن در آن ها اهمیت دارد اشاره کرد.

چه ویژگی هایی در بلوک لیکا وجود دارد؟

ویژگی های گوناگونی در این بلوک وجود دارد که مهم ترین آن وزن کم آن است. این بلوک به دلیل استفاده از دانه های سبک خاک رس، بسیار سبک بوده و به راحتی جابجا می شود.

معایب بلوک های لیکا شامل چه مواردی است؟

مهم ترین عیب هایی که در این بلوک ها وجود دارد هزینه بالا تهیه آن و مقاومت کمی است که در برابر ضربه از خود نشان می دهد.

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو

شماره تماس : 2-32764991-044

مدیر فروش : 2354 189 0914

ایمیل : info@bpta.ir

جهت ارتباط با کارشناسان ما و اطلاعات در مورد این محصول، فرم زیر را پر کنید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *