فونداسیون یا پی ساختمان

فونداسیون ساختمان

فونداسیون یا شالوده چیست؟

فونداسیون، پی یا شالوده؛ پایین ترین قسمت یک سازه است که وظیفه تحمل بارهای سازه و انتقال آن بارها را به زمین یا بستر زیر سازه را دارد و بدین ترتیب باعث می شود سازه به صورت عمودی و پایدار باقی بماند. بنابراین فونداسیون یا شالوده در ساختمان بخش مهمی از پایداری و استحکام یک سازه است.

به عبارت دیگر فونداسیون تمام تنش های احتمالی که از سقف (باران و برف) و اطراف( باد و سیل) و حتی خود زمین (زلزله) به سازه منتقل می شود را به خاک یا بستر سازه منتقل می کند.

مسئله حائز اهمیت  این است که خاک زیر هر سازه با توجه به وضعیت ژئوتکنیکی خود میزان مشخصی از تنش را تحمل میکند و اجرای فونداسیون در اینجا به امری ضروری بدل می شود؛ چرا که فونداسیون یا پی ساختمان باعث می شود بارهای وارده از سازه در سطحی وسیع تر بر روی زمین پخش شود و با این کار تنش وارده از طرف سازه به خاک کاهش پیدا کند و فشار سازه برای خاک قابل تحمل شود.

در ادامه باید اشاره کرد که فونداسیون ساختمان با توجه به نوع مصالح مصرفی و نحوه انتقال نیرو به زمین، انواع مختلفی دارد که بر اساس شرایط (وزن سازه، نوع خاک، ظرفیت باربری خاک و غیره) انتخاب می شوند. ما در ادامه قصد داریم انواع فونداسیون ساختمان را با هم بررسی کنیم.

انواع فونداسیون ساختمان

انواع فونداسیون ها بر اساس نوع مصالح و سیستم ساخت به دو دسته تقسیم بندی می شوند

فونداسیون از نظر نوع مصالح

 • فونداسیون سنگی
 • فونداسیون آجری
 • فونداسیون شفته‌ای
 • فونداسیون بتنی

فونداسیون از نظر سیستم ساخت

 • فونداسیون تکی
 • فونداسیون نواری
 • فونداسیون صفحه ای
 • فونداسیون مشترک
 • فونداسیون باسکولی
 • فونداسیون کلاف شده
 • فونداسیون شمعی

فونداسیون سنگی

این نوع از پی ها از سنگ های طبیعی و در مناطقی که سنگ، ارزان و در دسترس باشد ساخته می شود. همچنین سنگ پی برای ساختمان‌های دو  الی سه طبقه، با بار کم و منطقه ای با لرزه خیزی کم مناسب است.

سنگی که برای این گونه پی ها انتخاب می گردد باید سالم بوده و از انواع سنگ های لاشه شکسته باشد. سنگ‌های قلوه‌ای به علت صیقلی و مدور بودن آن برای فونداسیون مناسب نیستند زیرا باعث ناپایداری و لغزیدن آن می شوند.

یکی از مضرات این نوع فونداسیون، وجود شفته و احتمال آسیب رسانی به لوله‌های آب، فاضلاب و تاسیسات زیربنایی ساختمان است.

از این نوع فونداسیون اکثرا در زیر دیوارها به صورت نواری استفاده می شود.

فونداسیون یا شالوده

فونداسیون آجری

از پی‌های آجری در مواقعی استفاده می کنند که ساختمان کوچک یک الی دو طبقه و با بار سبک و منطقه با لرزه خیزی کم باشد. این فونداسیون نیز مانند پی‌های سنگی بایستی دارای ریشه ای به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از طرفین دیوار باشد. این امر به دلیل آن است که اگر عرض دیوار و فونداسیون یک اندازه باشد، دیوار با کوچکترین نیرویی از روی فونداسیون می لغزد.

نکته قابل توجه در اجرای پی آجری این است که به روش پلکانی آن را اجرا می کنند.  بدین شکل که برای صرفه جویی در مصرف آجر بهتر است شکل فونداسیون به صورت پلکانی اجرا شده، زیرا بار با زاویه ۶۰ درجه به زمین منتقل می گردد و نیاز به عرض بیشتر در قسمت فوقانی فونداسیون نیست.

به همین دلیل به آن پی پلکانی یا فونداسیون غیر همسطح می گویند.

