فوم بتن

فوم بتن

همه ما با بتن ها آشنایی داریم و می دانیم که این مصالح ساختمانی، چه اهمیتی در پروژه ها عمرانی دارد. مدل های مختلفی از بتن ها وجود دارد که می توان در شرایط مختلف از آن ها استفاده کرد. یکی از انواع مدل های این محصول که به تازگی وارد کشور ایران شده و توانسته نظر مهندسین عمران را به خود جلب کند، فوم بتن است.

ماده اصلی این بتن، فوم کف زا، آب، سیمان و ماسه بادی است. برای این که بتوانید بیشتر با بتن های فومی آشنا شوید باید تاریخچه و انواع آن ها را نیز بررسی کنیم. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله آموزشی از تیم بپتا، این فوم را به طور کامل برای شما معرفی کنیم.

تاریخچه فوم بتن

قبل از هر چیزی بهتر است تاریخچه این بتن را با هم مورد بررسی قرار دهیم. باید گفت که تاریخچه این نوع بتن به اوایل دهه 1920 باز می گردد. در این زمان بلوک های اتوکلاو برای عایق سازی دیوارها استفاده می شدند و محبوبیت آن ها نیز بسیار بالا بود.

به همین دلیل در این سال ها مطالعاتی جهت تحقیق درباره خواص فیزیکی و تولید فوم های بتنی صورت گرفت. سپس در اواخر دهه 1970 و اوایل 1980، توسعه و ساخت این بتن ها آغاز شد. بار اول این بتن ها برای پر کردن جدار های پایینی طبقات ساختمانی در کشور هلند مورد استفاده قرار گرفتند.

انواع فوم بتن

شاید فکر کنید که تنها یک نوع بتن از این مدل وجود دارد؛ اما باید گفت که انواع فوم بتن شامل دو مدل محبوب و پر استفاده هستند. این مدل ها بتن گازی و بتن کفی نام دارند. هر یک ویژگی ها و کاربرد های خاصی دارند که به شکل زیر است:

بتن گازی

یکی از انواع فوم بتن هایی که در صنعت ساختمان سازی وجود دارد بتن های گازی هستند. ماده اصلی تشکیل دهنده این بتن پودر آلومینیوم است. برای تولید آن ابتدا دوغاب سیمان و آب را درست می کنند. پس از این کار پودر آلومینیوم به دوغاب اضافه شده و به طور کامل میکس می شود.

 بعد از میکس شدن کامل این پودر، واکنش هایی شیمیایی رخ خواهد داد که باعث ایجاد حباب هایی از نوع هیدروژن می شود. این حباب ها باعث افزایش حجم بتن و آماده استفاده شدن آن در پروژه های مختلف عایق سازی می شوند.

بتن کفی

نوع دیگری که از فوم بتن وجود دارد بتن های کفی هستند. بسیاری از افراد فکر می کنند که این نوع با مدل گازی یکی بوده و تفاوت آن چنانی ندارد؛ اما باید گفت که کاملا در اشتباهید. در بتن کفی به جای استفاده از پودر نرم آلومینیوم از ماده کف زا یا همان فوم مایع استفاده می شود.

 می توان مراحل ساخت این مدل را همانند مدل قبلی دانست. در واقع پس از ایجاد دوغاب، فوم مایع به ملات اضافه شده و سپس شروع به تولید حباب می کند. چنین حباب هایی حجم را افزایش داده و استفاده از فوم در دیواره ها را بهتر می کند.

دستگاه مورد نیاز فوم بتن

برای این که بتوانید از این محصول در پروژه های مختلف استفاده کنید، نیازمند دستگاه هایی مخصوص هستید. دستگاه مورد نیاز فوم بتن شامل موارد مختلفی است. یکی از آن آن ها دستگاه پرتابل منو پمپ است. این دستگاه سیستمی است که از سه بخش فوم ساز، میکسر و منو پمپ تشکیل شده است. با کمک تمامی این بخش ها می توانید به راحتی بتن را درست کرده، و پس از میکس کردن فوم را تولید کنید.

 همچنین امکان استفاده از فوم با استفاده از منو پمپ نیز ایجاد شده است. دستگاه پرتابل تحت فشار نیز ابزار دیگری است که برای این فوم نیاز دارید. این دستگاه بسیار کاربردی و مهم بوده و برای انتقال مواد به طبقات مختلف ساختمانی استفاده می شود. اتلاف انرژی در این دستگاه بسیار کم بوده و می تواند انتخابی عالی برای پروژه های بزرگ با تعداد طبقات بالا باشد.

انواع فوم بتن
انواع فوم بتن

مزایای فوم بتن

استفاده از این نوع بتن مزایایی عالی دارد. در واقع مهم ترین دلیلی که موجب شده مهندسان و کارفرمایان زیادی از این بتن برای عایق سازی استفاده کنند، مزایای این محصول است. از مهم ترین این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.   عایقی عالی برای حرارت و صوت

مزیتی عالی که در فوم بتن وجود دارد عایق بودن آن در برابر صوت و حرارت است. امروزه عایق کردن دیوار های ساختمانی از مهم ترین چالش هایی است که در پروژه های شهری با آن روبرو هستیم. استفاده از بتن های فومی می تواند برای این کار عالی باشد.

 دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. مهم ترین آن کاهش چگالی بتن به دلیل استفاده از مواد فوم ساز در آن است. از طرف دیگر این نوع بتن ها بافت یک دست و یکپارچه ای دارند. به همین دلیل می توانید به راحتی در پروژه های مختلف از آن ها برای عایق سازی دیواره ها استفاده کنید.

2.   مقاومتی عالی در برابر رطوبت

از دیگر مزایایی که با بررسی فوم بتن آن را پیدا می کنید می توان به مقاومت عالی آن در برابر رطوبت اشاره کرد. استفاده از این محصول در پروژه هایی که رطوبت زیادی دارد مناسب بوده و می تواند از ورود انواع رطوبت به دیواره های داخلی جلوگیری کند.

 دلیلی که باعث شده این نوع بتن در برابر رطوبت مقاوم باشد این است که ساختار آن یکپارچه بوده و درز های بسیار کمی در آن وجود دارد. قشر هایی که با سطوح متخلخل در این بتن وجود دارد باعث ایجاد شکاف های مویین و درز های بسیار کمی شده است. چنین موضوعی از ورود رطوبت به بتن و سمت دیگر آن جلوگیری خواهد کرد.

3. سرعت بسیار بالا در اجرا

موضوعی که باعث شده بسیاری از کارفرمایان از فوم بتن در پروژه های گوناگون استفاده کنند، سرعت بسیار بالای این بتن در اجرا است. همانطور که می دانید سرعت اجرای بتن در پروژه های ساختنمانی فوق العاده مهم است.

 استفاده از ماسه های بادی و مواد اولیه سبک موجب شده تا وزن این بتن کم باشد. چنین موضوعی انتقال آن و کف سازی به کمک بتن را بسیار راحت تر می کند. دستگاه ها این نوع بتن می تواند به صورت روزانه حدود 60 تا 90 متر مکعب بتن تولید کرده و در پروژه پیاده سازی کند.

4. قیمت مقرون به صرفه تر نسبت به بتن سنتی

شاید بتوان مهم ترین مزیت فوم بتن را قیمت مقرون به صرفه آن دانست. قیمت مهم ترین عامل انتخاب مصالح ساختمانی در پروژه های گوناگون است. در صورتی که از مصالح مقرون به صرفه استفاده کنید، هزینه پیاده سازی پروژه کمتر شده و در نتیجه سودآوری بیشتری برای شما خواهد داشت.

این محصول از بتن های سنتی بسیار ارزان تر است؛ همین موضوع هم باعث شده تا انتخابی مقرون به صرفه تر نسبت آن ها شناخته شده و برای مصارف و کاربردهای خاص از آن بهره ببرند.

5. وزن فوق العاده کم

از مهم ترین مزایایی که در این محصول وجود داشته و موجب استفاده از آن در پروژه های مختلف و به روز شده است، وزن فوق العاده کم آن است. بتنی های فومی وزن فوق العاده کمتری نسبت به بتن های معمولی دارند. وزن این بتن ها چیزی حدود 400 تا 1700 کیلوگرم در هر مترمکعب است.

 این یعنی در صورت استفاده از این بتن در پروژه، وزن کلی سازه به شدت کاهش پیدا می کند. این موضوع مقاومت سازه در برابر نشست و بلایایی مانند زلزله را بسیار بیشتر می کند. پس می توان با خیال آسوده از آن استفاده کرد.

مزایای فوم بتن
مزایای فوم بتن

کاربرد فوم بتن

یکی از مهم ترین نکات در رابطه با این بتن، انواع کاربرد آن در اجرای سازه های عمرانی است. بتنی های فومی که وزن سبکی داشته و بسیار خوش قیمت هستند را می توانید در پروژه های مختلف استفاده کنید. از مهم ترین کاربردهایی که این بتن برای شما به ارمغان آورده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کف سازی طبقات

کاربردی مهم و عالی که برای فوم بتن وجود داشته و بسیاری از مهندسان نیز از آن استقبال می کنند، کف سازی طبقات به کمک این فوم است. باید گفت که فوم های بتنی برای این کار به شدت مقاوم هستند. جایگزین کردن این بتن با روش پوکه ریزی می تواند وزن سازه را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد.

 از طرف دیگر این کار موجب می شود تا عایق بندی کف از نظر حرارتی و صوتی تا 3 برابر بهبود پیدا کند. همچنین سرعت اجرای آن نیز بالاتر بوده و وزن کم آن هم می تواند مقاومت سازه را بیشتر کند.

2. شیب بندی انواع بام

اگر به دنبال بهترین روش برای شیب بندی انواع بام ها هستید، پیشنهاد می کنیم که از این محصول برای این کار استفاده کنید. مهم ترین دلایلی که بتن های فومی برای این کار مناسب هستند مقاومت زیاد آن ها در برابر عوامل طبیعی، نفوذ ناپذیری، مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر صوت و رطوبت، وزن سبک و… هستند.

 می توانید پس از اجرای این نوع بتن در شیب بندی بام، به طور مستقیم و بدون نیاز به عملیات های اضافه نسبت به ایزوگام کردن اقدام کنید. همین موضوع هزینه ها را تا حدود بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

3. بلوک های سبک غیر باربر

مهم ترین کاربردی که در فوم بتن ها وجود داشته و موجب شده تا استفاده از آن بسیار مفید واقع شود، اجرای بلوک های سبک غیر باربر است. بلوک های غیر باربر بلوک هایی هستند که در سقف قرار نگرفته و فرایند باربری روی آن ها ایجاد نخواهد شد.

به همین دلیل مقاومت صد در صدی در آن ها نیاز نخواهد بود. اگر می خواهید بلوک های سبک غیر باربر را اجرا کنید، بتن های فومی به دلیل داشتن وزن کم و هزینه بسیار پایین انتخابی عالی محسوب می شود. مهم ترین مثال برای استفاده از این بتن، دیوارهای جداکننده هستند.

4. زیرسازی راه ها

کاربرد دیگری که برای این محصول وجود دارد استفاده از آن برای زیرسازی راه ها است. اگر با فرایند های راهسازی آشنایی ندارید باید گفت که در این فرایند ابتدا زیرسازی راه به کمک لایه های مختلف انجام می گیرد تا مقاومت جاده افزایش پیدا کند.

 در یکی از این لایه ها از بتن استفاده می شود. می توان به جای بهره گیری از بتن های معمولی که وزن بالایی داشته و علاوه بر هزینه زیاد مدت زمانی طولانی نیز برای پیاده سازی نیاز دارند، از بتن های فومی استفاده کنید. اینگونه هم هزینه های پروژه و هم وزن آن کاهش پیدا خواهد کرد.

نحوه اجرای فوم بتن

مهم ترین نکته برای استفاده از این بتن، نحوه اجرای آن در پروژه های ساختمانی است. باید گفت که اجرای این بتن بسیار کار راحتی است. استفاده از دستگاه های مدرن و به روز این کار را حتی راحت تر نیز کرده و می توانید در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را دریافت کنید.

 به طور مثال دستگاه پرتابل منو پمپ می تواند هم بتن را برای شما میکس کرده و هم پس از فوم سازی آن را به کمک فشار باد برای شما انتقال دهد. با کمک این دستگاه می توانید به سرعت فوم را روی دیوارهای جداکننده، کف سازی محیط و… پیاده سازی کنید.

روش ساخت فوم بتن

برای پیاده سازی و استفاده از این بتن باید روش ساخت این بتن را بلد باشید. برای این کار باید ابتدا دوغاب مد نظر را درست کنیم. این کار بسیار ساده است. تنها باید ماسه نرم یا همان ماسه بادی را با سیمان مخلوط کرده و سپس با استفاده از دستگاه میکسر به آن آب اضافه کنید.

پس از درست شدن این مخلوط حال می توانید از فوم کف ساز یا پودر نرم آلومینیوم جهت کف سازی استفاده کنید. پس از ایجاد کف و حباب های فوم، با استفاده از دستگاه پمپ هوا می توانید فوم را با فشار زیادی استفاده کنید.

خشک شدن فوم بتن

خشک شدن فوم بدن مهم ترین نکته برای پیاده سازی آن است. به طور کلی مدت زمان خشک شدن بتن ها نسبت به مصالح دیگر بسیار بیشتر است. برای این که بتوانید این مدت زمان را کاهش دهید می توانید از مواد افزودنی استفاده کرده و این زمان را به 12 ساعت کاهش دهید. البته باید توجه داشته باشید که استفاده بی رویه از این مواد می تواند مقاومت بتن را کاهش داده و حتی حجم زیادی از جمع شدگی را در آن به وجود بیاورد.

نحوه اجرای فوم بتن
نحوه اجرای فوم بتن

مقایسه فوم بتن با پوکه معدنی

پوکه معدنی از دیگر مصالحی است که می توان به جای این محصول در پروژه های عمرانی استفاده کرد. بررسی و مقایسه فوم بتن با پوکه معدنی نشان می دهد که هر کدام از این دو مدل چه مزایا و معایبی دارند. باید گفت که پوکه معدنی در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت بیشتری نسبت به بتن های فومی دارد.

 بتن های فومی برخلاف پوکه معدنی به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ساختار خود، هنگام آتش سوزی گاز های سمی از خود منتشر می کنند. همچنین در صورت استفاده از پوکه معدنی ملات کمتری نسبت به بتن فومی نیاز خواهید داشت.

نتیجه گیری

یکی از بهترین روش هایی که می توانید به کمک آن اجرای بتن در بخش های مختلف ساختمانی را انجام دهید، استفاده از فوم بتن است. بتن های فومی در واقع نوعی بتن هستند که برخلاف مدل ها عادی حالت فومی دارند. حواص فیزیکی این بتن ها موجب شده تا یکپارچگی بیشتری در آن ها ایجاد شود و مقاومت بیشتری در برابر حرارت، صوت و رطوبت از خود نشان دهند.

همین امر موجب شده تا استفاده از این بتن برای عایق بندی کف و دیوارهای جداکننده انتخابی بهتر باشد. همچنین با استفاده از این بتن در پروژهای عمرانی خود مزایایی مانند عایقی عالی برای حرارت و صوت، مقاومت در برابر رطوبت، سرعت بالا در اجرا، قیمت مقرون به صرفه تر نسبت به بتن سنتی، وزن کم و… نصیب شما خواهد شد. در این مقاله از تیم بپتا تمامی نکاتی که باید در رابطه با این محصول می دانستید را بررسی کردیم.

بتن آماده یکی از بتن هایی است که امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد و علاوه بر آن دارای مزیت های فوق العاده است.

سوالات متداول

فوم بتن چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این نوع بتن حالت فومی داشته و با استفاده از مواد شیمیایی فوم ساز، حجیم و حباب دار می شود.

چه دستگاه هایی برای اجرای این فوم نیاز است؟

برای این که بتوانید از فوم بتن در پروژه های مختلف استفاده کنید حتما باید از دستگاه پرتابل منو پمپ استفاده کنید.

چه کاربرد هایی برای این  بتن وجود دارد؟

از مهم ترین کاربردهای این مدل بتن می توان به راه سازی، کف سازی، عایق بندی دیوار های غیر باربر و… اشاره کرد.

بلوک لیکا چیست؟

بلوک لیکا

بلوک ها را می توان از مهم ترین مصالح ساختمانی دانست. با استفاده از بلوک این امکان برای ما فراهم می شود تا دیوارهای گوناگون را در ضخامت ها و ابعاد مختلف بسازیم. نکته مهمی که در رابطه با این مصالح وجود دارد این است که بلوک ها انواع مختلفی داشته و هر کدام از آن ها ویژگی های مختص به خود را دارند.

 یکی از مدل های بلوک که امروزه بسیار شناخته شده است و بعد از معرفی به بازار به سرعت به محبوبیت رسید، مدل لیکا است. بلوک لیکا نوعی بتن سبک سیمانی محسوب می شود؛ این یعنی وزن آن بسیار کم بوده و نسبت به موارد مختلفی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید به طور کاملا حرفه ای با این بلوک ها آشنا شوید تا انتهای این مقاله آموزشی از بپتا ما را همراهی کنید.