فونداسیون شفته ای

ساده ترین و در عین حال ابتدایی ترین پی سازی برای ساختمان کوچک ۲ یا ۳ طبقه آجری است. شفته، خمیری است از مخلوط خاک، آب، شن و گرد آهک که در هر متر مکعب خاک آن بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گرم آهک به کار می رود. گاهی نیز بسته به شرایط مقداری پاره سنگ به آن می افزایند. وجود مخلوط حاوی درشت دانه مثل شن یا قلوه سنگ در پی شفته‌ای الزامی است زیرا سنگدانه‌ها نقش باربری دارند.

جهت اجرای پی‌های شفته آهکی، آهک را روی خاک و شن می ریزند و به وسیله بیل یا لودر مخلوط می کنند. سپس مخلوط را آبخوره می‌کنند و ملات درست می شود.

فونداسیون بتنی

بتن را می توان یکی از مقاوم ترین و مستحکم ترین سنگ های مصنوعی دانست. لذا پی هایی که با بتن ساخته می شود، بهترین فونداسیون در کارهای ساختمان به شمار می آیند.

امروزه توصیه می شود که پی کلیه ساختمانها به خصوص در مناطق زلزله خیز را با بتن مسلح بسازند. حتی برای ساختمان های سبک و یک طبقه نیز پی های بتنی از نوع نواری آن بسیار مناسب است.

از انواع فونداسیون بتنی می‌توان در هر دو نوع ساختمان‌های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی استفاده کرد.

فونداسیون تکی

از فونداسیون تکی در ساختمان های فلزی یا در ساختمان های بتنی که بار ساختمان را به صورت نقطه ای به زمین منتقل می کنند استفاده می شود.

فوندانسیون ساختمان

فونداسیون نواری

به شالوده ی یکسره ای که بار دیوار و یا چند ستون را، که در یک ردیف قرار دارند به زمین انتقال می دهد فونداسیون نواری می گویند. این شالوده می تواند به شکل مربع مستطیل، ذوزنقه و یا وارونه باشد.

فونداسیون های گسترده

از فونداسیون های گسترده در ساختمان‌هایی با چند ستون و دیوارهای پیوسته و ممتد با پی ریزی به صورت دال و تیر و دال استفاده می شود. در این نوع فونداسیون که به صورت بتن ریزی اجرا می شود؛ نیاز است که دمای بتن پایین باشد. بدین منظور در مناطقی که آب و هوای گرمی دارند؛ بتن ریزی بعد از ظهر انجام می شود و سه تا چهار ساعت بعد از بتن ریزی باید آبدهی شود.

همچنین می توان با نگهداری سیمان و مصالح ساختمانی در مکان های خنک و آب پاشی به ماشین‌های حمل مصالح در پایین نگه داشتن دمای فونداسیون موثر بود.

فونداسیون صفحه‌ ای

از فونداسیون صفحه ای یا رادیوژنرال‌ها در ساختمان هایی با تعداد طبقات بالا و یا به اصطلاح «آسمان خراش ها» و زمین هایی با مقاومتی به نسبت کم استفاده می شود. دلیل استفاده از این فونداسیون برای ساختمان هایی که بار و فشار زیادی دارند، این است که می تواند بار را به طور یکنواخت روی تمام سطح پخش کند.

فونداسیون مشترک

هنگامی که بخواهیم برای یک یا چند ستون یک فونداسیون داشته باشیم و همچنین برای ساختمان‌هایی که دارای سطح فونداسیون مماس هستند و یا ساختمان هایی که طول زیادی دارند و مجبوریم برای ستون های مجاور، درز انبساط بسازیم از فونداسیون مشترک استفاده می کنیم.

اجرای فونداسیون مشترک به شکل ذوزنقه است که قاعده بزرگ زیر بار با فشار بیشتر و قاعده کوچک زیر بار با فشار کمتر قرار می گیرد.

فونداسیون باسکولی

از فونداسیون باسکولی برای جلوگیری از چرخش فونداسیون و تیر در کنار دیوار ساختمان مجاور استفاده می شود.

فونداسیون های کلاف شده

از فونداسیون های کلاف شده در مناطق زلزله خیز استفاده می شود  و فونداسیون را با کمک بتن آرمه به یکدیگر متصل می‌کنند. که این اتصال با توجه به اینکه اگر ارتفاع شناژ از ارتفاع پی کمتر باشد به دو صورت انجام می‌پذیرد.

 • سطح بالای شناژ و فونداسیون را در یک امتداد قرار می‌دهند.
 • سطح پایین شناژ و فونداسیون را در یک امتداد قرار می‌دهند.