در پاسخ به این سوال که بلوک لیکا چیست باید گفت که این بلوک ها از جنس سیمان هستند؛ با این تفاوت که به جای استفاده از سنگدانه های معمولی سیمان، از سنگدانه های سبک رسی در ساخت آن ها استفاده شده است. این سنگدانه ها در واقع همان لیکا نام دارند و همین دلیل نیز باعث نامگذاری این بتن شده است.

 استفاده از سنگدانه های ریز و سبک در این بلوک باعث شده تا علاوه بر افزایش تراکم آن، وزن این بلوک نیز بسیار کاهش یافته و شاهد استفاده از آن در پروژه های مختلف باشیم. همچنین این موضوع می تواند وزن نهایی ساختمان را نیز بسیار کاهش دهد.

مشخصات بلوک لیکا

برای این که بتوانید دقیق تر با این بلوک آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که مشخصات بلوک لیکا را نیز مورد بررسی قرار دهید. این مشخصات برای مهندسین ساختمان سازی و معماران اهمیت بالایی داشته و ممکن است کاربردهای بلوک را تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد. مشخصات این بلوک به شکل زیر هستند:

 • بلوک های لیکا نارسایی حرارتی داشته و به همین دلیل تا 3 ساعت در برابر آتش مقاومت هستند.
 • بلوک های لیکا در برابر ترک و حرارت هم مقاومتی عالی دارند.
 • می توانید از این بلوک به عنوان عایق دمایی و صوتی استفاده کنید.

ضخامت جدار بلوک لیکا

نکته ای مهم که باید با هم بررسی کنیم، ضخمات جدار بلوک لیکا است. معمولا برای این که بلوک ها را در کنار یکدیگر قرار داده و بخش های مختلف ساختمان را تکمیل کنند به ضخامت آن توجه ویژه ای دارند؛ زیرا این موضوع تاثیر زیادی در ساختار دارد.

 به دلیل این که با افزایش ضخامت جداره، وزن بلوک نیز بیشتر می شود، در بلوک های لیکا این ضخامت را کم نگه می دارند تا خاصیت سبک وزنی آن به بهترین شکل باقی بماند. به همین دلیل است که بلوک های لیکا نسبت به بلوک سیمانی سبک تر هستند.

ضخامت بلوک لیکا
ضخامت بلوک لیکا

سبک دانه چگونه تولید می شود؟

همانطور که گفتیم این بلوک با استفاده از سبک دانه ها تولید می شود. این دانه ها در واقع دانه های خاک رس بوده و بسیار سبک هستند. سوالی که برای برخی پیش آمده این است که سبک دانه ها چگونه تولید می شوند. در رابطه با این موضوع باید گفت که این دانه ها در مراحل زیر به تولید می رسند:

 1. فرآوری دانه لیکا
 2. خشک کردن گل رس
 3. پختن و منبسط کردن

تمامی این مراحل نسبت به بلوک های سیمانی سریع تر انجام می شوند.

ویژگی های بلوک لیکا

شاید با خودتان بگویید که این بلوک چه ویژگی هایی دارد که موجب شده انقدر محبوب و پر استفاده شود؟ از مهم ترین ویژگی های بلوک های لیکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. وزن بسیار کم

اولین و مهم ترین ویژگی که در این بلوک وجود داشته و استفاده از آن در پروژه های مختلف را ممکن کرده است، وزن بسیار کم آن است. در صورتی که بلوک های سیمانی را بلند کرده باشید می دانید که این بلوک ها بسیار سنگین بوده و جابجایی آن ها در پروژه های بزرگ هزینه بر خواهد بود.

به همین دلیل در اکثر پروژه های ساختمانی برای راحت تر شدن کار از بلوک های سبک لیکا استفاده می کنند. همچنین به دلیل این ویژگی از این مدل برای ساخت تیرچه بلوک نیز استفاده می شود که کاربرد های زیادی را در اختیار ما قرار می دهند.

2. دارای مقاومت حرارتی

ویژگی دیگری که در بلوک لیکا وجود دارد مقاومت عالی آن در برابر حرارت است. مشکلی که بلوک های سیمانی دارای آن هستند این است که این بلوک ها در برابر دما مقاوم نبوده و به سرعت آن را انتقال می دهند.

همین امر هم موجب هدر رفت انرژی در ساختمان ها شده است؛ اما در صورتی که از بلوک های لیکا استفاده کنید این مشکل برای شما رخ نخواهد داد. بلوک های لیکا در برابر دما مقاوم بوده و هرگز آن را از خود عبور نمی دهند. چنین موضوعی باعث می شود تا بتوانید در فصل سرما، گرمای محیط را تا حدود بسیار زیادی حفظ کنید.

3. رفتار عالی در برابر آتش

از ویژگی های بسیار مهم این بلوک که بسیاری از مهندسان و متخصصان به آن توجه می کنند رفتار عالی آن در برابر آتش است. همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، بلوک های لیکا در برابر حرارت مقاومتی عالی دارند.

 این مقاومت به شکلی است که بلوک می تواند تا 3 ساعت در معرض آتش قرار گرفته و هیچ تغییری در آن ایجاد نشود. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که بلوک های لیکا در برابر آتش مقاومتی عالی داشته و به این راحتی ها از بین نخواهند رفت.

4. عدم ترک خوردگی

ویژگی بعدی که می خواهیم از بلوک لیکا به شما معرفی کنیم ترک نخوردن این بلوک و جمع شدگی کنترل شده آن است. مشکلی که شاید اکثر مواقع در بلوک های معمولی دیده شود این است که این بلوک ها به راحتی ترک خورده و مقاومت خود را از دست می دهند؛ اما بلوک های لیکا به این شکل نیستند.

این بولک نه ترک خورده و نه پس از مدت زمان طولانی جمع می شود. چنین موضوعی به دلیل استفاده از دانه های ریز و سبک در بلوک بوده و باعث افزایش مقاومت سازه می شود.

5. بسیار راحت در اجرا

نکته ای که اکثر کارفرمایان در پروژه های ساختمانی به آن توجه می کنند این است که بلوک ها به راحتی جابجا شوند. بلوک های سیمانی به سختی جابجا شده و نیازمند ابزارهای مختلفی هستند؛ اما بلوک لیکا بدین شکل نیست.

وزن کم بلوک های لیکا باعث شده تا بتوانید به راحتی آن را جابجا کرده و به راحتی در پروژه اجرا کنید. این بلوک از موادی عالی تولید شده کیفیت بالایی دارد. همچنین نیازمند نصاب مخصوص و ابزارهای خاص برای اجرا نیست و به راحتی در ساختمان قرار می گیرد.

6. ایجاد آسایش حرارتی

آسایش حرارتی یکی از عوامل بسیار مهمی است که در انتخاب  بلوک های لیکا موثر است. یکی از روش هایی که امروزه مهندسان برای بهینه سازی مصرف انرژی انجام می دهند این است که دیواره های داخلی یا پوسته های خارجی ساختمان را در برابر حرارت عایق می کنند.

در صورتی که از بلوک لیکا استفاده کنید، پوسته خارجی ساختمان در برابر حرارت مقاوم بوده و به راحتی گرمای محیط را از دست نمی دهد. این موضوع باعث شده تا میزان تغییر دمایی در زمان های سرد کمتر شود. از طرف دیگر این موضوع باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

7. دارای مصالح پایه استاندارد

قبل از این که این بلوک را برای خود تهیه کنید و از آن در پروژه های مختلف استفاده نمایید باید این را بدانید که این بلوک از مصالح پایه استاندارد استفاده می کند. برای این که بتوانید دیوارهای غیر باربر را درست کنید، باید از مصالحی استفاده کنید که دوام بالایی داشته و در سطح لکه گذاری یا شورزدگی ایجاد نکنند.

از طرف دیگر در سیکل های دمایی ذوب نشده و یخ نزنند. این ویژگی ها در بلوک های لیکا وجود داشته و به دلیل استفاده از مصالح عالی در ساخت آن است. با بررسی این ویژگی متوجه می شوید که استفاده از این بلوک بهترین انتخاب خواهد بود.

ویژگی های بلوک لیکا
ویژگی های بلوک لیکا

ابعاد بلوک لیکا

نکته بسیار مهمی در رابطه با این بلوک وجود دارد که هنوز بررسی نکردیم. این نکته همان ابعاد بلوک لیکا است. منظور از ابعاد، مدل های مختلف این بلوک در اندازه های مختلف هستند. می توانید از ابعاد زیر در پروژه های مختلف استفاده کنید:

 • تیغه ای توپر
 • در ابعاد آجر
 • دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ
 • دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ
 • تیغه ای تو پر (نیمه)
 • دیواری توخالی (سه جداره)
 • دیواری توخالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری توخالی (هشت جداره)
 • تیغه ای توخالی ته پر با دو سوراخ
 • دیواری توخالی (چهار جداره)
 • تیغه ای توخالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری توخالی ته پر (نیمه)
 • دیواری توخالی ته پر (نیمه)
 • دیواری توخالی ته پر(سه جداره)
 • تیغه ای تو پر فارسی بر
ابعاد بلوک لیکا
ابعاد بلوک لیکا

مزایای بلوک لیکا

شاید با خودتان فکر کنید که چرا باید از این بلوک استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهره گیری از بلوک های لیکا مزایایی عالی دارد. این مزایا شامل موارد مختلفی بوده و در صورت بررسی آن ها حتما این بلوک را برای پروژه های بعدی استفاده خواهید کرد. از مهم ترین مزایای بلوک لیکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن کم و اجرای راحت در پروژه های مختلف
 • ایجاد عایق صوتی و حرارتی
 • ابعاد مختلف برای استفاده در پروژه های گوناگون
 • سبک شدن وزن نهایی پروژه
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • جابجایی راحت از شرکت تولیدکننده
 • استفاده از آن در ساخت تیرچه بلوک (در برخی مدل ها)

معایب بلوک لیکا

در کنار مزایا، باید معایب بلوک لیکا را بررسی کنید. این معایب شامل تعداد محدودی بوده و باعث شده اند تا برخی از مهندسین نتوانند در پروژه های خود از بلوک های لیکا استفاده کنند. مهم ترین عیب هایی که در بلوک های لیکا وجود دارند عبارتند از:

 • قیمت بالا نسبت به دیگر نوع های بلوک
 • نیازمند گچ و خاک برای ساخت دیوارها
 • داشتن مقاومت پایین در برابر ضربه

ملات مناسب بلوک لیکا

آخرین موردی که می خواهیم در رابطه با بلوک های لیکا به شما معرفی کنیم، ملات مناسب برای این بلوک است. برای این که بتوانید عملیات تیغه چینی را سریع تر کنید، می توانید از نوعی ملات خاص به نام فوم ملات های پلی اورتانی استفاده کنید. این مدل ملات در مدت زمان 30 ثانیه آماده شده و در عرض 2 ساعت هم سخت می شود. به همین دلیل سرعت انجام پروژه بسیار سریع تر خواهد بود.

بتن آماده یکی از با ارزش ترین و مهم ترین ماده ساختمانی می باشد که در کارخانه سیمان با استفاده از دستگاه های پیشرفته به نام بچینگ تولید می شود

نتیجه گیری

یکی از بهترین انتخاب هایی که برای پروژه های ساختمانی وجود دارد، استفاده از بلوک لیکا است. بلوک های لیکا نوعی بلوک هستند که با استفاده از دانه لیکا درست شده و وزن بسیار کمی دارند. دلیل این است که از این بلوک ها در پروژه های خاص استفاده می شود این است که با اجرای این بلوک، علاوه بر افزایش سرعت اجرای پروژه، وزن نهایی آن هم کاهش پیدا خواهد کرد.

از انواع این بلوک می توان به مواردی مانند: دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ، دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ، تیغه ای تو پر (نیمه)، دیواری توخالی (سه جداره)، دیواری توخالی ته پر (سه جداره)، دیواری توخالی (هشت جداره)، تیغه ای توخالی ته پر با دو سوراخ، دیواری توخالی (چهار جداره) و… اشاره کرد. همچنین ویژگی ها و مزایای بسیار زیادی در استفاده از این بلوک وجود دارد که تمامی آن ها را با هم در این مقاله بررسی کردیم.

سوالات متداول

بلوک لیکا چه کاربردهایی دارد؟

از مهم ترین کاربردهایی که در این بلوک وجود دارد می توان به استفاده از آن در پروژه های ساختمانی بزرگ و پروژه هایی که وزن در آن ها اهمیت دارد اشاره کرد.

چه ویژگی هایی در بلوک لیکا وجود دارد؟

ویژگی های گوناگونی در این بلوک وجود دارد که مهم ترین آن وزن کم آن است. این بلوک به دلیل استفاده از دانه های سبک خاک رس، بسیار سبک بوده و به راحتی جابجا می شود.

معایب بلوک های لیکا شامل چه مواردی است؟

مهم ترین عیب هایی که در این بلوک ها وجود دارد هزینه بالا تهیه آن و مقاومت کمی است که در برابر ضربه از خود نشان می دهد.

بتن خود متراکم

بتن خودمتراکم

بتن خود متراکم برای چیست؟

متراکم کردن بتن همیشه یکی از چالش هایی محسوب می شود که شرکت های ساختمان سازی و مهندسان با آن روبرو هستند. برای این کار باید از ابزارهای گوناگونی استفاده می شد؛ بهره گیری از ویبره برای خالی کردن حباب های بتن و متراکم کردن آن یکی از این روش ها است. اما در برخی از شرایط و پروژه ها امکان دسترسی به ابزارهای متراکم سازی وجود ندارد و نمی توان بتن را متراکم کرد؛ به همین دلیل در چنین شرایطی از بتن خود متراکم استفاده می کنند.

این نوع بتن که آن را با نام بتن خود تراکم نیز می شناسند نوعی بتن است که بدون نیاز به ابزارهای خاصی می تواند متراکم شود و مقاومت خاصی نیز دارد. کاربرد های بسیار زیادی برای این نوع بتن وجود دارد. از طرف دیگر مزایا و ویژگی های آن نیز بسیار کاربردی هستند. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله از شرکت بپتا بیشتر راجب این بتن صحبت کنیم.

در پاسخ به این سوال که بتن خود متراکم چیست باید گفت که این نوع بتن یکی از مدل هایی است که بسیار روان بوده و تحت وزن خود و بدون بهره گیری از هیچ گونه ارتعاش مکانیکی، می تواند درون قالب حرکت کرده و به خوبی شکل بگیرد. بتن خود تراکم را با نام SCC یا Self-Consolidating Concrete می نامند. مهم ترین ویژگی این نوع بتن دوام عالی آن است.

از طرف دیگر جدا نشدنی بوده و بافت آن به این راحتی ها آسیب نخواهد دید. بتن خود تراکم دارای قابلیت تغییر شکل بالا بوده و پایداری عالی دارد. مزیت های بسیاری برای این نوع بتن وجود دارد. به طور مثال زمان اجرای آن نیاز به استفاده از ابزارهای مکانیکی برای ایجاد ارتعاش و متراکم کردن نخواهید بود.

کاربرد بتن خود متراکم

شاید برایتان سوال باشد که کاربرد بتن خود متراکم شامل چه مواردی است؟ خبر خوش این است که به دلیل ویژگی های جذاب این نوع بتن، بهره گیری از مواد عالی برای ساخت آن و… ، کاربرد های گوناگونی به وجود آمده که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   استفاده برای بتن ریزی در سازه های زیرآبی

  بهره گیری در پروژه های ساخت برج ها و ساختمان های بلند

انجام انواع بتن ریزی بلوک های ساختمانی

  ساخت انواع ستون های بتن ریزی شده با کمک پمپ

  بتن ریزی برای کف ها و سطوح افقی

  و…

برای این که بتوانید دقیق تر کاربردهای این نوع بتن را درک کنید مثالی برای شما ارائه می کنیم. از مهم ترین نمونه هایی که این نوع بتن در آن استفاده شده می توان به پایه های ضربدری برج میلاد تهران،  موزه ملی سرخ پوستان در واشنگتن، دیوار عکس العمل در آزمایشگاه سازه دانشگاه شربورک کانادا و… اشاره کرد.