فونداسیون های شمعی

فونداسیون های شمعی که از جنس فولاد، بتن، بتن مسلح و چوب هستند؛ در ساختمان‌هایی که خاک ساختمان قابلیت فشردگی خیلی ضعیف و یا خیلی قوی را دارد استفاده می شود و در ساخت شالوده های عمیق کاربرد دارد. بدین معنی زمین هایی که بستر سنگی و لایه‌ی زیرین‌شان در عمق کافی برای ساختمان قرار نداشته باشد؛ از فونداسیون شمعی برای توزیع مناسب بار و مهار تدریجی بار استفاده می شود.

این فونداسیون به اندازه‌ی لازم مقاومت شالوده‌های حائل خاک را در برابر فشار جانبی خاک ایجاد کرده و استحکام کافی ساختمان در برابر زلزله را فراهم می کند.

فونداسیون

عوامل موثر در انتخاب فونداسیون ساختمان

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، انتخاب فونداسیون با توجه به شرایط زمین و بار اعمال شده توسط سازه، انجام می‌شود. به طور کلی، می‌توان گفت با توجه به نوع سازه و پروژه مورد نظر، باید عوامل مختلفی بررسی شود.

میزان بار اعمال شده از طرف سازه

میزان بار اعمال شده از طرف سازه، یکی از عوامل موثر در انتخاب فونداسیون است. این پارامتر به نوع سازه، مصالح ساختمانی مورد استفاده، محل ساخت و احتمال رخ دادن زلزله بستگی دارد. میزان نشست سازه و همچنین استفاده از سنگ، آجر و یا بتن در این پارامتر، دخیل هستند.

ظرفیت باربری زمین

منظور از ظرفیت باربری زمین، توانایی زمین در نگهداری از سازه است، بدون اینکه کوچکترین مشکلی پیش بیاید. ظرفیت باربری زمین، یکی از مهمترین معیارهای تاثیرگذار در انتخاب فونداسیون مناسب است. یکی از مهمترین مواردی که در این پارامتر دخیل است، سطحی یا عمیق بودن فوندانسیون است.

نوع خاک یا سنگ استفاده شده در سازه

نوع خاک یا سنگ استفاده شده در سازه هم از دیگر مواردی است که در انتخاب فونداسیون ساختمان باید به آن دقت شود. لایه خاک سطحی از سطح زمین تا عمق سه متری است، در حالی که پایین‌تر از آن، به عنوان لایه خاک زیر سطحی شناخته می‌شود. سنگ‌هایی مانند سنگ آهک، سنگ بستر و ماسه سنگ، ظرفیت باربری بالایی دارند و معمولا برای ساختمان‌های تجاری یا مسکونی بزرگ، مناسب هستند.

سهولت اجرا

سهولت اجرا در انتخاب فونداسیون، از دیگر موارد مهمی هستند که باید در پروژه در نظر گرفت.

در نظر گرفتن شرایط بد آب و هوایی و بلایای طبیعی

در نظر گرفتن شرایط بد آب و هوایی و همچنین بلایای طبیعی از عوامل مهمی هستند که نباید در انتخاب فونداسیون فراموش شوند؛ چرا که ممکن است برخی سازه‌ها در شرایط آب و هوایی مرطوب یا خشک ساخته شوند.

مسائل اقتصادی

در شرایطی تعداد گزینه‌های مناسب برای اجرای فونداسیون زیاد باشد، هزینه اجرا از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار است.

عوامل موثر در فونداسیون ساختمان

هدف از کاربرد فونداسیون چیست؟

فونداسیون، دلیل اصلی استحکام هر ساختمان است. هر چه پایه قوی تر باشد، سازه با ثبات تر است.

طراحی و ساخت مناسب فونداسیون، سطح مناسبی را برای توسعه زیرساخت در سطح مناسب و زیربنای مستحکم فراهم می کند

یک فونداسیون مناسب، وزن سازه را به طور یکنواخت روی سطح بستر توزیع می کند. این انتقال یکنواخت به جلوگیری از نشست نابرابر ساختمان کمک می کند.

فونداسیون، وزن روبنای سازه را به طور یکنواخت از بستر (کف لایه) به خاک زیر بستر منتقل می کند. این بار منتقل شده به خاک، باید در ظرفیت تحمل مجاز خاک باشد.

بنابراین کارکردهای اصلی فونداسیون را می توان به ترتیب زیر طبقه بندی کرد

 • فراهم کردن پایداری جانبی کلی برای سازه
 • تامین سطح برای ساخت زیربنا
 • توزیع مساوی وزن سازه
 • کاهش شدت بار مطابق با ظرفیت ایمنی تحمل خاک
 • مقاومت در برابر اثر حرکت خاک
 • رفع فرسایش و زیر شویی خاک

تفاوت فونداسیون و شناژ

برای تکمیل شناخت فونداسیون بهتر است به بررسی مفهوم شناژ نیز بپردازیم:

شناژ ریشه‌ فرانسوی دارد و به معنای زنجیر کردن است. در بسیاری از سازه‌ها، مهندسان برای تقسیم یکسان نیروی حاصل از وزن ساختمان در تمام نقاط و انتقال آن به زمین، باید از پی‌ منفرد استفاده کنند.

اما پی‌های منفرد هیچگونه ارتباطی با یکدیگر نداشته و معمولا حداقل فاصله‌ی بین آن‌ها ۵ متر است؛ پس به همین خاطر با طراحی یک پی نواری یا افقی مقاوم (شناژ)، سعی می شود تا این پی‌های منفرد به یکدیگر وصل شوند.

همانطور که در ابتدا این مقاله هم گفتیم، بخش زیرین یک سازه فونداسیون یا پی نام دارد که بارهای یک سازه را اعم از بار مرده یا زنده به طور یکنواخت به زمین وارد می کند.

این در حالی است که بخش مقاوم‌کننده‌ی پی‌، شناژها هستند که چه به صورت عمودی و چه به صورت افقی اگر اجرا شوند، می توانند نیروی کشش و فشار منتشر شده از سوی فونداسیون‌های عمودی و افقی را تحمل کرده و پی یا فونداسیون‌ها را به یکدیگر متصل کنند

فونداسیون یا شناژ

ویژگی محل هایی که میتوان فونداسیون در آنها کار کرد، چیست؟

پی های عمیق که در آن شمع ها در عمق خاک فرو رفته (شمع پیش ساخته) و یا در محل مورد نظر بنا می شوند (شمع درجا) و هدف از آن عبور از لایه های خاکی که فاقد مقاومت کافی هستند و دستیابی به لایه ای با مقاومت مناسب است.

و پی های سطحی که زمانی استفاده می شوند که مقاومت لایه های رویی خاک به اندازه کافی بالا هست. پی های گسترده، پی های نواری، و پی منفرد نمونه هایی از این نوع پی هستند. رایج ترین نوع فونداسیون سطحی، پی نواری است که در زیر دیوارهای باربر احداث می شود

پس زمانی که تا عمق قابل توجهی لایه ها سست و ضعیف باشند و استفاده از شمع هم امکان پذیر نباشد، از پی های شناور استفاده می شود.

فونداسیون و تاثیر زلزله

فونداسیون شناور و تاثیر آن در زلزله 

گاهی نیز بر اساس شرایط از فونداسیون شناور در پی ساختمانی استفاده می شود. یعنی هنگامی که  تا عمق قابل توجهی لایه های خاک سست باشند و استفاده از شمع نیز امکان پذیر نباشد.

برای احداث پی شناور در زیر یک سازه، نیاز است تا میزان خاکی هم وزن با سازه، خاک برداری شود. از نظر تئوری، با جایگزینی ساختمان به جای خاک برداشته شده، از ورود تنش اضافی به خاک جلوگیری می شود و مانع از نشست خاک و یا خسارت ناشی از زلزله می شود. از همین رو، برخی به آن فونداسیون جبرانی نیز می گویند.

مناطقی که بیشتر در معرض زلزله یا لرزش هستند یا به علت نزدیکی به دریا رطوبت زیر زمینی در آن منطقه زیاد است، لازم است تا از پی شناور استفاده کنند. به عنوان مثال ساختمان های نزدیک معدن یا بزرگراه های عظیم نیاز به استفاده از پی شناور دارند.

بشر همواره سال های متمادی به دنبال راهی برای کاهش خسارت های ناشی از زلزله و محافظت از ساختمان ها بوده است. یک راه حل آن استفاده از پی شناور است که به جداسازی فونداسیون معروف است و در آن ساختمان را از پی آن جدا می کنند.در این روش روی یاتاقان های سربی لاستیکی، ساختمانی شناور می سازند. در هنگام زلزله، ساختمان با تکان خوردن بر روی پی شناور، از لرزیدن و خسارت به بار آمدن جلوگیری می کند.

اکنون با توجه به زلزله رخ داده در شهرستان خوی می توانیم به تاثیر پی ساختمان در جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر پی ببریم. در مناطق زلزله خیز که بر روی گسل قرار دارند با رعایت هرچه بهتر نکات ایمنی در ساخت سازه ها از ایجاد خسارات جانی و مالی جلوگیری کنیم. اکنون زلزله خوی و زلزله ترکیه میزان اهمیت پی ساختمان را بر همگان روشن کرده است.