معایب بتن خودمتراکم

نکته ای که باید نظر خود را به آن جلب کنید این است که معایب بتن خود متراکم شامل اهمیت بالایی هستند. شاید فکر کنید که این نوع بتن عیبی درون خود نداشته و تنها مزیت و ویژگی است؛ اما باید گفت که تعدادی عیب در آن وجود دارد که بهتر است بررسی کنید. از مهم ترین این عیب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  افزایش هزینه تهیه قالب های بتن ریزی

  افزایش ریسک اجرا در پروژه

    نیازمند الزامات کنترل کیفیت

  احتمال ایجاد برخی تغییرات عمده در خاصیت های بتن تازه

معایب بتن خود متراکم
معایب بتن خود متراکم

مزایای بتن خود متراکم

حال بهتر است پس از بررسی عیب ها سراغ مزایای Self-Consolidating Concret رفته و ببینیم که این نوع بتن چه مزیت هایی را دارد. شاید با بررسی این مزایا تصمیم بگیرید تا از این به بعد در پروژه های خود از بتن های خود تراکم استفاده کنید. مهم ترین مزایای این بتن عبارتند از:

    جاری شدن میان میلگرد های پیچیده به راحتی

  کاهش هزینه های کلی پروژه به دلیل بی نیاز شدن از ویبره بتن

    دوام عالی و بهبود خواص بتن به دلیل همگن بودن آن

    به حداقل رساندن ناخالصی بتن

    و…

معایب سیمان خودمتراکم
مزایای سیمان خودمتراکم

آزمایشات بتن

همانطور که در بخش های قبلی هم اشاره شد برای پیاده سازی و استفاده از این نوع بتن نیازمند انجام انواع آزمایشات بتن بتن خود متراکم هستیم. این موضوع برای کنترل کیفیت بتن بوده و تاثیری عالی در عملکرد آن دارد. آزمایشات بتن خود تراکم شامل موارد زیر هستند:

آزمایش جریان اسلامپ یا Slump Flow Test

یکی از مهم ترین آزمایشاتی که برای  Self-Consolidating Concrete وجود دارد آزمایش جریان اسلامپ است. این نوع آزمایش برای سنجش میزان تراکم بتن بوده و اهمیت بالایی دارد. آزمایش جریان اسلامپ توسط آیین نامه ASTM C143- 90 JSCE مورد تایید قرار گرفته و از طرف دیگر توسط انجمن مهندسان عمران ژاپن پیاده سازی شده است.

 از مهم ترین معیار هایی که در این آزمایش بررسی می شود میزان تغییر پذیری بتن تحت اثر وزن خود و میزان غلبه بر اصطکاک داخلی هستند. این آزمایش برای بتن معمولی نیز به کار میرود.

آزمایش لزجت یا Viscosity

آزمایش دیگری که برای کنترل کیفیت بتن خود متراکم از آن بهره می گیرند آزمایش لزجت یا همان Viscosity است. در بتن هایی که خاصیت خود تراکمی دارند، باید لزجت بتن، توانایی تغییر مسیر در ذات سنگدانه و ملات، توانایی پخش شدن آن در مناطق محدود بدون جداشدگی و… بررسی شود.

تمامی این موارد توسط آزمایش ویسکوزیتی بررسی شده و معیارهای گوناگونی در آن سنجیده می شوند. آزمایش ویسکوزیتی در واقع میزان غلظت و تراکم بافت بتن را نیز اندازه گیری می کند. برای افزایش کیفیت پروژه حتما باید این آزمایش پیاده سازی شده و تایید آن وجود داشته باشد.

آزمایش ظرفیت پرکنندگی یا Filling Capacity

نوع دیگری آزمایش که برای بتن خود متراکم استفاده می شود، آزمایش ظرفیت پرکنندگی یا Filling Capacity است. شاید برایتان سوال باشد که این نوع آزمایش چگونه انجام می شود؛ در پاسخ باید این توضیح را ارائه داد. بتن های خود تراکم از طریق قیف درون جعبه ای ریخته شده و تا ارتفاع 220 میلی متری می رسند.

سپس هنگامی که جریان ورود قطع شود، مساحت ناحیه ای که بتن در داخل میله ها عبور کرده را با استفاده از رابطه مقدار ظرفیت پرکنندگی محاسبه می کنند. مساحت به دست آمده می تواند میزان قابلیت پرکنندگی یا همان Filing Capacity بتن را به شما ارائه دهد.

آزمایش نشست سطحی یا Surface Settlement

آزمایش نشست سطی یا Surface Settlement از دیگر آزمایشات مهم برای کنترل کیفی  SCCاست. برای انجام این آزمایش از یک لوله به قطر 200 میلی متری و ارتفاع 800 میلی متری استفاده می شود. لوله تا ارتفاع 700 میلی متری بدون تراکم پر شده و سپس یک صفحه پلکسی گلاس که ضخامت 2 و قطر 150 میلی متری دارد در قسمت رویین آن قرار می گیرد.

 پس از این کار ابزار سنجش تغییر مکان روی صفحه قرار می دهند تا در صورت نشست بتن آن را ثبت کنند. برای این که دقت بیشتر شود باید از نشت آب از طریق اتصالات جلوگیری شود.

آزمایش جدایش سنگدانه و ملات یا Segregation Test

برای این که بتوانید به طور کلی از مقاومت و کیفیت بتن خود متراکم مطمئن شوید می توانید از آزمایش جدایش سنگدانه و ملات یا همان Segregation Test بهره ببرید. همانطور که می دانید جدایش سنگدانه یکی از موارد بسیار مهم در بتن ها بوده و در صورتی که میزان آن بالا باشد، بتن مقاومت خود را از دست می دهد.

به همین دلیل متخصصان با استفاده از ابزار ها و روش هایی این میزان را اندازه گیری می کنند. با بهره گیری از نتایج این تست می توان مطمئن شد که آیا بتن در برابر جدایش مقاوم هست یا خیر.

آزمایش مقاومت فشاری یا Compressive Strength

مقاومت فشاری از معیار های مهمی است که در هر بتنی علی الخصوص SCC باید بررسی شود. آزمایش Compressive Strength نوعی تست است که مقاومت فشاری را برای بتن اندازه گیری می کند.

 برای این کار توصیه می شود از هر نمونه بتن 12 قالب استوانه ای تهیه کرده و آن ها را بر اساس SCC119 جهت تعیین مقاومت فشاری بتن استفاده کنید. این کار مراحل گوناگونی داشته و باید توسط متخصصان انجام بگیرد. نتایج آن نیز باید به دقت ثبت شده و کمی زمان برای آن در نظر گرفته شود.

آزمایش کارایی دو نقطه ای یا Two-Point Workability

یکی دیگر از آزمایشاتی که باید برای تعیین کیفیت بتن خود متراکم استفاده شود آزمایش کارایی دو نقطه ای یا همان Two-Point Workability است. باید این نکته را گفت که پارامتر های رئولوژیک بتن خود تراکم را می توان به کمک رئومتر کارایی دو نقطه ای که توسط تاترسال یا همان Tattersall فرانسه ارائه شده مقایسه کرد.

 می توان با بهره گیری از این دستگاه که با رئومتر دانشگاه UCL تعیین شده به راحتی کارایی را تست کرد. می توانید برای انواع بتن این تست را انجام دهید؛ اما کارایی آن برای بتن های خود متراکم بیشتر است.

آزمایش تعیین ثبات سیستم حفره های هوا یا Stability Of the Air – Void System

آخرین تست و آزمایشی که می خواهیم از انواع تست SCC به شما ارائه دهیم آزمایش تعیین ثبات سیستم حفره های هوا هستند. این تست که آن را با نام Stability of the Air-Void System نیز می شناسند نوعی تست است که برای ارزیابی ثبات سیستم حفره های هوا نسبت به حرکت بتن، لرزش و مخروط کردن آن بررسی می شود.

برای انجام این تست نمونه های 95  تا 50 دقیقه ای بعد از تماس سیمان و آب برداشته شده اند. فرمول های گوناگونی برای این تست وجود دارد؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود از بهترین متخصص برای این تست بهره بگیرید.

بتن آماده نیز یکی از بتن هایی است که امروزه طرفدار های بسیار زیادی دارد و علاوه بر آن بسیار پر کار برد می باشد.

آزمایشات بتن
آزمایشات بتن

نکات بتن خود متراکم

جهت آشنایی بیشتر با بتن هایی که خاصیت خود تراکمی دارند، باید مهم ترین نکات SCC را بررسی کنید. این نکات بیشترین اهمیت را هم در اجرا و هم در تست بتن دارد. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  اولین نکته این است که این نوع بتن تحت وزن خود متراکم می شود؛ این یعنی بدون انجام عمل خاصی، وزن بتن باعث پخش شدگی و متراکم شدن آن خواهد شد.

نکته دوم هم این است که به دلیل استفاده از ابزارآلات محدود نسبت به بتن های معمولی، سروصدا هنگام اجرای آن به شدت کاهش یافته است.

نتیجه گیری

اگر به دنبال یک بتن کم هزینه هستید که پیاده سازی آن راحت بوده و مقاومتی عالی از خود نشان دهد، پیشنهاد ما بهره گیری از بتن خود متراکم است. همانطور که از نام این بتن مشخص است، نوع آن به شکلی است که خودش تراکم یافته و نیازمند ابزارهای گوناگونی مانند ویبراتور بتن نیست. متراکم بودن این بتن بر اساس وزنش انجام می گیرد.

از آنجایی که کاربردهای این بتن عالی است، در پروژه های بسیار معروفی از آن بهره برده اند. همچنین از مزایای آن می‌توان به مواردی همچون جاری شدن میان میلگرد های پیچیده به راحتی، کاهش هزینه های کلی پروژه ، دوام عالی و بهبود خواص بتن، به حداقل رساندن ناخالصی بتن و… اشاره کرد. در این مقاله از بپتا تمامی نکاتی که باید در رابطه با این بتن می دانستید را بررسی کردیم.

سوالات متداول

Self-Consolidating Concret چه نوع بتنی است؟

بتن خود متراکم نوعی بتن است که با استفاده از وزن خود پخش شده و تراکم پیدا می کند. این یعنی برای خارج کردن حباب ها و ناخالصی های آن نیازمند ویبراتور نیستید.

چه کاربردهایی برای  بتن  SCC وجود دارد؟

از مهم ترین کاربردهایی که در این بتن وجود دارد می توان به پل سازی، سازه های زیرآبی، پروژه های ساختمانی بزرگ و… اشاره کرد.

مهم ترین مزیت Self-Consolidating Concret چیست؟

مزیت مهمی که در بتن خود متراکم وجود دارد این است که برای پیاده سازی آن هزینه کمتری لازم داشته و مقاومت بیشتری نصیب شما می شود.

سیمان پرتلند چیست؟

سیمان پرتلند چیست

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که در اکثر پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد، سیمان است که با استفاده از سنگ آهک و خاک رس تولید می شود. همچنین با کمک سیمان می توان ملات های مورد نیاز برای درست کردن سازه‌های مختلف را تهیه کرد.

یکی از پرکاربردترین و رایج ترین نوع سیمان ها، سیمان پرتلند است. شاید برایتان سوال باشد که سیمان پرتلند چیست و چگونه تولید می شود؟ همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله آموزشی از شرکت بپتا به طور کامل به این سوال شما پاسخ دهیم.

در پاسخ به این سوال که سیمان پرتلند چیست باید گفت که این سیمان یکی از پر استفاده ترین نوع های مصالح ساختمانی بوده و آن را با نام OPC13 نیز می شناسند. از سیمان پرتلند در پروژه های ساختمانی و در لایه های زیر سطحی استفاده می شود.

این نوع سیمان همانند دیگر مدل ها در بسته های 50 کیلوگرمی به فروش رفته و می تواند کاربرد های زیادی را به مهندسان عمران ارائه دهد. این سیمان براساس نوع سختی به مدل های گوناگونی تقسیم بندی شده و در دو مدل هیدرولیکی و غیر هیدرولیکی تولید و به بازار عرضه می شود.

انواع سیمان و کاربرد آن ها

سوالی که شاید ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده باشد این است که انواع سیمان و کاربرد آن ها شامل چه مواردی است. به طور کلی سیمان ها به دو نوع پرتلند و غیر پرتلند تقسیم بندی می شوند که کاربرد آن ها به شکل زیر است:

سیمان غیر پرتلند

سیمان غیر پرتلند مدلی است که امروزه استفاده از آن کاهش یافته  و بیشتر در زمان های قدیم کاربرد داشت. این سیمان با استفاده از مواد پلیمری تولید می شود و ویژگی های خاصی دارد. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که عدم مقاومت در برابر آتش، تغییر خواص در دراز مدت و از همه مهم تر قیمت بالای این نوع سیمان موجب می شود تا استفاده از آن در پروژه ها کمی دشوار و خطرناک باشد.

سیمان پرتلند

نوع دیگری که از سیمان ها وجود داشته و می تواند به شکلی عالی برای شما کاربردی باشد، سیمان پرتلند است در پاسخ به سیمان پرتلند چیست باید گفت که این نوع سیمان بهینه ترین در میان مدل های دیگر محسوب می شود و قیمت بسیار مناسبی دارد.

 از طرف دیگر برخلاف نوع غیر پرتلند در برابر آتش و تغییرات دمایی مقاوم بوده و می تواند تا سال های طولانی برای شما به بهترین شکل عمل کند. این مدل در تیپ های گوناگونی تولید می شود که هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارند.

انواع تیپ های سیمان پرتلند

باید این نکته را بدانید که در تولید این نوع سیمان، تیپ های گوناگونی وجود دارند که هر کدام می توانند کاربرد ها و ویژگی های خاصی را به شما ارائه دهند در پاسخ به این که انواع سیمان پرتلند شامل چه مواردی است باید به مدل های زیر اشاره کرد:

1)   پرتلند تیپ 1 (معمولی)

یکی از انواع مدل هایی که می توان در پاسخ سیمان پرتلند چیست ذکر کرد تیپ 1 یا همان پرتلند معمولی است. سیمان OPC 13 معمولی رایج ترین مدل این سیمان بوده و در اکثر پروژه ها از آن استفاده می شود. باید این را بدانید که تیپ 1 به سه دسته تقسیم می شود.

این دسته ها شامل مدل های 1-325، 1-425 و 1-525 می شوند. این تقسیم بندی بر اساس مقاومت 28 روزه نمونه های سیمانی است. حداقل مقاومت 28 روزه سیمان OPC 13 معمولی 1-325 معادل 32.5Mpa است.

2)   پرتلند تیپ 2 (اصلاح شده)

دومین نوعی که از سیمان OPC 13 وجود داشته و ویژگی های خاصی دارد نوع اصلاح شده این سیمان است. این مدل با اصلاحاتی که در خط تولید در آن لحاظ شده درصد C3A آن به حداکثر 8 درصد محدود شده است. برای این کار میزان خاک رس را در مواد اولیه کاهش داده اند.

زیرا که C3A حاوی اکسید آلومینیوم یا همان Al2O3 بوده و در اکسید خاک رس وجود دارد. این کار باعث کم شدن حرارت هیدراتاسیون شده و مقاوم شدن سیمان در برابر حمله سولفات ها را بیشتر می کند. یعنی این نوع سیمان در اثر تماس با آن ترک بر نخواهد داشت.

3)   پرتلند تیپ 3 (زود سخت شونده)

همانطور که از نام تیپ 3 سیمان پرتلند مشخص است، این نوع سیمان از نوع زود سخت شونده است. در واقع زمان گیرش این مدل همانند نوع معمولی است؛ اما مقاومت اولیه آن بسیار سریع زیاد شده و در 3 روز به مقاومت 7 روزه تیپ 1 معمولی می رسد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که سیمان های زود سخت شونده با سیمان های زودگیر متفاوت هستند. در مدل های سیمان زودگیر زمان گیرش آن ها سریع تر خواهد بود. در نوع زود سخت شونده مقاومت زیاد با آزاد شدن گرمای هیدراتاسیون ممکن می شود.

4)   پرتلند تیپ 4 (حرارت کم)

نوعی دیگر که می خواهیم از میان انواع مدل های سیمان OPC 13 به شما معرفی کنیم تیپ 4 یا همان حرارت کم سیمان است. در این مدل با کم کردن میزان C3AC3S حرارت هیدراتاسیون را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهند.

این باعث شده تا بتوان از این نوع سیمان در بتن ریزی های حجیم استفاده کرد. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که تولید این نوع سیمان و همچنین استفاده از آن در دنیا محدود بوده و سعی می شود تا به جای آن از تیپ 5 استفاده گردد.

5)   پرتلند تیپ 5 (ضد سولفات)

از دیگر تیپ هایی که توسط استاندارد های بین المللی سیمان OPC 13 مشخص شده اند می توان به تیپ 5 این سیمان یا همان نوع ضد سولفات اشاره کرد. سیمان پرتلند ضد سولفات مدلی است که برای کاربرد های خاصی از آن بهره می گیرند.

 در شرایطی که حملات سولفاتی زیادی وجود داشته و مقاومت سیمان در خطر است، از این نوع استفاده می کنند. ویژگی مهم نوع ضد سولفات این است که درصد C3A آن به حداکثر 5 درصد محدود شده و حرارت هیدراتاسیون آن بسیار کم است. به همین دلیل می توانید با خیال راحت از آن در بتن ریزی های حجیم استفاده کنید.

6)   پرتلند سرباره ای

علاوه بر تیپ هایی که در قسمت های قبلی با هم بررسی کردیم، در پاسخ به سوال انواع سیمان پرتلند چیست باید گفت که نوع سرباره ای نیز از مدل های این سیمان است. به طور کلی موادی که در قسمت های بالای کوره بلند ذوب آهن جمع شده و به عنوان ضایعات صنعت فولاد نیز شناخته می شوند سرباره می گویند.

در صورتی که سرباره به سرعت سرد شود حالتی آمورف یا شیشه ای گرفته که پس از پودر کردن آن می توان برای تولید سیمان از آن استفاده کرد. در این سیمان مقاومت بیشتر بوده و سیلیکات ها و کلسیم وجود دارد.