سوالات متداول

در این بخش می توانید پاسخ سوالاتی که معمولا برای مشتریان ما پیش می آید را بیابید. در صورتی که سوال دیگری دارید با مجموعه بپتا در تماس باشید.

در مراحل مختلف ساخت اجرا و مراقبت از بتن تازه و محافظت از بتن سخت شده نهایی در شرایط عمومی آب و هوایی از چه محصولات شیمیایی ساختمان جهت بتن فونداسیون استفاده کنیم؟

از آنجا که فونداسیون ها عموما در مجاور عوامل خورنده خاک و آب و حتی فاضلاب از جمله کلرید و سولفات و نیترات و سایر یون های مخرب قرار دارند و وجود خلل و فرج میکروسکوپی باعث بروز خاصیت مویینگی و حمله یون ها به سمت میلگرد ها و در نهایت خوردگی و ناکارآمدی فونداسیون می شود، بایستی حتما بتن فونداسیون از داخل و بیرون(حجم و سطح) نفوذناپذیر و مقاوم گردد.

آیا برای کاشت میلگرد یا بولت به صورت افقی یا عمودی و یا مقاوم سازی سازه های بتنی میتوان از چسب بتن معمولی استفاده کرد؟

خیر، در این قبیل کارها بایستی از خمیر(چسب) کاشت میلگرد و یا محصول دیگری بنام ملات اپوکسی استفاده کرد. در این حالت علاوه بر چسبندگی بالا، مقاومت کششی و خمشی بسیار زیادی ایجاد می شود که در هنگام نیاز به عملکردهای کششی و خمشی بخصوص حین زلزله، بسیار کارآمد عمل می کند.

ژوئن یا کلاف عرضی چیست؟

ژوئن یا کلاف عرضی

کلاف عرضی یا ژوئن

در این مقاله می خواهیم به بررسی کلاف عرضی یا ژوئن در سقف تیرچه بلوک بپردازیم. کلاف عرضی (کلاف میانی) یا ژوئن (تای بیم) از اجزای تشکیل دهنده تیرچه بلوک یونولیتی است. در ایران یکی از متداول ترین روش ها برای اجرای سقف سازه ها، تیرچه بلوک است  که جز تشکیل دهنده آن تیرچه های سقفی و بلوک های پلی استایرن یا همان یونولیت است. 

کلاف عرضی یا ژوئن به فاصله حداقل 10 سانتی متری در وسط دهانه ها و عمود بر تیرچه گفته می‌شود که در داخل آن دو عدد میلگرد به قطرهای 12، 14، 16 و یا 18 سانتی متری قرار می‌گیرد و در نهایت سقف توسط بتن پر می‌شود.

از کلاف عرضی به عنوان یک تکیه گاه جانبی برای سقف هایی که تیرچه بلوک استفاده می شود و استحکام سقف را افزایش می‌دهد و از ایجاد لرزش در هنگام رفت و آمد جلوگیری میکند. زمانی که از کلاف عرضی در سقف‌های تیرچه کرومیتی استفاده شود باعث ایجاد یک کمربند بتنی در وسط دهانه ها و تقسیم دهانه به دهانه کوچکتر میشود که همین روند باعث تقسیم بار می‌شود

برای تقویت دیافراگم سقف از کلاف عرضی بصورت عمود بر جهت تیرچه در راستای انتقال وزن و بار برابر بر تیرچه و بلوک استفاده میشود. بار سقف در سازه هایی که دارای سقف تیرچه بلوک یونولیتی هستند از طریق تیرچه های به تیرچه اصلی انتقال می یابد همچنین یونولیت ها که نقش بلوک را دارند فضای ما بین تیرچه ها را پر می‌کنند. از کلاف عرضی برای دهانه هایی با قطر بالای 4.5 سانتی متر حتما باید استفاده کرد.

یکی از سوال هایی که برای افراد ایجاد می‌شود این است که چرا باید از کلاف عرضی یا ژوئن استفاده کرد؟ بهتر است بگوییم هنگام  استفاده از کلاف عرضی باید به بار وارده به ساختمان توجه کنیم و بطور کلی ژوئن از پیچش تیرچه ها جلوگیری میکند.

مزایای استفاده از کلاف عرضی و بلوک های یونولیتی

همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از اجزای تیرچه بلوک یونولیتی است. این نوع بلوک ها که در سازه های سقفی استفاده می شود در ایران بسیار پرطرفدار است. در زیر به شرح تمامی دلایلی که باعث محبوبیت این محصول شده آمده است، با ما همراه باشید:

1.سبک بودن بلوک های یونولیتی

سقف سازه ها بخش اعظم وزن یک ساختمان را شامل میشود در این راستا، صاحبان مشاغل باید از محصولی استفاده کنند که وزن کمتری داشته باشد ولی در عین حال استحکام استاندارد را دارا باشد. طراحان در این زمینه به طراحی و ساخت بلوک های یونولیتی کردند که وزن بسیار سبک تری دارند به همین دلیل به سرعت جایگزین بلوک های سفالی شدند.