7)   پرتلند بنایی

سیمان پرتلند بنایی را می توان از دیگر نوع های این سیمان دانست. سیمان ها به طور کلی کاربرد های بسیار زیادی دارند؛ اما یکی از خاص ترین کاربردهای آن بنایی و آجرکاری است. اگر به دنبال یک سیمان باکیفیت برای تهیه ملات و آجرکاری هستید، باید سیمان بنایی را استفاده کنید.

 ویژگی های گوناگونی در این نوع سیمان وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به حفظ آب اشاره کرد. از طرف دیگر این نوع سیمان خشن نبوده و به راحتی پخش خواهد شود. همچنین ترک خوردگی در آن تا حدود زیادی کاهش یافته است.

سیمان پوزلانی

از دیگر مدل های خاص و پر کاربرد سیمان پرتلند می توان به سیمان پوزلانی اشاره کرد. باید گفت که پزولان ها مواد سیلیسی یا سیلیس آلومینیوم هستند که به تنهایی قابلیت چسبندگی ندارند؛ اما در صورتی که این مواد به صورت پودر در کنار آهک قرار بگیرند ترکیبات سیلیکات آلومینیوم را به وجود می آورند که موجب چسبندگی فوق العاده ای می شود.

در تولید سیمان پزولانی از درصد مشخصی مواد پزولان استفاده می شود تا خواص جدیدی را برای سیمان به وجود بیاورند. این نوع سیمان در برابر مجاورت آن و حملات سولفاتی مقاومت عالی از خود نشان می دهند.

مراحل ساخت سیمان

اگر می خواهید دقیق تر با پاسخ سیمان پرتلند چیست آشنا شوید باید به طور دقیقی مراحل ساخت سیمان را بررسی کنید. برای این کار مراحل خاصی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) آماده کردن مواد اولیه سیمان و ترکیب آن ها

2) ارسال مواد مخلوط شده به سیلوهای خاص

3) بهره گیری از خمیر به دست آمده

4) هدایت دانه های کلینکر به سیلوها

5) وارد کردن دانه ها به چرخه آسیاب

6) بسته بندی سیمان و ارسال آن به بازار فروش

مراحل ساخت سیمان
مراحل ساخت سیمان

مزایا و معایب ساخت سیمان پرتلند

بررسی مزایا و معایب ساخت سیمان پرتلند را می توان یکی از مهم ترین نکات برای آشنایی با این سیمان دانست. برخی از مزایای این نوع سیمان عبارتند از:

–         مانع ورود آب به ساختار سیمان

–         عدم شوره زدن

–         گونه های فراوان

–         کاربرد های فوق العاده

–         مقاوم در برابر ترک زدن

–         چسبندگی بالا

برخی از معایب این سیمان را نیز می توان شامل موارد زیر دانست:

–         مقاومت کم در روز های ابتدایی

–         امکان فرسایش و هوازدگی

–         تولید حرارت زیاد توسط هیدراتاسیون

فرق سیمان معمولی با سیمان پرتلند

برای این که بتوانید بهتر پاسخ سیمان پرتلند چیست را درک کنید، باید فرق سیمان معمولی با سیمان OPC 13 را بررسی کنیم. این دو نوع سیمان از نظر معیار های زیر با هم متفاوت هستند:

–         تفاوت در ترکیبات شیمیایی (سیمان پرتلند دارای سیلیس، آهک و آلومینیوم و همچنین عناصر دیگر فلزی درون خود است)

–         قدرت استحکام بیشتر پرتلند

–         سرعت تشکیل بیشتر پرتلند

–         مقاومت بالای سیمان OPC13 در برابر عوامل محیطی مانند آب، سولفات و…

–         کیفیت بیشتر سیمان پرتلند و دارای رنگ سفید که مناسب پروژه های خاص است

موارد استفاده از سیمان پرتلند

نکته بسیار مهمی که در رابطه با یافتن پاسخ سوال سیمان پر تلند چیست وجود دارد، موارد استفاده از سیمان OPC13 است. آشنایی با این نوع سیمان تنها در صورتی کامل می شود که کاربرد ها و شرایط استفاده را بررسی کنید. موارد استفاده از این سیمان شامل شرایط زیر هستند:

–         استفاده در شرایط جوی معمولی

–         کاربردی برای ساختن اکثر پروژه های ساختمانی مانند پل، تولن ها و سایز ابنیه بتنی

–         عدم استفاده برای ساخت اسکله و پایه پل هایی که در برابر سولفات زیاد قرار دارند در مدل های معمولی

–         استفاده از تیپ 5 برای شرایطی که حمله سولفاتی وجود دارد

Uses of Portland cement min
موارد استفاده از سیمان پرتلند

قدرت و استحکام سیمان پر تلند

قدرت و استحکام سیمان OPC 13 مهم ترین فاکتوری است که باید در رابطه با این سیمان بررسی کنید. در پاسخ به سیمان پرتلند چیست گفتیم که این نوع سیمان به دلیل استفاده از ترکیبات خاص دارای مقاومت عالی است. درست است که در تیپ های معمولی پرتلند مقاومت در برابر سولفات پایین است.

همچنین می توانید مدل هایی که ضد سولفات هستند را تهیه و پروژه هایی که در معرض آب و سولفاته شدن قرار دارند استفاده کنید. از طرف دیگر به دلیل مقاومت بالای این سولفات در برابر انواع شرایط جوی می توان استحکام آن را قابل قبول دانست.

The strength and strength of full tiland cement min
قدرت و استحکام سیمان پر تلند

فرمول شیمیایی سیمان پرتلند

از آنجایی که انواع سیمان با بهره گیری از انواع مواد اولیه و شیمیایی تولید می شوند، باید حتما فرمول شیمیایی سیمان پرتلند را بررسی کنید. از مهم ترین مواد تشکیل دهنده این سیمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         تری‌کلسیم سیلیکات یا C3S: 75 الی 20 درصد

–         دی کلسیم سیلیکات یا C2S: 15 الی 46 درصد

–         تری کلسیم آلومینات یا C3A: 4 الی 13 درصد

–         تترا کلسیم آلومینو فریت یا C4AF: 8 تا 12 درصد

نسبت به تیپ ها و فاز های گوناگون درصد این مواد متفاوت خواهد بود که می تواند در کاربرد و ویژگی های فیزیک سیمان موثر باشد.

ویژگی های سیمان پرتلند

وقت آن است که بیشتر سیمان پرتلند چیست را بررسی کرده و مهم ترین ویژگی های سیمان پرتلند را به شما ارائه دهیم. اینگونه می توانید دقیق تر و راحت تر نحوه استفاده و مزایای بهره گیری از این سیمان را درک کنید. ویژگی های این مدل سیمان عبارتند از:

–         مقاوم در برابر شرایط جوی و همچنین مقاوم در برابر سولفات در مدل های خاص

–         قیمت مناسب و مقرون به صرفه

–         دارای تنوع بالای تیپ ها جهت استفاده در پروژه های گوناگون

–         مقاومت عالی در برابر ترک خوردگی

–         واکنش بسیار کم با آب و رطوبت

سیمان های هیدرولیک و غیر هیدرولیک پرتلند

سیمان های هیدرولیکی و غیر هیدرولیک پرتلند را می توان از انواع این سیمان دانست. این دو نوع سیمان از نظر ویژگی های شیمیایی و فیزیکی با هم متفاوت هستند. در واقع باید گفت هر نوع سیمانی که بتواند مقاومت عالی در برابر آب از خود نشان دهد سیمان هیدرولیکی است. این موضوع باعث شده تا سیمان های غیر هیدرولیک کاربرد های محدودتری نسبت به مدل های ضدآب داشته باشند.

باید گفت که سیمان هیدرولیک با آب واکنش نشان نداده و در هوای مرطوب و پروژه های سنگین استفاده می شود. به طور مثال منافذ، دیوار های زمینی، فواره ها و آب انبار ها و… از مهم ترین کاربرد های این مدل سیمان هستند.

Portland hydraulic and non hydraulic cements min
سیمان های هیدرولیک و غیر هیدرولیک پرتلند

نتیجه گیری

یکی از پر استفاده ترین و خاص ترین مدل های سیمان را می توان سیمان پرتلند (OPC 13) دانست. این مدل با استفاده از مواد خاصی تهیه شده و آهک و آلومینیوم از مهم ترین مواد تشکیل دهنده آن به حساب می آیند. ترکیبات گوناگونی در ساختار این سیمان وجود دارد که موجب شده تا ویژگی های خاص و فوق العاده ای در آن ایجاد شود.

از این ویژگی ها می توان به مواردی همچون مانع ورود آب به ساختار سیمان، عدم شوره زدن، مقاوم در برابر ترک زدن، چسبندگی بالا و… اشاره کرد  در این مقاله از شرکت بپتا سعی کردیم تا به طور کامل به سوال سیمان پرتلند چیست جواب دهیم. همچنین شما عزیزان می توانید انواع مصالح ساختمانی پیش ساخته را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت از شرکت بپتا خریداری کنید.

سوالات متداول

سیمان پرتلند چه نوع هایی دارد؟

سیمان OPC 13 انواع گوناگونی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به تیپ های 1 تا 5، سیمان پزولانی، سیمان سرباره ای و سیمان بنایی اشاره کرد.

فرمول شیمیایی سیمان پرتلند به چه شکل است؟

در این نوع سیمان از مواد تشکیل دهنده خاصی بهره برده اند که هر کدام نسبت به کاربرد درصد خاصی دارند. پایه تشکیل دهنده این مواد آلومینیوم، کلسیم و سیلیکات هستند.

کدام موارد شامل مزایای سیمان پرتلند هستند؟

از مهم ترین مزایای سیمان پرتلند می توان به قیمت مناسب و مقاومت بالای آن در برابر شرایط جوی اشاره کرد.

مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک

مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک

مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک

به طور کلی در مقایسه این دو سقف می توان گفت که مدل وافل محبوبیت بیشتری نسبت به تیرچه بلوک دارد. مهم ترین دلایلی که برای این موضوع وجود دارند این است که سقف وافل هم از نظر عملکرد و هم از نظر هزینه انتخاب بهتری محسوب می شود.

اگر بخواهیم مقایسه ای دقیق برای این دو سقف داشته باشیم باید این را نیز بدانیم که در ساختار نیز تفاوت هایی میان این دو وجود دارد. سقف وافل ظاهری مانند وافل و تو رفته داشته و سقف تیرچه بلوک از تیرچه های بتنی طولی ساخته شده است.

مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک از نظر عملکرد

همان طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم در مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک از نظر عملکرد، سقف وافل امتیاز بیشتری کسب کرده و انتخاب هوشمندانه تری به حساب می‌آید. در این باره باید گفت که سقف تیرچه بلوک به دلیل ساختار خود، وزن وارد بر سقف را تنها به تیر هایی که در روبروی هم یا همان دو طرف تیرچه وجود دارند انتقال می دهد.

 اما سقف وافل به دلیل شکل ساختاری خود، وزن و فشاری که به سقف وارد می شود را به تیرهای چهار طرف سقف انتقال داده و این موضوع مقاومت سقف را بالاتر برده است. می توان گفت در این بخش از مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک، سقف وافل پیروز میدان است.

مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک از نظر عملکرد
مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک از نظر عملکرد

مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک از نظر قیمت

بخش دیگر که باید در مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک بررسی شود، قیمت تمام شده آن ها است. اگر بخواهیم دقیق این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم که سقف تیرچه بلوک در زمان های گذشته هزینه بسیار پایین تری نسبت به سقف وافل داشت.

 این موضوع باعث شد تا سقف تیرچه بلوک برای دهانه هایی که کمتر از 7 متر هستند استفاده شود. اما امروزه به دلیل افزایش قیمت یونولیتی که در سقف تیرچه بلوک به کار می رود، هزینه اجرای آن نیز افزایش یافته و سقف وافل انتخابی بهتر برای مهندسین عمران محسوب می شود.

مزایا و معایب تیرچه بلوک

برای اینکه مقایسه بهتری از دو سقف وافل  و تیرچه بلوک داشته باشیم باید مزایا و معایب هر یک را به طور کامل و دقیق بررسی کنیم. مزایا و معایب تیرچه بلوک عبارت اند از:

       مزایای سقف تیرچه بلوک:

         سهولت بسیار زیاد در استفاده و پیاده سازی سقف

         قابلیت دسترسی به سقف در سراسر کشور

        عدم نیاز به نیروی متخصص برای پیاده سازی

         عملکرد به عنوان عایق صدا

        معایب سقف تیرچه بلوک:

         وجود کیفیت پایین در برخی از تیرچه ها و احتمال شکستگی

         عدم وجود چسبندگی مناسب به بتن پاشنه

         ایجاد خطرات مختلف در صورت تحمل نداشتن بلوک

         آزادسازی گازهای سمی حین آتش سوزی در صورت استفاده از نوع پلی استایرن

مزایا و معایب سقف وافل

در مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک، باید مزایا و معایب سقف وافل را نیز بررسی کنیم. این موارد به شرح ذیل هستند:

·        مزایای سقف وافل:

        آسان بودن حمل و نقل

         استحکام بالا در برابر لرزش های جوی

         تجدید پذیر بودن قالب وافل

         سرعت اجرای بالا

         نمای بهتر

        معایب سقف وافل:

         عدم عملکرد به عنوان عایق صدا

         نیاز به استفاده از سقف کاذب

         کاهش تعداد طبقات ساختمان به دلیل ارتفاع زیاد سقف

         نیازمند نیروی متخصص برای پیاده سازی

         مناسب نبودن برای سطوح شیبدار و باد های شدید

مزایا و معایب سقف وافل
مزایا و معایب سقف وافل

سیستم وافل یک طرفه

سیستم وافل یک طرفه یکی از مدل های سقف وافل به حساب می آید که دال های آن طول بیشتری دارند. این موضوع باعث شده تا انتقال نیروی وزن و فشار بین تیرهای دوطرف سقف صورت بگیرد. همچنین این سقف مصرف کمتری نسبت به نوع دوطرفه دارد.

سقف وافل دو طرفه

از دیگر نوع های سقف وافل که باید در مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک بررسی کنیم، سقف وافل دو طرفه است. این سقف مقاوم و کاربردی به جای استفاده از دال های مستطیل شکل، دارای دال های هم اندازه مربعی است. این یعنی تقسیم وزن میان تیرهای 4 طرف سقف و افزایش مقاومت کلی سقف.

بررسی عملکرد سقف ها

نکته ای مهم که باید در رابطه با مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک به آن توجه داشته باشیم بررسی عملکرد سقف ها است. سقف وافل تا به اینجای کار عملکرد بهتری داشته و توانسته از ایجاد خسارت های زیاد جلوگیری کند. به همین دلیل است که امروزه بیشتر از این سقف ها در پروژه های ساختمانی بهره می برند.

بررسی عملکرد سقف ها
بررسی عملکرد سقف ها

کیفیت اجرای سقف ها

کیفیت اجرای سقف ها نیز در این مقایسه باید مورد بررسی قرار بگیرد. این موضوع برای کارفرمایان و مهندسین پروژه بسیار مهم بوده و می تواند از هزینه های اضافی نیز جلوگیری کند. باید گفت که کیفیت سقف های اجرا شده در نوع وافل بیشتر از تیرچه بلوک است.

زیرا متریالی که برای قالب وافل استفاده می شود مقاومتی بیشتر نسبت به یونولیت داشته و از طرف دیگر تجدیدپذیر است؛ این یعنی تولید و دور ریز آن برای طبیعت هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

مقایسه عایق بندی صدا و گرمای سقف

نکته ای بسیار مهم که باید توجه کنید مقایسه عایق بندی صدا و گرمای سقف وافل و تیرچه بلوک است. در رابطه با این موضوع باید گفت که سقف وافل از نظر عایق بندی عملکرد ضعیف تری نسبت به سقف های تیرچه بلوک دارد.

این موضوع به دلیل متریال استفاده شده در تولید قالب این سقف ها است. در تیرچه بلوک برای ساخت از یونولیت استفاده می شود که هم در برابر دما و هم در برابر صدا به بهترین شکل عمل می کند؛ اما قالب های وافل مانند این سقف عمل نکرده و در این بخش بازنده محسوب می شوند.

مقایسه مصالح سقف

مقایسه مصالح سقف بیشترین اهمیت را برای کارفرما دارد. در مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک باید مصالحی که برای اجرای هر کدام از این سقف ها استفاده می شود را نیز مورد بازبینی قرار دهیم. به طور کلی هر چه مصالح کمتری استفاده شود، هزینه های اجرای سقف نیز کاهش خواهد یافت.

 از این نظر باز هم سقف وافل پیشرو است. برای این که بتوانید سقف تیرچه بلوک را اجرا کنید نیازمند بتن ریزی زیادی هستید؛ اما سقف وافل به دلیل شکل فیزیکی قالب خود نیازمند بتن کمتری است. تو خالی بودن این سقف موجب شده تا وزن مرده سقف نیز کاهش یابد و بتن کمتری برای اجرا نیاز داشته باشد.