2. ابعاد بزرگ محصول استفاده شده

در گذشته که از بلوک های سفالی استفاده می کردند به دلیل ابعاد کوچکی که داشتند استفاده از آنها بسیار زمان بر بود اما اکنون استفاده از بلوک های یونولیتی که ابعادی 5 برابر بلوک های سفالی دارند کار صاحبان مشاغل را آسان کرده است. 

3. سرعت اجرای بیشتر با بلوک های یونولیت

سبک بودن محصولات و همچنین ابعاد بزرگتر بلوک های یونولیتی کار حمل و نقل، باراندازی و چیدن آنها را آسان کرده است زیرا در گذشته تمامی فعالیت های ذکر شده که توسط بلوک های سفالی انجام میگرفت بسیار سخت و زمانبر بود اما اکنون با آسان شدن فعالیت ها، سرعت اجرا نیز افزایش یافته است.

4. تلفات کمتر و کاهش هزینه ها 

در گذشته که از بلوک های سفالی استفاده می شد به علت عدم انعطاف پذیری آنها و شکننده بودن آنها احتمال هدر رفتن آنها وجود داشت. اکنون که استفاده از  بلوک های یونولیتی بسیار رایج شده است هدر رفت محصولات استفاده شده کمتر شده زیرا علاوه بر شکننده نبودن آنها، در جاهایی که امکان استفاده از یک بلوک یونولیتی به صورت کامل نیست، میتوان مقداری از آن را برش داد و به مقدار لازم استفاده کرد در صورتی که بلوک های سفالی همچین قابلیتی نداشتند.

نکات طلایی در استفاده از کلاف عرضی

در این بخش می خواهیم به نکات طلایی کلاف عرضی بپردازیم، برای بررسی عوامل موثر در کلاف ساختمان با ما همراه باشید.

 • کلاف عرضی باعث جلوگیری از پیچش تیرها میشود همچنین باعث انتقال یکنواخت و مساوی بار بر روی سقف تیرچه و بلوک میشود
 • در مکانهایی که بار منفرد وجود دارد باید از کلاف عرضی (کلاف میانی) استفاده کرد. 
 • کلاف میانی یا ژوئن عمود بر تیرچه ها هستند .
 • یک عدد بالا و یک عدد در پایین میلگرد کلاف میانی وجود دارد که این گروه از میلگردها آجدار و قطر آنها نیز حداقل 6 است.
 • در صورتی که بار زنده سقف کمتر از 350 کیلوگرم باشد و قطر دهانه تیرچه کمتر از 4 میلیمتر باشد نیازی به استفاده از ژوئن نیست.
 • در صورتی که بار زنده سقف کمتر از 350 کیلوگرم باشد و قطر دهانه تیرچه بیشتر از 4 میلیمتر باشد باید یک کلاف میانی استفاده کرد.
 • اگر بار زنده سقف بیشتر از 350 کیلوگرم باشد و قطر دهانه کمتر از 4 میلیمتر باشد، یک کلاف میانی برای دهانه هایی با طول 4 الی 7 متر و 3 کلاف میانی برای دهانه هایی با طول بیشتر از 7 متر باید استفاده کرد.
 • اگر بار منفرد سبکی بر روی سقف وارد شود، این بار توسط کلاف های میانی باید به تیرچه های T شکل وارد شود.
ژوئن یا کلاف عرضی

جزئیات اجرای کلاف میانی در سقف تیرچه بلوک

اجرای کلاف عرضی (کلاف میانی) یا ژوئن و یا تای بیم دارای جزئیاتی است که باید برای اجرای درست و اصولی باید تمامی نکات را رعایت کرد. برای بررسی تمامی این جزئیات با ما همراه باشید.

 • عرض کلاف میانی باید در حداقل مقدار خود باید برابر با عرض پاشنه تیرچه و ارتفاع آن نیز باید به اندازه ضخامت سقف باشد.
 • زمانی که کارفرما از تیرچه دوبل استفاده کند، حداقل عرضی که در مورد اول گفته شد باید دوبرابر شود.
 • در صورتی که عرض کلاف میانی 10 سانتی متر در نظر گرفته شود، قالب بندی کلاف میانی باید بیشتر در نظر گرفته شود (مثلا 12 سانتی متر). پس از قالب بندی تخته های 4 تراش توسط سیم های آرماتوربندی به جک ها (جک های صلیبی شکل) بسته می‌شود. بعد از انجام مراحل آرماتوربندی  و قالب بندی کلاف میانی، عملیات بتن ریزی سقف انجام میپذیرد.