تعریف سقف تیرچه بلوک و وافل

برای درک بهتر مقایسه این دو سقف باید  تعریف سقف تیرچه بلوک و وافل را دقیق تر برای شما بیان کنیم. در این رابطه باید گفت که سقف های تیرچه بلوک عملکردی یک طرفه داشته و بار وارده بر سقف را به تیرهای متصل در دو طرف سقف منتقل می کنند.

سقف های وافل اما به دلیل استفاده از قالب های وافل که به شکل مستطیل یا مربع هستند، بار وارده بر سقف را به تمامی تیر هایی که در اطراف سقف وجود دارند منتقل می کنند. این نوع بسته به دهانه سقف باید از میان وافل یک طرفه و دو طرفه انتخاب شود.

علت ارزان بودن سقف وافل

سوالی که کاربران زیادی در رابطه با مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک از ما می پرسند این است که علت ارزان بودن سقف وافل چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که قالب های این سقف ارزان قیمت تر از یونولیت های درون تیرچه بلوک هستند.

از طرف دیگر به دلیل توخالی بودن سقف وافل، بتن کمتری برای آن استفاده می شود. در نتیجه این موضوع هم مصالح کمتری استفاده شده و هم بار مرده سقف کاهش میابد. با کم شدن مصالح مورد نیاز هزینه های اجرای سقف نیز کمتر می شود.

علت ارزان بودن سقف وافل
علت ارزان بودن سقف وافل

نکات طلایی سقف وافل

اما در آخرین مرحله از مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک باید نکات طلایی سقف وافل را به شما ارائه دهیم. در رابطه با این موضوع باید این را بیان کرد که سقف وافل از محبوب ترین سقف ها بوده و دانستن برخی از نکات آشنایی شما را با این سقف بیشتر می کند. از مهم ترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

         استفاده از قالب های مناسب و باکیفیت

         بتن ریزی به شکلی اصولی برای کنترل خیز

         دقت کامل به پایه های سقف وافل

        استفاده از بهترین نرم افزار ها برای پیاده سازی

نتیجه گیری

سقف ها را می توان از مهم ترین و اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ساختمان ها دانست. سقف های وافل و تیرچه بلوک از نظر عملکرد بهترین سقف ها برای پروژه های عمرانی محسوب می شوند. اما نکته مهمی که در رابطه با این سقف ها وجود دارد این است که تفاوت های زیادی میان آن ها دیده می شود.

با استفاده از این سقف های وافل در سازه های خود مزایای زیادی نصیب شما خواهد شد که از آن ها می توان به، آسان بودن حمل و نقل، استحکام بالا در برابر لرزش های جوی، تجدید پذیر بودن قالب وافل، سرعت اجرای بالا، نمای بهتر در اشاره کرد.

همچنین مزایای بلوک تیرچه عبارت اند از سهولت بسیار زیاد در استفاده و پیاده سازی سقف، قابلیت دسترسی به سقف در سراسر کشور، عدم نیاز به نیروی متخصص برای پیاده سازی، عملکرد به عنوان عایق صدا. در این مقاله از تیم شرکت بپتا کامل ترین مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک را با هم بررسی کردیم تا آشنایی شما با این سقف ها بیشتر شود.

سوالات متداول

سقف وافل چه نوع سقفی است؟

سقف وافل سقفی است که برای اجرای آن از قالب های تو رفته و وافل شکل استفاده می شود. این سقف هزینه و مصالح کمی برای اجرا نیاز دارد.

تیرچه بلوک چه مزایا و معایبی دارد؟

تیرچه بلوک یکی از رایج ترین سقف هایی استفاده که استفاده می شود. مزیت این سقف آسان بودن اجرای آن و عایق بودن در برابر صدا است. عیب آن نیز هزینه بیشتر نسبت به سقف وافل است.

چرا سقف وافل ارزان است؟

سقف وافل از متریال های ارزان قیمت برای قالب های خود بهره می برد. از طرف دیگر به دلیل شکل ظاهری قالب این سقف مصالح ساختمانی کمتری برای اجرا استفاده می شود.

ترک در بتن

ترک در بتن

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در رابطه با بتن ها بدانید این است که امکان دارد بتن پس از پیاده سازی دچار ترک خوردگی شود. ترک در بتن ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این دلایل باید بررسی شده و منشا آن ها رفع شود.

در صورت ترک خوردن بتن امکان کاهش مقاومت سازه بالا رفته و خطرات بیشتری برای آن ایجاد می شود. اگر می خواهید بدانید که ترک در بتن چیست؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. شرکت بپتا بهترین تیرچه های پیش تنیده و مصالح  پیش ساخته را در اختیار شما قرار می دهد.

ترک در بتن چیست؟

بتن یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که در پروژه های مختلفی از آن استفاده می شود. این مصالح در اکثر بخش های ساختمان به کار رفته و مقاومت آن بسیار مهم است در پاسخ به این که ترک در بتن چیست می توان گفت که ترک یک اشکال اساسی برای بتن اجرا شده می باشد.

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند موجب به وجود آمدن ترک بتن شوند. اما به طور کلی باید این عوامل را بررسی کرده تا از ایجاد خطر بیشتر برای بتن جلوگیری شود. البته در برخی از شرایط نیز این ترک تاثیری در مقاومت بتن نخواهد داشت.

عوامل موثر که بر ایجاد ترک در بتن تاثیر می گذارد

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در رابطه با ترک در بتن بدانید این است که چه عواملی در این موضوع موثر هستند. بررسی عوامل موثر بر ایجاد ترک در بتن می توانند به افزایش مقاومت سازه و سلامت بتن کمک کنند. از مهم ترین عوامل موثر بر ایجاد انواع ترک در بتن می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •          تغییرات دمایی به دلیل آتش سوزی، هیدراسیون، تغییر شبانه روزی و…
 •          بار ثقلی و رخ دادن زلزله پس از اجرا
 •         وجود اشکالات مهم در عملیات بتن ریزی
 •        وجود اشکال در طراحی سازه
 •        وجود خوردگی
 •        دیر شاقول کردن
 •         اجرای ویبره نادرست در زمان اجرا
 •       بتن ریزی در دمای بالای هوا

ترک سازه ای بتن

ترک سازه ای یکی از مهم ترین مفاهیمی است که  باید در رابطه با ترک در بتن بدانید. ترک سازه ای در بتن یکی از مهم ترین نوع های ترک بتن است که در پروژه های مختلفی ایجاد شده و باید به آن توجه زیادی شود در صورتی که طراحی نادرست سازه، اجرای نامناسب آن یا اعمال بار اضافی در پروژه شکل بگیرد، ترک سازه ای بتن ایجاد شده و ترک های مختلفی را روی آن به وجود می آورد. در صورت رخ دادن این ترک باید بدانید که مشکلی در سازه وجود داشته و باید هر چه سریع تر رفع شود.

ترک سازه ای بتن
ترک سازه ای بتن

انواع ترک در بتن

اگر می خواهید به طور کامل سوال ترک در بتن چیست را پاسخ دهیم باید انواع ترک هایی که در بتن به وجود میاید را بررسی کنید. انواع ترک در بتن شامل موارد مختلفی هستند که هر کدام شکل متفاوتی داشته و به شیوه های گوناگونی نیز به وجود می آیند. از مهم ترین انواع ترک بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •          ترک های خمشی
 •       ترک های برشی
 •        ترک های پیچشی
 •       ترک های مربوط به ایجاد لغزش
 •       گسترش و افزایش ترک در طول تیر
 •          ترک ستون
 •          ترک کششی
 •          ترک نوع خوردگی
 •          ترک خمشی در دال
 •          ترک های بالای خمشی در دال
 •          ترک جمع شدگی در دال طاره ای

ترک در بتن از نظر عرض بازشدگی

نکته مهمی که باید در رابطه با ترک در بتن بدانید این است که این ترک ها از نظر عرض بازشدگی نیز نوع های مختلفی دارند. برای این که بتوانید به طور کامل با ترک های در بتن آشنا شوید بهتر است که این نوع ترک ها را نیز بررسی کنید. انواع ترک در بتن از نظر عرض بازشدگی شامل موارد زیر هستند:

 •      ترک ها با بازشدگی کمتر از 1 میلی متری
 •         ترک ها با بازشدگی متوسط بین 1 تا 2 میلی متری
 •         ترک ها با بازشدگی زیاد بیشتر از 2 میلی متر
ترک در بتن از نظر عرض بازشدگی
ترک در بتن از نظر عرض بازشدگی

انواع ترک در سقف بتنی

سقف بتنی یکی از پر کاربرد ترین سقف هایی است که در پروژه های مختلف ساختمانی اجرا می شود. این سقف مقاومت بالایی در برابر ضربه و وزن داشته و می تواند عمری طولانی به ساختمان اضافه کند. در صورتی که در سقف بتنی ترک ایجاد شود، دلایلی خاص برای این موضوع وجود داشته که بررسی آن ها اهمیت دارد. مهم ترین نوع های ترک در سقف بتنی شامل موارد زیر هستند:

 •          ترک ناشی از خوردگی فولاد
 •          ترک ناشی از جمع‌شدگی بتن
 •          ترک ناشی از افزایش بار اعمال شده بر روی سقف
 •          ترک ناشی از حمله سولفاتی
 •          ترک ناشی از واکنش سنگدانه‌ها با آلکالین

انواع ترک های حرارتی در سنین اولیه بتنی

نوعی از ترک در بتن وجود دارد که به آن ترک های حرارتی در سنین اولیه بتنی گفته می شود. این ترک ها نوع های مختلفی در زیر مجموعه خود دارند و همین موضوع هم اهمیت بررسی آن ها را زیاد کرده است. از انواع ترک های حرارتی در سنین اولیه بتنی می توان به موارد مختلفی اشاره کرد؛ اما باید این نکته را بدانید که این ترک ها در روز های اولیه اجرای بتن به وجود می آیند.

 به طور مثال، یکی از مهم ترین دلایلی که این نوع ترک ها ایجاد می شوند این است که هوا گرم بوده و تابش آفتاب به طور مستقیم موجب افزایش دمای بیش از اندازه بتن شده است. این مورد ممکن است به صورت ایجاد حباب روی بتن نیز شکل بگیرد. به همین دلیل باید بهترین زمان را برای بتن ریزی در نظر بگیرید. روز هایی که هوا بسیار گرم بوده و دمای آن بالا است برای بتن ریزی انتخاب مناسبی نیستند.

انواع ترک های حرارتی در سنین اولیه بتنی
انواع ترک های حرارتی در سنین اولیه بتنی

بیشتر بخوانید: بتن آماده

عوامل موثر بر ایجاد ترک حرارتی

همانطور که در بخش های قبلی نیز بررسی کردیم، از مهم ترین عواملی که موجب ایجاد ترک در بتن می شود تغییرات دمایی هستند. ایجاد ترک حرارتی در بتن ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. باید این دلایل را شناسایی کنید تا از ایجاد ترک تا جای ممکن جلوگیری کنید. از مهم ترین عوامل موثر بر ایجاد ترک حرارتی که می توانند موجب ایجاد این مشکل شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

         تغییرات دمایی شدید

         رخ دادن آتش سوزی

         هیدراسیون

         تغییرات گسترده دمایی در شبانه روز

         عبور تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از بتن

عوامل موثر برایجاد ترک حرارتی
عوامل موثر برایجاد ترک حرارتی

ترک خوردگی نشت پلاستیک

ترک خوردگی نشت پلاستیک یکی از نوع های ترک در بتن است. در پاسخ به این سوال که این نوع ترک بتن چیست می توانیم عوامل مختلفی را برای شما بررسی کنیم. این نوع ترک زیرگروه های میلگرد گذاری بیش از حد، قوس و تغییر عمیق را دارد.

 محل رخ دادن این نوع ترک بتن مقاطع عمیق، بالای ستون ها و سقف وافل هستند. دلیل اصلی که امکان رخ دادن این ترک را بالا میبرد آب انداختن بیش از حد بتن است. خشک شدن زود هنگام و سریع نیز از دیگر دلایل این موضوع است.

ترک خوردگی پلاستیک

علاوه بر ترک خوردگی نشست پلاستیک، ترک در بتن در نوع های دیگری نیز انجام می شود که ترک پلاستیک یکی دیگر از نوع های آن است. ترک خوردگی پلاستیک ترکی است که به احتمال زیاد زمانی رخ می دهد که بتن با از دست دادن سریع خود بافت یک دست خود را از بین می برد. وجود رطوبت کم در سطح بتن احتمال به وجود آمدن این ترک را بیشتر می کنند. شما می توانید با بررسی عواملی مانند گرمای هوا و میزان رطوبت بتن از این مشکل جلوگیری کرده و آن را کنترل کنید.

ترک ناشی از جمع شدگی خمیری

از دیگر نوع هایی که برای ترک در بتن وجود داشته و آشنایی با آن برای مهندسین و فعالین حوزه ساختمان سازی مهم است، ترک ناشی از جمع شدگی خمیری است. این نوع ترک روی سطح بتن ایجاد شده و دلیل آن نیز خشک شدگی رطوبت یکی از نقاط بتن است.

 در واقع زمانی که در سطح بتن محلی شروع به از دست دادن رطوبت خود می کند، بتن منقبض شده و جمع شدگی روی آن ایجاد می شود. این موضوع در نهایت باعث می شود که ترک هایی در لایه رویین بتن مشاهده شده و به نقاط دیگر آن انتقال پیدا کنند.

مشخصات ترک جمع شدگی خمیری

برای این که بتوانید دقیق تر این نوع ترک در بتن را بررسی کنید، بهتر است مشخصات آن را بررسی کنید. بررسی مشخصات ترک جمع شدگی خمیری موجب می شود تا دقیق تر و حرفه ای تر این ترک را بررسی کرده و از رخ دادن آن جلوگیری کنید.

اگر بخواهیم مشخصات این نوع ترک را برای شما بررسی کنیم باید بگوییم که این ترک در دال ها و دیوارهای نازک به وجود میاید. دلیل اصلی رخ دادن این ترک نیز وجود درز های ناکافی در بتن است. جمع شدگی بیش از حد بتن و عمل آمدن ناکافی آن نیز در این موضوع موثر است.

مشخصات ترک جمع شدگی خمیری
مشخصات ترک جمع شدگی خمیری

نشست در بتن

نشست در بتن یکی از مهم ترین عوامل ایجاد ترک در بتن است. نشست در بتن ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ اما اصلی ترین دلیل آن این است که مقدار زیادی از شیره بتن در یک نقطه جمع شده و سپس به مانعی مانند میلگرد برخورد کند. چنین شرایطی پشت بتن ترک خواهد خورد.

نتیجه گیری

یکی از نکات بسیار مهم که هر کسی باید در رابطه با بتن ها بداند ترک در بتن است. در پاسخ به این سوال که ترک در بتن چیست با هم نکات مختلفی را بررسی کردیم. این موضوع ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد که موجب ایجاد این اتفاق شود.

 از این دلایل می ‌توان به تغییرات دمایی به دلیل آتش سوزی، هیدراسیون، بار ثقلی و رخ دادن زلزله پس از اجرا، وجود اشکالات مهم در عملیات بتن ریزی، وجود اشکال در طراحی سازه، دیر شاقول کردن و… اشاره کرد. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل این نکات را برای شما بررسی کنیم.

سوالات متداول

انواع ترک در بتن به چه شکل هستند؟

ترک های مختلفی در بتن ایجاد می شود که ترک های حرارتی، ترک های جمع شدگی و ترک نشست از نوع های مختلف آن است.

چرا ترک در بتن ایجاد می شود؟

دلایل مختلفی برای ایجاد ترک در بتن وجود دارد که مهم ترین دلیل آن می توان اشکالات سازه ای یا خشک شدن سریع بتن را ذکر کرد.

چرا نشست در بتن ایجاد می شود؟

در برخی از شرایط که بتن ریزی به شکل درستی انجام نشود بتن پس از مدتی کوتاه نشست کرده و ترک می خورد.

سقف هالوکور

سقف هالوکور

یکی از بخش‌های بسیار مهمی که در پروژه‌ های ساختمانی استفاده می‌ شود، سقف‌ ها و پنل‌ هایی هستند که میان طبقات قرار می‌گیرند. یک واحد ساختمانی دارای طبقات مختلفی است که باید آن‌ ها را با استفاده از پنل‌ هایی با نام سقف از یکدیگر جدا کند. این پنل‌ ها باید مقاومت بالایی در برابر وزن و لرزش زلزله داشته و از نظر صدا و دما نیز عایق خوبی باشند. سقف هالوکور پیش ساخته یکی از بهترین پنل‌ هایی است که می‌ توانید برای اجرای سقف ساختمان‌ها استفاده کنید. 

در پاسخ به این سوال که سقف هالوکور چیست باید گفت که این سقف، نوعی پنل است که درون آن بخش‌های خالی وجود دارد؛ یعنی اگر از کنار به پنل‌های این سقف نگاه کنید، سوراخ‌ هایی را درون آن مشاهده می‌کنید که مرکز آن را خالی کرده و وزن‌ مرده را از بین‌ برده‌اند. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله آموزشی بیشتر با این سقف و نحوه اجرای سقف هالوکور آشنا شوید. 