تعداد کلاف عرضی به مقدار بار زنده و طول دهانه بستگی دارد. در زیر به بررسی این دو عامل می‌پردازیم:

 • اگر طول دهانه کمتر از 4 متر باشد و بار زنده کمتر از 350 کیلوگرم بر مترمربع باشد، مقدار کلاف میانی استفاده شده صفر است یعنی نیازی نیست از هیچ کلاف میانی استفاده کرد.
 • اگر طول دهانه کمتر از 4 متر باشد و بار زنده بیشتر از 350 کیلوگرم بر متر مربع باشد به یک عدد کلاف میانی نیاز داریم. در این مورد حداقل مقدار سطح مقطع آرماتورهای طولی کلاف میانی نصف سطح مقطع آرماتورهای کششی استفاده شده در وسط دهانه تیرچه ها است.
 • اگر طول دهانه مابین 4 متر تا 7 متر باشد و بار زنده کمتر از 350 کیلوگرم بر مترمربع باشد به یک عدد کلاف میانی نیاز داریم. در این گزینه نیز مانند گزینه بالایی، حداقل مقدار سطح مقطع آرماتورهای طولی کلاف عرضی (تای بیم، ژوئن یا کلاف عرضی) نصف سطح مقطع آرماتورهای کششی است.
 • اگر طول دهانه مابین 4 متر تا 7 متر باشد و بار زنده بیشتر از 350 کیلوگرم بر مترمربع باشد به دو عدد کلاف میانی نیاز داریم. در این مورد که نیاز به 2 کلاف میانی داریم حداقل مقدار سطح مقطع آرماتورهای طولی کلاف عرضی برابر با سطح مقطع آرماتورهای کششی وسط دهانه تیرچه است.
 • اگر طول دهانه بیشتر از 7 تا 8 متر  باشد و بار زنده بیشتر از 350 کیلوگرم بر مترمربع باشد به سه عدد کلاف میانی نیاز داریم. در این مورد که نیاز به سه کلاف میانی داریم حداقل مقدار سطح مقطع آرماتورهای طولی کلاف عرضی برابر با سطح مقطع آرماتورهای کششی وسط دهانه تیرچه است.

ناگفته نماند که از سقف تیرچه بلوک برای دهانه‌های 7 تا 8 متر استفاده می‌شود و برای دهانه های بالای 8 متر باید از تیرچه دوبل استفاده کرد.

معایب تیرچه بتنی سنتی

معایب تیرچه بتنی

معایب تیرچه بتنی سنتی در مقایسه با تیرچه پیش تنیده

در گذشته رویکرد عموم سازندگان به استفاده از تیرچه‌های بتنی سنتی بیشتر بوده و به همین دلیل نیز تا به امروز استفاده از آن در ساخت و ساز رایج‌تر بوده است. امروزه به کار گرفتن تیرچه‌های بتنی سنتی در مقایسه با تیرچه پیش تنیده دارای معایبی می‌باشد که بهتر است قبل از استفاده مورد توجه سازندگان قرار گیرد، از جمله اینکه:

 • بعد از بتن‌ریزی کامل سقف، امکان ایجاد ترک‌های طولی در زیر تیرچه‌ی بتنی به وجود می‌آید.
 • به دلیل استفاده از جوش دستی الکتریکی در تولید تیرچه، میلگرد تیرچه بتنی سنتی ضعیف‌تر می‌شود. همچنین در شرایط جوشکاری با آمپر بالاتر امکان کاهش سطح مقطع میلگرد وجود دارد.
 • در مرحله ساخت و تولید تیرچه بتنی سنتی امکان استفاده از فولاد و میلگرد‌های ضایعاتی و پرسی برای بال تحتانی تیرچه، توسط افراد سودجو وجود دارد.
 • تیرچه بتنی سنتی از کاور بتنی مناسبی برخوردار نبوده و بتن پاشنه آن ممکن است کیفیت پایینی داشته باشد و معیاری برای سنجش کیفیت مناسب، همانند تولید تیرچه پیش تنیده در کارخانجات، برای تیرچه بتنی سنتی وجود نداشته باشد.
 • به دلیل استفاده از روغن و گازوئیل در تسهیل بیرون آوردن تیرچه از قالب، ممکن است سایه‌هایی در زیر تیرچه بتنی تشکیل شود.