سقف هالوکور چیست؟

سقف هالوکور چیست؟ این سوالی است که بسیاری از افراد پس از شنیدن نام این سقف در ذهنشان ایجاد می‌ شود. سقف هالوکور پیش ساخته نوعی سقف است که به‌ صورت پیش ساخته در کارخانه‌ های مختلف به تولید می‌ رسد. این سقف به دلیل پیش ساخته بودن نیازمند قالب‌ گیری نبوده و اجرای آن نیز بدون استفاده از جک امکان‌ پذیر است؛ همین موضوع هم باعث شده تا سرعت تیغه‌ چینی این سقف افزایش پیدا کند. این سقف سطح صاف و قطعات پیش‌ت نیده‌ای دارد که باعث شده نیاز به استفاده از سقف‌ های کاذب یا کف‌ سازی نباشد.

سقف هالوکور چیست
سقف هالوکور چیست

سقف هالوکور پیش ساخته

سقف هالوکور پیش ساخته را می‌ توان یکی از بهترین سقف‌ هایی دانست که امروزه در اکثر پروژه‌ های ساختمانی استفاده می‌ شود. استفاده عدم وجود تیر و ستون در پلان‌ ها و بزرگ‌ بودن مدول‌ها، باعث شده تا امکان تغییر کارکرد فضای معماری در کاربری‌های مختلف را ایجاد می‌کند. شما می‌ توانید با استفاده از پنل‌های هالوکور به‌ راحتی سقفی بدون درز ایجاد کنید. 

در پاسخ به سقف هالوکور چیست باید گفت که این سقف یکی از کاربردی‌ ترین سقف‌ها بوده و استفاده از آن برای پل‌سازی، دیوارها، استفاده به‌عنوان کف‌پوش، اجرای سقف انواع سازه‌های فولادی و بتنی، پوشش پارکینگ و سوله، ساخت انواع صندلی در استادیوم، اجرای سقف سازه‌های خاص مانند: تالار، استخر، سالن‌های ورزشی و سالن کنفرانس و… ممکن است.

اجرای سقف هالوکور

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که می‌ تواند شما را به پاسخ سقف هالوکور چیست برساند اجرای سقف هالوکور پیش ساخته است. نحوه اجرا از مهم‌ترین نکاتی است که در رابطه‌ با هر نوع سقفی وجود دارد؛ به همین دلیل باید مراحل مختلف این کار را بررسی کنید. اجرای این سقف را می‌ توان به سه بخش تقسیم کرد:

انجام اقدامات لازم برای متصل‌کردن تیرهای بتنی با پنل‌های پیش ساخته

اولین کاری که باید برای اجرای سقف هالوکور پیش ساخته انجام دهید، انجام اقدام لازم برای متصل‌کردن تیرهای بتنی با پنل‌ های پیش ساخته است در واقع پس از اجرای فونداسیون و اجرای ستون‌ های بتنی بر طبق نقشه، اقداماتی باید انجام بگیرد که اتصال تیرهای بتنی با پانل‌ های پیش ساخته، اجرای تیرهای بتنی با میل‌گرد U شکل در سطح بالایی تیرها و همچنین بتن‌ ریزی ثانویه را ممکن کند. 

هدف از بتن‌ ریزی این است که کلاف پیرامون شکل بگیرد. به همین دلیل باید تعداد میل‌گردها را طوری در نظر گرفت که اصطکاک و چسبندگی کافی برای جلوگیری از حرکت پانل‌ها را به وجود بیاورد.

قرارگیری پنل‌ های پیش ساخته

پس از این که پانل‌های بتنی هالوکور با موفقیت به اتمام رسیدند باید اجرای سقف با قرار دادن پنل‌های سقف هالوکور پیش ساخته در محل مورد نظر با استفاده از جرثقیل انجام شود. بررسی این مرحله پاسخ هالوکور چیست را به شما می‌ دهد. می‌ توانید با توجه‌ به طول دهانه و وزن پنل، پنل‌ها را با استفاده از تسمه‌های پارچه‌ای، سیم‌بکسل یا گیره‌ های مخصوص حمل کرده و بلند کند. لازم به ذکر است که تا زمان اطمینان از محل قرارگیری پنل‌ها، نباید تسمه‌ها جدا شوند.

آماده‌سازی بستر برای بتن‌ریزی

حال که قرار گیری سقف هالوکور پیش ساخته به اتمام رسید، باید بستر را برای بتن‌ ریزی آماده کنید. اگر ایجاد سطح بتن‌ آرمه برای درست کردن دیافراگم صلب و یکپارچه روی سقف هالوکور پیش ساخته نیاز بود، با قرار دادن مش‌ های فولادی آماده می‌ توانید بستر لازم برای بتن‌ ریزی را آماده کنید. میزان بتنی که روی این سطح قرار می‌گیرد باید حداقل 5 سانتی‌متر باشد؛ زیرا بتن‌ هایی که زیر 5 سانتی‌متر ضخامت دارند در برابر ترک‌خوردگی مقاومت کمی داشته و امنیت سقف را کاهش می‌ دهند.

اجرای سقف هالوکور
اجرای سقف هالوکور

قیمت سقف هالوکور

نکته مهمی که باید در رابطه‌ با سقف هالوکور چیست بررسی کنیم، قیمت سقف هالوکور پیش ساخته است. این موضوع را باید به دو شکل بررسی کرد؛ اجرا در پروژه‌ های ساختمانی بزرگ و اجرای در پروژه‌ های کوچک در صورتی‌که می‌ خواهید از سقف هالوکور در پروژه‌ های کوچک استفاده کنید، هزینه تهیه این سقف برای شما به‌ صرفه نخواهد بود.

 اما استفاده از آن برای پروژه‌ های ساختمانی بزرگ به‌ صرفه بوده و نسبت به دیگر سقف‌ ها می‌ تواند هزینه کمتری را روی دوش‌ های کارفرما بگذارد. می‌ توانید بهترین سقف هالوکور را با قیمت عالی از شرکت بپتا بخرید. بپتا با استفاده از مهندسین کارکشته و به‌ روزترین ابزارها، بهترین سقف هالوکور را تولید و با قیمتی مقرون‌ به‌ صرفه به شما ارائه می‌ دهد.

مزایای سقف هالوکور

مزایای سقف هالوکور چیست؟ این سوال یکی از مهم‌ ترین سوالاتی است که در رابطه‌ با سقف هالوکور پرسیده می‌ شود. در صورتی‌ که می‌ خواهید بیشتر با سقف هالوکور پیش ساخته و نحوه اجرای آن آشنا شوید، بررسی مزایای استفاده از این سقف می‌ تواند اطلاعات مهمی را به شما ارائه دهد. از مهم‌ ترین مزایای سقف هالوکور می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صرفه‌ جویی در هزینه پروژه‌ های بزرگ

یکی از مهم‌ ترین مزایایی که با استفاده از سقف هالوکور پیش ساخته نصیب شما می‌ شود صرفه‌جویی در هزینه پروژه‌های بزرگ و استفاده بهینه از مصالح است. هزینه ساخت پروژه‌های ساختمانی که با سیستم سقف هالوکور پیاده‌سازی شده‌اند، در مقایسه با سایر سیستم‌های سقفی کمتر خواهد بود.

 این امر به دلیل عدم نیاز به شمع‌بندی، قالب‌گیری، بتن‌ریزی و آرماتوربندی است. همچنین زمان اجرای سقف هالوکور از مصالح ساختمانی کمتری نیز استفاده می‌ شود؛ چنین موضوعی نیز هزینه‌ های پروژه را بسیار کاهش می‌ دهد.

 1. کاهش وزن پروژه ساختمانی

مزیتی که می‌ تواند پاسخ سقف هالوکور چیست را به شما بدهد، کاهش وزن پروژه ساختمانی با استفاده از این سقف است. اگر به ساختار پنل‌ های پیش ساخته هالوکور توجه کرده باشید، سوراخ‌ های توخالی را درون آن دیده‌اید که باعث شده وزن مرده پنل کاهش پیدا کند.

 این امر وزن مرده ساختمان را کمتر کرده و باعث می‌ شود تا مقاومت سقف در برابر لرزش و ریزش بیشتر شود. البته کاهش وزن هالوکور مزیت‌ های دیگری نیز دارد؛ به طور مثال راحت بودن جا به‌ جایی و اجرای آن در سقف پروژه‌ های ساختمانی بلند با دهانه‌های بزرگ از مهم‌ ترین مزیت‌ های این موضوع است.

 1. کاهش ضخامت کف‌ سازی

اگر با نوع‌ های دیگر سقف آشنایی داشته باشید می‌ دانید که برای اجرای سقف‌ های دیگر باید پس از اجرای سقف برای پیاده‌ سازی تأسیسات و لوله‌کشی‌ های مختلف کف‌ سازی انجام شود. کف‌ سازی موجب افزایش ضخامت سقف شده و ارتفاع طبقات ساختمان را کاهش می‌ دهد.

 اما در صورتی‌ که از سقف هالوکور پیش ساخته استفاده کنید، ضخامت کف‌ سازی بسیار کاهش پیدا می‌ کند؛ زیرا سقف هالوکور دارای سوراخ‌ های توخالی بوده و می‌توانید به‌راحتی تأسیسات را از آن‌ها عبور دهید. کاهش ضخامت کف‌ سازی موجب شده تا هزینه پروژه نیز کاهش پیدا کند.

 1. دارای امنیت بالاتر نسبت به دیگر سقف‌ها

اگر کسی از شما پرسید که سقف هالوکور چیست و چرا از آن استفاده می‌کنند باید بگویید که این سقف ایمن‌ ترین پنلی است که در سقف ساختمان‌ های مختلف استفاده می‌ شود. سقف هالوکور پیش ساخته نوعی سقف است که از امنیت بالایی برخوردار بوده و این موضوع مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی را کمتر می‌ کند. این سقف وزن کمی داشته و با کاهش وزن مرده ساختمان مقاوم پروژه در برابر آسیب‌ های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کمتر می‌کند. پس خیالتان از بابت این سقف راحت باشد.

 1. افزایش طبقات ساختمان در ارتفاع یکسان

یکی از مهم‌ ترین مزایای استفاده از سقف هالوکور پیش ساخته این است که زمانی که از این سقف استفاده می‌کنید، طبقات ساختمان در ارتفاع یکسان افزایش پیدا می‌کنند؛ یعنی با همان ارتفاع یکسان پروژه ساختمانی می‌ توان تعداد طبقات آن را به‌ صورت استاندارد افزایش داد. 

دلیل این موضوع این است که زمان اجرای این سقف، آویز تیره حذف شده و ضخامت سقف نیز به‌شدت کاهش پیدا می‌ کند. این موارد روی‌ هم در طبقات مختلف موجب افزایش ارتفاع ساختمان می‌ شوند. می‌ توانید با این کار یا ارتفاع طبقه را افزایش دهید یا تعداد طبقات در ارتفاع‌ های استاندارد را بیشتر کنید.

 1. عملکرد به شکل عایق

مزیتی که باعث شده بسیاری از افراد به دنبال سقف هالوکور پیش ساخته باشند، عملکرد این سقف به شکل عایق است. در صورتی‌ که از سقف‌ های بتنی قدیمی استفاده کرده باشید متوجه شده‌اید که علاوه بر انتقال صدا بین طبقات مختلف، دمای این طبقات نیز انتقال پیدا می‌کند. 

برای این که بتوانید این مشکل را حل کنید، می‌ توانید از سقف هالوکور استفاده کنید. این سقف عملکردی عایق شکل داشته و می‌تواند از انتقال حرارت و صوت بین طبقات مختلف جلوگیری کند. همچنین مقاوم بالا در برابر لرزش نیز از دیگر مزیت‌های عایق بودن این سقف است.

 1. کاهش ارتفاع پروژه ساختمانی

همان‌ طور که در بخش‌های قبلی در پاسخ به سوال سقف هالوکور چیست گفتیم، سقف هالوکور سقفی است که علاوه بر داشتن ضخامت کم و کاهش ضخامت کف‌سازی طبقات، نیاز به استفاده از تیرهای آویز را از بین می‌ برد. 

چنین موضوعی ضخامت سقف را بسیار کمتر کرده و موجب شده تا ارتفاع کلی ساختمان کاهش پیدا کند در صورتی‌ که ارتفاع سقف کاهش پیدا کند، می‌ توانید یا تعداد طبقات را بیشتر کنید یا ارتفاع کلی ساختمان را کاهش دهید که در برابر نیروی زلزله مقاومت قوی‌ تری داشته باشد. 

به‌ غیر از مزایایی که تا به این قسمت با هم بررسی کردیم، استفاده از سقف هالوکور پیش ساخته مزایای دیگری نیز دارد؛ مهم‌ ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • افزایش سرعت اجرا
 • ایجاد سقف‌هایی کاملاً یکدست و صاف
 • امکان اجرای سقف در دهانه‌های وسیع
 • عدم نیاز به استفاده از جک برای اجرا
 • استفاده از سوراخ‌های توخالی سقف برای عبور تأسیسات مکانیکی و الکتریکی
مزایای سقف هالوکور
مزایای سقف هالوکور

بیشتر بخوانید: هالوکور

معایب سقف هالوکور

نکته‌ ای بسیار مهم که می‌ تواند شما را در آشنایی با این سقف و گرفتن پاسخ سقف هالوکور چیست کمک کند، بررسی معایب سقف هالوکور است. سقف هالوکور پیش ساخته در کنار مزایای عالی خود، معایبی نیز دارد که از مهم‌ ترین آن‌ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نا مناسب برای پروژه‌های کوچک

یکی از عیب‌ های بزرگ سقف هالوکور پیش ساخته که موجب شده استفاده از این سقف در برخی از پروژه‌ های ساختمانی ممکن نباشد، نا مناسب‌ بودن این سقف برای پروژه‌ های کوچک است. دلیل این موضوع صرفه اقتصادی این سقف است. 

درست است که استفاده از سقف هالوکور در پروژه‌ های بزرگ باعث می‌ شود تا هزینه اجرای سقف و ساخت پروژه کمتر شود؛ اما این سقف در پروژه‌ های کوچک کمی هزینه بر بوده و صرفه اقتصادی نخواهد داشت به همین دلیل اکثر کارفرمایان و مهندسان در پروژه‌های کوچک از سقف هالوکور استفاده نمی‌کنند. 

 1. نیازمند نیروی متخصص برای اجرا

عیب دیگری که در سقف هالوکور پیش ساخته وجود دارد این است که اجرا و پیاده‌ سازی این سقف کمی سخت بوده و نیازمند نیروی متخصص است. به‌ طور کلی اجرای سقف هالوکور نسبت به دیگر سقف‌ ها سریع‌ تر بوده و دلیل این موضوع عدم نیاز به بتن‌ ریزی و تیرهای آویز است؛ اما اگر بخواهید به‌ صورت اصولی و حرفه‌ای این سقف را روی پروژه خود پیاده‌سازی کنید، باید از مهندسان با تجربه برای این کار بهره ببرید.

نتیجه‌گیری

انواع‌ مختلفی از پنل سقف وجود دارد که می‌ توانید در اجرای سقف از آن‌ها بهره ببرید؛ یکی از بهترین این سقف‌ها، سقف هالوکور پیش ساخته است. در پاسخ به سوال سقف هالوکور چیست باید گفت که این سقف یک نوع پنل توخالی است که سوراخ‌ هایی خالی درون آن قرار گرفته‌اند. این امر موجب شده تا وزن مرده سقف کمتر شده و اجرای آن راحت‌ تر باشد. 

مزایا و معایب مختلفی برای استفاده از این سقف وجود دارد که تمامی آن‌ ها را با هم بررسی کردیم. شما می‌ توانید بهترین سقف هالوکور باکیفیت بالا را از شرکت بپتا خریداری کنید؛ بپتا یکی از باسابقه‌ ترین شرکت‌ های تولید کننده تیرچه پیش‌تنیده و سقف هالوکور پیش ساخته است که توسط مهندسین حرفه‌ای بهترین محصولات را تولید می‌کند.

سؤالات متداول

هزینه نصب سقف هالوکور چگونه است؟

هزینه نصب سقف هالوکور پیش ساخته به دلیل حذف جک و تیرهای آویز و همچنین کاهش بتن‌ ریزی کمتر از سقف‌های دیگر است.

آیا می‌توان از سقف هالوکور در پروژه‌های کوچک استفاده کرد؟

می‌ توانید از سقف هالوکور در پروژه‌ های کوچک نیز استفاده کنید؛ اما این کار هزینه زیادی برای شما داشته و صرفه اقتصادی ندارد.

امنیت سقف هالوکور نسبت به سقف‌های دیگر چگونه است؟

امنیت سقف هالوکور نسبت به سقف‌ های دیگر بسیار بیشتر است؛ دلیل این موضوع حذف وزن مرده سقف و درزگیری عالی هنگام اجرای آن است.

میلگرد ادکا چیست؟

میلگرد ادکا چیست؟

صنعت ساختمان ‌سازی یکی از مهم ‌ترین صنایع در دنیا به حساب می ‌آید. این صنعت عظمت بسیار زیادی داشته و دارای سود دهی فوق‌العاده ‌ای برای مردم و کشور می‌ باشد. برای ساخت این پروژه ‌ها باید از مصالح ساختمانی مختلفی استفاده کرد. هر کدام از این مصالح کاربرد و وظیفه خاص خود را در این پروژه ‌ها ایفا می‌ کنند و همین موضوع نیز باعث شده آشنایی با انواع آن ‌ها اهمیت زیادی داشته باشد.

یکی از مهم‌ ترین مصالحی که در پروژه‌ های ساختمانی استفاده می ‌شود و کاربرد های بسیار زیادی دارد میلگرد ادکا می‌ باشد. حال ممکن است این سؤال در ذهن شما عزیزان ایجاد شود که اصلا میلگرد ادکا چیست و چه فرقی با دیگر میلگرد های موجود در بازار دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات پیشنهاد می‌ کنیم مطالب این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید.

همچنین اگر می‌ خواهید بهترین میل‌گرد های ادکا را برای پروژه خود تهیه کنید می‌ توانید از شرکت بپتا این میلگرد ها را باکیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری کنید. شرکت بپتا یکی از برترین تولید کننده محصولات ساختمانی مانند تیرچه پیش ‌تنیده، میلگرد ادکا و… می‌ باشد که توانسته رضایت مشتریان خود را به خوبی جلب کند.

معرفی میلگرد ادکا

در پاسخ به سؤال میلگرد ادکا چیست؟ باید گفت که میلگرد ادکا که یکی از کاربردی ‌ترین مدل‌ های میلگرد به حساب می‌ آید به نام‌ های اودکا، اتکا و اوتکا نیز در بازار شناخته می‌ شود. در واقع این میلگرد نوعی آرماتور است که محل قرارگیری و نصب آن مکان اتصال تیر سقف به تیرچه ساختمان است. از این میلگرد ها به طور کلی برای پر کردن فضای نشیمن در تیرچه‌ ها استفاده می ‌شود.

 به همین دلیل است که اهمیت زیادی در تمامی پروژه‌ ها داشته و به طور عمده از آن استفاده می‌ شود. همچنین  از این میلگرد می ‌توان در زمان‌ هایی که فضای کافی برای قرارگیری تیرچه روی سقف وجود ندارد استفاده کرد. ادکا در زبان روسی به معنای اردک است و دلیل این نام‌ گذاری شباهت طرفین میلگرد به نوک خمیده اردک می ‌باشد.

بیشتربخوانید: هالوکور

کاربرد های میلگرد ادکا

برای این که به طور کامل با میلگرد ادکا آشنا شویم و به پاسخ دقیق میلگرد ادکا چیست برسیم بهتر است کاربرد های این میلگرد فوق‌العاده را با هم بررسی کنیم. از مهم ‌ترین کاربرد های میلگرد ادکا می‌ توان به استفاده از آن برای افزایش مقاومت تیرچه اشاره کرد؛ اما چگونه؟

 در پروژه‌ های ساختمانی تیرچه به تیر های فلزی در سقف کرومیت جوش داده می‌ شود. در برخی از موارد که تیرچه از پاشنه بتنی استفاده می‌ شود باید محل اتصال میلگرد ادکا به تیر فلزی را جوشکاری کرده و بخشی از آن که در تیرچه درگیر است را به‌وسیله قلاب مهار کرد. این‌گونه مقاومت تیرچه افزایش می‌ یابد.

کاربرد های میلگرد ادکا
کاربرد های میلگرد ادکا

از میلگرد ادکا در کجا استفاده می‌ شود؟

اما سؤال اصلی در اینجا وجود دارد این است که میلگرد ادکا در کجا استفاده می ‌شود؟ برای یافتن پاسخ میلگرد ادکا چیست باید با مواردی که از این میلگرد ها استفاده می ‌شود نیز آشنا شویم. مهم ‌ترین کاربرد میلگرد های ادکا استفاده از در سقف‌ ها است.

در واقع از این میلگرد ها در قسمت زیرین تیرچه استفاده می‌ کنند و حداقل درجه خمیدگی آن نیز 180 درجه می ‌باشد. مزایای فوق‌العاده این میلگرد باعث شده در پروژه‌ های جدید از آن استفاده کنند تا کیفیت نهایی پروژه را افزایش دهند. حتی از این میلگرد ها می ‌توان در سقف ‌های هالوکور نیز استفاده کرد.

از میلگرد ادکا در کجا استفاده می‌ شود؟
از میلگرد ادکا در کجا استفاده می‌ شود؟

مزایای استفاده از میلگرد ادکا در ساختمان‌سازی

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که در رابطه با یافتن پاسخ میلگرد ادکا چیست وجود دارد آشنایی با مزایای استفاده از میلگرد ادکا می‌ باشد. میلگرد ادکا مزایای بسیار زیادی دارد که باعث محبوبیت چندین برابری آن نسبت به دیگر مدل ‌های میلگرد شده است. مهم‌ ترین این مزایا شامل موارد زیر هستند:

 • کاهش خیز سقف
 • کاهش احتمال تخریب سقف و سازه زمان وقوع زلزله
 • کاهش بار وارده بر میل‌گردهای کششی اصلی
 • منع ارتعاشات
 • افزایش استحکام سقف
 • جلوگیری از ترک‌خوردن سقف
 • و…
مزایای استفاده از میلگرد ادکا در ساختمان‌سازی
مزایای استفاده از میلگرد ادکا در ساختمان‌سازی

بیشتربخوانید: تیرچه پیش تنیده

چگونه از میلگرد ادکا در ساختمان‌سازی استفاده می ‌شود؟

سؤال مهمی که در رابطه با میلگرد ادکا چیست وجود دارد، این است که چگونه از این میلگرد ها در ساختمان‌ سازی استفاده می ‌شود. برای درک این موضوع باید عملکرد و نحوه اجرای این میلگرد را به طور کامل بررسی کنیم. در برخی از پروژه ‌های ساختمانی تیرچه ‌ای که در آن استفاده شده از فضای درست و مناسبی که کافی باشد برخوردار نیست.

این مشکل امروزه در ساختمان ‌های زیادی دیده می‌ شود. در صورت وجود این مشکل و افزایش بار وارده بر سقف، ممکن است تیرچه از جا در بیاید. به همین دلیل برای افزایش مقاومت تیرچه از میلگرد ادکا در حد فاصل بین تیرچه و تیر ها استفاده می‌ شود. این امر باعث پر شدن فضای نا کافی می‌ شود و امنیت سقف را بیشتر می‌ کند.

نکات کلیدی برای اجرای میلگرد ادکا

در صورتی که بخواهید در پروژه ‌ای از میلگرد ادکا استفاده کنید باید نکات کلیدی را برای اجرای این میلگرد در نظر داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر می‌ شوند:

 • این میلگرد باید به طول 12 سانتی‌متر وارد تکیه‌گاه شود.
 • با احتساب 15 درصد لنگر خمشی، میلگرد آرماتور منفی وارد تکیه گاه شده و در میانه دهانه قرار داده می ‌شود.
 • دو سمت تیرچه‌ای که لنگر منفی قرار گرفته، آرماتور منفی قرار می‌ گیرد.

آشنایی با میلگرد ممان منفی

در مقابل میلگرد ادکا میلگرد دیگری وجود دارد که می ‌تواند به‌ جای آن استفاده شود. اما در چه شرایطی و چرا؟ برای درک این موضوع بهتر است ابتدا با میلگرد ممان منفی که آن را با نام آرماتور منفی نیز می ‌شناسند آشنا شوید.

 این میلگرد در سازه‌ های بتنی کاربرد مهمی داشته و در برابر لنگر های خمشی منفی، مقاومت سازه را افزایش می ‌دهد. دلیل این که نام این میلگرد ممان منفی می ‌باشد این است که کمک آن قدرت تحمل لنگر منفی را افزایش می ‌دهد. یکی از مهم ‌ترین محل ‌هایی که این میلگرد استفاده می ‌شود اجرای سقف تیرچه‌ بلوک می ‌باشد.

بیشتربخوانید: قیمت تیرچه پیش تنیده

تفاوت میلگرد ممان منفی با ادکا

حال که با میلگرد ممان منفی آشنا شدیم باید ببینیم که این میلگرد چه تفاوتی با میلگرد ادکا دارد. این موضوع باعث درک بهتر شما از میلگرد ادکا چیست خواهد شد. مهم ‌ترین تفاوت‌ هایی که در بین این دو میلگرد دیده می ‌شود شامل موارد زیر هستند:

 • میلگرد ادکا از نظر ظاهری شباهت زیادی به اردک داشته و میلگرد ممان منفی ظاهری شبیه به عصا در انتهای خود دارد.
 • استفاده از آرماتور منفی یا همان میلگرد ممان منفی در سیستم‌ های سقف واجب و ضروری است؛ این در حالی است که استفاده از میلگرد ادکا اختیاری بوده و تنها در برخی شرایط کاربرد دارد.

سخن پایانی

یکی از بهترین و کاربردی‌ ترین میلگرد هایی که در سقف استفاده شده و باعث افزایش کیفیت و مقاومت تیرچه می‌ شود، میلگرد ادکا است. این میلگرد شکلی مشابه به اردک دارد و به همین دلیل آن را با نام ادکا می‌ شناسند. با استفاده از این میلگرد می ‌توان فضای نا کافی تیرچه را پرکرده و باعث افزایش مقاومت آن در برابر ترک و جدا شدن شوید.

در این مقاله به سوالات مختلفی مانند میلگرد ادکا چیست پاسخ داده شد و کاربرد ها و مزایای آن را به طور کامل برای شما عزیزان شرح دادیم. شما دوستان عزیز می ‌توانید برای بررسی قیمت تیرچه پیش ‌تنیده یا میلگرد ادکا با مشاورین ما در شرکت بپتا تماس بگیرید و از بروز ترین قیمت‌ های این مصالح با خبر شوید.

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه معمولی

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه معمولی


تیرچه پیش تنیده یکی از مهم ترین بخش های سازه است که باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشید. ساختار تیرچه پیش تنیده با سازه بتن مسلح معمولی تفاوت دارد. زیرا بار اولیه قبل از استفاده به سازه وارد می شود. بار اولیه یا پیش تنش اعمال می شود تا سازه بتواند در برابر تنش های ایجاد شده در طول عمر خود مقاومت کند. پیش تنیدگی سازه ها در اواخر قرن نوزدهم معرفی شد. قبل از کاربرد در بتن، مفهوم پیش تنیدگی وجود داشت.

برای بتن، تنش های داخلی (معمولاً از طریق فولاد کششی) به دلایل مختلفی ایجاد می شود. مقاومت کششی بتن تنها 8 تا 14 درصد مقاومت فشاری آن است. اعضای خمشی مانند دال ها و دال ها تمایل به ایجاد ترک در مراحل اولیه بارگذاری دارند. برای جلوگیری از چنین ترک هایی می توان نیروی فشاری را به طور مناسب در جهت عمود اعمال کرد در لوله ها و مخازن ذخیره مایع، تنش های کششی حلقوی را می توان به طور موثر با پیش تنیدگی حلقوی خنثی کرد.

 پیش تنیدگی تیرهای بتنی با میله های فولادی ملایم

میله های فولادی سبک قرار داده شده و اطراف آنها بتن ریخته می شود. پس از سخت شدن بتن، کشش در میله ها آزاد می شود. میله ها سعی می کنند طول اولیه خود را به دست آورند، اما بتن اطراف که فولاد به آن چسبانده شده است مانع از این می شود. بنابراین، بتن در حال حاضر در یک حالت موثر پیش فشرده سازی قرار دارد. با این حال، تلاش های اولیه برای پیش تنیدگی کاملاً موفق نبود. مشاهده شد که اثر پیش تنیدگی با گذشت زمان کاهش یافته و ظرفیت اعضا برای تحمل بار محدود می شود. این اتفاق به دلیل انقباض بتن در پی گذشت زمان است. علاوه بر این، به دلیل بارگذاری مداوم، تنش در بتن با گذشت زمان افزایش می‌یابد. 

پیش تنیدگی تیرهای بتنی با میله های فولادی ملایم
یش تنیدگی تیرهای بتنی با میله های فولادی ملایم

قالب های فولادی پیش کشش

 • سیم: سیم پیش تنیدگی یک واحد واحد ساخته شده از فولاد است. دو، سه یا هفت سیم پیچ می شوند تا یک سیم پیش تنیده تشکیل شود.
 • تاندون: گروهی از رشته‌ها یا سیم‌ها برای تشکیل یک تاندون پیش تنیدگی پیچیده می‌شوند.
 • کابل: گروهی از تاندون ها یک کابل پیش تنیدگی را تشکیل می دهند.
 • میله ها: یک تاندون را می توان از یک میله فولادی ساخت. قطر یک میله بسیار بزرگتر از قطر یک سیم است.

ساختار رابط بتن و فولاد

 • تاندون باند شده : زمانی که پیوند کافی بین تاندون پیش تنیده و بتن وجود داشته باشد، به آن تاندون باند گفته می شود. تاندون های پیش تنیده تاندون های باند شده هستند.
 • تاندون بدون پیوند: زمانی که بین تاندون پیش تنیدگی و بتن پیوندی وجود نداشته باشد، به آن تاندون بدون پیوند می گویند. هنگامی که تنش پس از استرس اعمال نمی شود، تاندون یک تاندون غیر متصل است. فازهای بارگذاری تحلیل اعضای پیش تنیده ممکن است در مراحل مختلف بارگذاری متفاوت باشد.

مزایای پیش تنیدگی

تیرچه پیش تنیده در مقایسه با بتن مسلح معمولی (RC) بدون پیش تنیدگی مزایای زیادی دارد. یک عضو بتنی کاملاً پیش تنیده معمولاً در طول عمر مفید خود تحت فشار قرار می گیرد. این امر چندین نقص بتن را برطرف می کند. متن زیر به طور گسترده در مورد مزایای یک تیرچه بتنی پیش تنیده در مقایسه با سایر تیرچه ها توضیح داده است.

 • کاهش خوردگی فولاد افزایش دوام.
 • یک بخش کامل استفاده می شود
 • اینرسی بالاتر (سفتی بیشتر)
 • تغییر شکل کمتر (بهبود قابلیت سرویس دهی).
 • افزایش ظرفیت برش.
 • برای استفاده در مخازن تحت فشار و سازه های نگهدارنده مایع مناسب است. بهبود عملکرد (انعطاف پذیری) تحت بار پویا.
 • کاهش وزن.
 • جذابیت زیبایی بیشتر به دلیل مقاطع نازک تر
 • بخش های اقتصادی تر
 • مناسب برای ساخت و ساز پیش ساخته

موارد استفاده از تیرچه پیش تنیده

پیش تنیدگی برای ساخت تیرها و پایه های کامپوزیت در ساخت و سازهای در مقیاس بزرگ مانند روگذر بزرگراه ها و ساختمان های تجاری استفاده می شود و تیر بتنی را قادر می سازد وزن بین پایه ها را در هر طرف تحمل کند. بدون چنین آرماتورهایی، عدم استحکام کششی بتن باعث می شود که بدون تکیه گاه در وسط فرو بریزد.

در اینجا سه ​​کاربرد اصلی بتن پیش تنیده آورده شده است:

تیرچه پیش تنیده: بتن در اطراف میله ها یا کابل های فولادی به صورت کششی ریخته می شود. بتن با سخت شدن به طور طبیعی به این “تاندون ها” می چسبد. فشرده سازی توسط اصطکاک ایستا، تنش را به بتن منتقل می کند. عناصر بتنی پیش تنیده در دال های کف، تیرها و لنگه ها رایج هستند.

تیرچه کششی پس از کشش: در زمان عمل آوری به جای فشرده سازی اعمال می شود در کانال های آلومینیومی، پلاستیک یا ریخته گری فولادی استفاده می شود و از ناحیه ای که تنش در بتن ایجاد می شود، پیروی می کند. تاندون ها از طریق کانال رانده می شوند، سپس پس از سخت شدن با جک هیدرولیک سفت می شوند. هنگامی که کشش تاندون ها با مشخصات طراحی مطابقت دارد در جای خود گیره می شوند و کانال دوغاب می شود.

تیرچه بدون پیوند پس از کشش: در اینجا، تاندون های فردی آزادی حرکت را نسبت به بتن حفظ می کنند. تاندون‌ها با پوششی از گریس مبتنی بر لیتیوم آماده می‌شوند، سپس به آن پوسته پلاستیکی می‌ دهند که توسط اکستروژن شکل می‌ گیرد. کابل های فولادی در برابر لنگرهایی که در اطراف محیط دال قرار گرفته اند کشیده می شوند. این طرح توانایی کاهش استرس تاندون های مدفون را قبل از تعمیر فراهم می کند.

بتن rc چیست
بتن rc چیست

بتن (RC) 

بتن آرمه یا RC یک ماده کامپوزیت است که در ساخت و ساز استفاده می شود. استحکام کششی و شکل پذیری پایین بتن با افزودن میله های فولادی تقویت کننده با مقاومت کششی و شکل پذیری بالاتر تقویت می شود در حین ساخت، میلگردهای فولادی قبل از ریختن بتن در قالب وارد می شوند. میلگرد را می توان از قبل به چیدمان قفس فولادی نیز متصل کرد. سپس بتن در قالب ریخته می شود و برای از بین بردن شکاف های هوا در بتن تازه و تثبیت سنگدانه ها در مخلوط بتن، ارتعاش می شود.

برای یک سازه قوی، انعطاف پذیر و بادوام، آرماتور باید حداقل دارای ویژگی های زیر باشد:

 • استحکام نسبی بالا.
 • تحمل بالا در کشش.
 • بدون در نظر گرفتن pH، رطوبت و عوامل مشابه به خوبی به بتن می‌چسبد.
 • سازگاری حرارتی باعث ایجاد تنش های غیرقابل قبول در پاسخ به تغییر دما نمی شود.
 • دوام بدون توجه به خوردگی یا تنش پایدار در محیط بتن.

مصارف بتن آرمه چیست؟

بتن مسلح به دلیل کارایی، استحکام و در دسترس بودن مواد اولیه، کاربرد وسیعی دارد. آنها عمدتاً به عنوان اعضای اصلی یک سازه خاص مانند: ستون ها، پایه ها، شمع ها ، تیرها ، دال ها و پی ساختمان ها، خانه ها، سدها، پل ها و سایر سازه های مشابه استفاده می شوند. بتن مسلح به راحتی به اشکال غیر معمول تبدیل می شود زیرا ظرفی را که از آن پشتیبانی می کند پر می کند. این منجر به سازه های معماری عجیب و غریب می شود که ساخت آنها با مواد دیگری مانند فولاد و چوب دشوار است. پیاده روها تقویت بتن با میله های فولادی به بخش کامپوزیت استحکام کششی می دهد و یک مصالح ساختمانی کامپوزیت بادوام و مفید را فراهم می کند.

استفاده در ساخت و ساز

 • بسیاری از انواع مختلف ساختمان را می توان با استفاده از بتن مسلح ساخت، از جمله دال ها، دیوارها، تیرها، ستون ها، پایه ها، قاب ها و موارد دیگر.
 • می توان آن را به عنوان بتن مسلح، پیش ساخته یا بتن درجا طبقه بندی کرد.
 • طراحی و اجرای کارآمدترین سیستم کف، کلید ایجاد سازه های ساختمانی امکان پذیر است. تغییرات کوچک در طراحی سیستم کفپوش می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر هزینه‌های مصالح، زمان‌بندی ساخت، استحکام نهایی، هزینه‌های عملیاتی، سطح اشغال و استفاده نهایی ساختمان داشته باشد.
 • بدون آرماتور، ساخت سازه های مدرن با بتن مسلح امکان پذیر نخواهد بود.

ویژگی های کلیدی

سه ویژگی فیزیکی به بتن مسلح خواص ویژه می دهد:

 • ضریب انبساط حرارتی بتن با فولاد شباهت دارد و تنش های داخلی قوی را به علت تفاوت در انبساط یا انقباض حرارتی از بین می برد.
 • هنگامی که خمیر سیمان داخل بتن سخت می شود، با جزئیات سطح فولاد مطابقت دارد و اجازه می دهد هر گونه تنش به طور موثر بین مواد مختلف منتقل شود. اغلب میله های فولادی برای بهبود بیشتر پیوند یا سازگاری بین بتن و فولاد زبر یا موجدار می شوند.
 • محیط شیمیایی قلیایی موجود در خمیر سیمان سخت شده باعث می شود که یک لایه غیرفعال بر روی سطح فولاد تشکیل شود و آن را در برابر خوردگی مقاوم تر کند. 
 • سطح مقطع نسبی مورد نیاز برای بتن مسلح معمولی معمولاً بسیار کوچک است و از 1٪ برای اکثر تیرها و دال ها تا 6٪ برای برخی از ستون ها متغیر است. به طورکلی، میلگردهای تقویت کننده دارای سطح مقطع گرد هستند و قطر این میلگردها متفاوت می باشد. سازه های بتن آرمه گاهی اوقات دارای موادی مانند هسته های توخالی هستند تا رطوبت و رطوبت خود را کنترل کنند.
 • توزیع خواص مقاومتی بتن (با وجود تقویت) در سطح مقطع عناصر بتن مسلح عمودی همگن نیست.
مصارف بتن آرمه چیست
مصارف بتن آرمه چیست

بیشتر بخوانید:مقایسه تیرچه پیش تنیده با سایر تیرچه ها

تقویت و اصطلاحات تیرها

 • یک تیر تحت یک نیروی خمشی خم می شود و در نتیجه یک انحنای کوچک ایجاد می شود. در حالی که بتن تنش کششی را در وجه بیرونی (وجه کششی) انحناها تجربه می کند، تنش فشاری را در وجه داخلی (صفحه فشاری) تجربه می کند.
 • تیر تقویت شده تک تیری است که در آن عضو بتنی فقط در نزدیکی سطح کششی تقویت می شود و آرماتور به نام فولاد کششی برای مقاومت در برابر کشش طراحی شده است.
 • تیر با تقویت مضاعف تیری است که در آن علاوه بر آرماتور کششی، عضو بتنی در نزدیکی سطح فشاری نیز تقویت می شود تا بتن در برابر فشار مقاومت کند. آرماتور دوم فولاد فشاری نام دارد. زمانی که ناحیه فشاری یک بتن برای مقاومت در برابر لنگر فشاری (ممان مثبت) کافی نباشد، در صورتی که معمار ابعاد مقطع را محدود کند، باید آرماتور اضافی ارائه شود.
 • تیر کم آرماتور تیری است که در آن ظرفیت کششی آرماتور کششی از ظرفیت فشاری ترکیبی بتن و فولاد فشاری (تقویت شده در سطح کششی) کمتر باشد. هنگامی که عضو بتن مسلح در معرض افزایش لنگر خمشی قرار می گیرد، فولاد کششی تسلیم می شود در حالی که بتن به حالت شکست نهایی خود نمی رسد. مانند تسلیم و کشش فولاد کششی، یک بتن “تقویت نشده” به صورت شکل پذیر تسلیم می شود و قبل از شکست نهایی خود تغییر شکل و تحریک زیادی را نشان می دهد. در این حالت تنش تسلیم فولاد بر طراحی حاکم است.
 • تیر بیش از حد تقویت شده تیری است که در آن ظرفیت کششی فولاد کششی بیشتر از ظرفیت فشاری ترکیبی بتن و فولاد فشاری (بیش از حد تقویت شده در سطح کشش) است. بنابراین، تیر “بتن بیش از حد تقویت شده” با خرد شدن بتن ناحیه فشاری و قبل از تسلیم فولادهای ناحیه کششی از بین می رود، که هیچ هشداری را قبل از شکست ارائه نمی دهد زیرا شکست آنی است.
 • تیر تقویت شده با تعادل تیری است که در آن هر دو ناحیه فشاری و کششی بار یکسانی را روی تیر ایجاد می کنند و بتن خرد شده و فولاد کششی به طور همزمان تولید می شود. با این حال، این معیار طراحی به همان اندازه بتن تقویت شده بیش از حد خطرناک است، زیرا بتن به طور ناگهانی با خرد شدن همزمان تسلیم فولاد کششی شکسته می شود و هشدار کمی در مورد مشکل در شکست کششی می دهد.
 • استحکام مشخصه، استحکام ماده ای است که کمتر از 5 درصد نمونه مقاومت کمتری از خود نشان می دهد.
 • استحکام طراحی یا استحکام اسمی، استحکام یک ماده، از جمله ضریب ایمنی مواد است. مقدار ضریب ایمنی در طراحی تنش مجاز معمولاً بین 0.75 تا 0.85 است.

در صورتی که قصد تهیه تیرچه پیش تنیده را دارید به شما پیشنهاد می کنیم از شرکت بپتا خرید خود را انجام دهید. این شرکت تولید کننده انوع تیرچه پیش تنیده با آخرین تکنولوژی روز دنیاست. برای اطلاع از قیمت تیرچه پیش تنیده و ارتباط با کارشناسان به سایت بپتا مراجعه نمایید.

انواع شرایط تکیه گاه در تیرها چیست؟

 1. غلتک
 2. پین شده
 3. ثابت

سوالات متداول

عوامل موثر در انتخاب تیر چیست؟

انتخاب تیرآهن مناسب به عواملی مانند وزنی که می تواند تحمل کند، دهانه ای که باید بپوشاند، حمایتی که می گیرد، استحکام مواد، هزینه و طراحی کلی سازه بستگی دارد. 

تیرها در ساختمان چیست؟

تیرها به عنوان جزء ساختاری افقی عمل می کنند. آنها قادر به مقاومت در برابر بارهای عمودی، نیروهای برشی و لنگرهای خمشی هستند. نقش آنها شامل انتقال بارهای اعمال شده در طول آنها به نقاط انتهایی مانند دیوارها، ستون ها و پی است.

نحوه کنترل کیفیت تیرچه پیش تنیده

نحوه کنترل کیفیت تیرچه پیش تنیده

برای این که یک محصول، با کیفیت بالا به دست خریدار برسد باید آن را پیش از فروش از لحاظ کیفیت مورد کنترل و برسی های مکرر قرار دهند. به این صورت که ابتدا به ساکن باید مدارک و تأییدیه های فنی کارخانه ی تولید مصالح را مورد برسی قرار دهید و در مرحله بعدی مصالح به تولید رسیده از نظر شکل و آسیب های احتمالی در زمان انتقال و جابجایی مورد برسی قرار می گیرد. در ادامه این مقاله شما را با نحوه کنترل کیفیت تیرچه پیش تنیده آشنا می کنیم.

این مرحله قبل از تولید سازه تیرچه پیش تنیده و برای کنترل کیفیت متریال تشکیل دهنده آن (مخصوصا فولاد) ضروری است. قبل از تولید سازه، ماشین آلات نیز کنترل میشوند تا در صورت وجود هرنوع ایراد خاص، پیش از تولید همه ی معایب و ایرادات آن رفع شود و این اطمینان حاصل شود که تمامی دستگاه ها بر طبق استانداردها و الزامات آیین نامه های مربوطه کار می کنند. سپس محصول مورد نظر از نظر شکل ظاهری و اندازه مورد برسی قرار می گیرد تا با استانداردهای مورد نظر تطابق داشته باشد. علاوه بر کنترل ظاهری،مقدار مقاومت بتن، نقش جوشکاری بر روی فولاد و کیفیت محصول از طریق آزمایش های بارگذاری کنترل می شوند.

مرحله اول: کنترل دستگاه های تولید کننده تیرچه پیش تنیده

همانطور که می دانیم تمامی دستگاه‌های تولید کننده تیرچه پیش تنیده شرکت بپتا خارجی هستند و از دقت و کیفیت بسیار زیادی برخوردارند. اما این دستگاه ‌ها هم امکان دارد که به مرور زمان دچار فرسایش شده و دقت آنها کاهش یابد در نتیجه نیاز است که این دستگاه ‌ها دائما و در مقاطع زمانی مشخص و بر طبق آیین نامه های کنترل کیفیت مورد آزمایش قرار گیرند تا از عملکرد درست قطعات آنها اطمینان کافی حاصل شود. عموما آزمایشات دستگاه ها توسط شرکت های کالیبراسیون انجام می شود و در صورت لزوم آنها را کالیبره می کنند.

مرحله دوم: تست دستگاه های مخصوص آزمایشگاه های موجود در کارخانه

در کارخانه تولید تیرچه پیش تنیده آزمایشگاه هایی برای کنترل کیفیت تیرچه راه‌اندازی شده است و این دستگاه ها نیز باید مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند تا از کیفیت و دقت مورد نظر آنها برای برسی قطعات اطمینان لازم حاصل شود.

تست دستگاه های مخصوص آزمایشگاه های موجود در کارخانه
تست دستگاه های مخصوص آزمایشگاه های موجود در کارخانه

مرحله سوم: کنترل کیفیت مواد اولیه ساخت تیرچه پیش تنیده

از متریال اولیه وایر، سیمان و شن و ماسه در تولید یک تیرچه استفاده می شود که این مواد نیز باید پیش از استفاده و تولید محصول، مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند.

۱- وایر که یکی دیگر از متریال اولیه است و عموما برای ساخت تیرچه پیش تنیده از وایرهای فولادی استفاده می شود. این وایرها در کشور ما موجود نیستند و از کشورهای خارجی وارد می شوند، پس از وارد کردن، شرط استفاده از وایرها گرفتن مجوز است که در صورت انجام تست مقاومت کششی و تایید، مجوز لازم داده می شود. البته در برخی مواقع هم نمونه ای از این وایرها را به شرکت های معتبر برای انجام تست مقاومت کششی آن می‌فرستند تا اطمینان بیشتری از کیفیت بالای آن حاصل شود.

۲- برای کنترل کیفیت سیمان، از سه طریق آن را مورد بررسی قرار می‌دهند: روش اول آزمایش زمان گیرش می باشد که به آزمایش وی کات هم معروف است.

در روش دوم میزان مقاومت فشاری در سیمان توسط دستگاه مخصوص صورت می پذیرد در روش سوم آزمایش مقاومت خمشی نمونه ای از سیمان وارد شده به کارخانه نیز به وسیله دستگاه های مخصوص تست انجام می شود.

۳- از جمله مواردی که در متریال ابتدایی شن و ماسه باید در نظر گرفت تا کیفیت مواد مورد تایید قرار بگیرد، سنگدانه های موجود در شن و ماسه و اندازه دانه بندی آن (این عمل بوسیله الک های مخصوص آزمایشگاهی انجام می پذیرد) و همچنین اندازه درست رس موجود می باشد.

مرحله چهارم: آزمایش بارگذاری یک تیرچه پیش تنیده پس از تولید

تست بارگذاری در نمونه یک و نیم متری در میزان تولید ۲۰۰۰ متر تیرچه انجام می شود این کار برای این است که میزان تنش پیش تنیدگی یک تیرچه را بر طبق مقدار مجاز و مشخص شده و آیین نامه ها و الزامات بین المللی مورد بررسی و آزمایش قرار دهند و از مطابقت آن‌ها با پروتکل بین المللی اطمینان لازم را حاصل کنند.

Testing of special laboratory devices in the factory 2
آزمایش بارگذاری یک تیرچه پیش تنیده پس از تولید

بیشتر بخوانید: مقایسه تیرچه پیش تنیده با سایر تیرچه ها

مرحله پنجم: استفاده از بتن با مقاومت بالا و بر اساس آیین نامه

در شرکت بپتا در تیرچه پیش تنیده از بتن با فشار بالا استفاده می شود که طبق آیین‌نامه حداقل رده مجاز برای استفاده بتن در این محصول ۳۵ درجه سانتیگراد است. همه ی آزمایشات انجام شده در طول مراحل مختلف عنوان شده مانند: آزمایش دستگاه های اولیه ساخت تیرچه مواد اولیه آنها مانند سیمان و شن و ماسه و وایر، خود محصول تولید شده تیرچه پیش تنیده و حتی بتن ریخته شده در آن برای جلب اعتماد و اطمینان سازندگان و خریداران محترم انجام می پذیرد و خریدار را از دوام و طول عمر مفید و با کیفیت آن محصول مطمئن می کند.

آیین نامه ها و استاندارد های داخلی و خارجی

داخلی :

 • الحاقیه آیین‌نامه آبا (نشریه ۲۵۰):“آیین‌نامه طرح و محاسبه قطعات بتنی پیش‌تنیده”
 • الحاقیه آیین‌نامه آبا (نشریه ۳۸۸): “آیین‌نامه طرح و محاسبه سازه‌های بتنی پیش‌ساخته”
 • نشریه ۸۲: “راهنمای اجرای سقف‌های تیرچه و بلوک”
 • نشریه ۵۴۳: “دستورالعمل طراحی و اجرای سقفهای تیرچه و بلوک”
 • استاندارد ۲۹۰۹ نهاد استاندارد و پژوهش صنعتی ایران

 خارجی :

 • ACI 318-08
 • ۲-PCI 7th-2010

سوالات متداول

تاثیر کنترل کیفیت چیست؟

کنترل کیفیت برای اطمینان از اجرای استانداردهای کیفیت در فرآیند تولید تیرچه پیش ساخته مهم است. کنترل کیفیت موثر تضمین می کند که محصولات و سازه ها سالم هستند.

روش های کنترل کیفیت برای کارخانه های تولید تیرچه پیش ساخته چیست؟

روش های کنترل کیفیت برای کارخانجات پیش ساخته شامل مراحلی مانند بررسی بصری، آزمایش مصالح ساختمانی، بازرسی فرآیند تولید و بررسی تحویل نمونه می باشد.

در فرآیند کنترل کیفیت چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

مواردی که در فرآیند کنترل کیفیت باید در نظر گرفته شود شامل عواملی مانند استفاده از تجهیزات صحیح، بازرسی های منظم، تجزیه و تحلیل داده ها و اطمینان از انطباق با استانداردهای کیفیت است.