شما می‌توانید برای خرید تیرچه پیش تنیده و خرید هالوکور از سایت بپتا اقدام کنید.

disadvantages of concrete beam

تیرچه پیش تنیده قلاب دار

تیرچه پیش تنیده قلاب دار

تیرچه پیش تنیده قلاب‌دار

در این مقاله قصد داریم تیرچه پیش تنیده قلاب دار را که یکی از انواع مهم تیرچه پیش تنیده می‌باشد، بصورت کلی مورد بررسی قرار دهیم. همانند تمامی خاصیت‌ها و ویژگی‌های گفته شده برای تیرچه‌های پیش تنیده؛ تیرچه پیش تنیده قلاب دار نیز به دلیل استفاده از فولاد و بتن با کیفیت بالا در ساخت آن، قابلیت مقاومت بسیار زیادی در برابر فشار و کشش داشته و دچار ترک خوردگی، خزش و خمیدگی نمی‌شود.

از تیرچه پیش تنیده قلاب دار (Prestressed Hooked Joist) بیشتر برای دهانه‌های با طول بیش از ۶ متر استفاده می‌شود و به دلیل مقاومت بسیار زیاد آن‌، بهترین جایزین برای تیرچه‌های خرپایی در سقف‌ تیرچه بلوک می‌باشد. تیرچه پیش تنیده قلاب‌دار در ساخت اماکن و مکان‌های نسبتا بزرگ مانند سالن‌های ورزشی، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های تجاری و مسکونی و غیره کاربرد بسیار زیادی دارد.

ساخت تیرچه پیش تنیده قلاب دار

در ساخت تیرچه پیش تنیده قلاب دار قبل از بتن‌ریزی قلاب‌ها به وایرهایی متصل شده و مراحل ساخت تیرچه پیش تنیده عینا انجام می‌شود؛ اینکار به منظور جلوگیری از ترک خوردگی تیرچه و کاهش مقاومت آن صورت می‌گیرد. برای افزایش مقاومت تیرچه می‌توان آرماتورهای مورد استفاده را بصورت زیگزاگی در داخل آن قرار داد و سپس به وایرهای پایینی متصل نمود. همچنین نوک قلاب‌های تیرچه می‌بایست بیرون از بتن قرار گرفته باشد.

ملاحظات خرید تیرچه پیش تنیده قلاب دار

رعایت موارد زیر در تهیه و خرید تیرچه پیش تنیده قلاب دار استاندارد و با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد:

 • وزن تیرچه پیش تنیده قلاب دار می‌بایست بیشتر از ۲۸ کیلوگرم در هر متر طول بوده و کمتر از این مقدار نباشد.
 • تیرچه پیش تنیده قلاب دار ساخته شده باید دارای گواهی نامه استاندارد باشد.
 • به دلیل وجود تیرچه پیش تنیده قلاب دار غیر استاندارد در بازار، در صورت عدم آشنایی کافی با این نوع تیرچه توصیه می‌شود از کارشناسان این زمینه کمک بگیرید.

مهمترین مزایای تیرچه پیش تنیده قلاب دار

تیرچه پیش تنیده قلاب دار در بین تمامی محصولات پیش تنیده، از با کیفیت‌ترین و ایمن‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود و به همین دلیل در پروژه‌های بزرگ مانند ساخت پل‌ها و سازه‌های بزرگ کاربرد گسترده‌تری دارند. استفاده از تیرچه پیش تنیده قلاب دار تمامی مزایایی را که برای تیرچه‌های پیش تنیده مطرح است، برای آن نیز قابل ذکر است که مهمترین آن‌ها عبارت اند از:

 • صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها به دلیل استفاده کمتر از بتن مصرفی
 •  افزایش مقاوت سازه‌ها
 •  افزایش سرعت اجرا
 •  کاهش و در برخی موارد حذف ترک‌های موجود در تیرچه
 •  بالا بردن امکان انتخاب و تنوع بیشتر برای سازندگان

شما میتوانید از سایت بپتاو با برقراری تماس با کارشناسان ما اقدام به خرید هالوکور و تیرچه پیش تنیده کنید.

سیستم پیش تنیده چسبان و غیر چسبان

سیستم پیش تنیده چسبان و غیر چسبان

پیش تنیدگی بتن

در این مقاله بصورت مختصر در مورد سیستم پیش تنیده چسبان و غیر چسبان(Bonded and Unbonded Prestressed concrete) صحبت خواهیم کرد. قبل از آن بهتر است اشاره‌ای مختصر به سیستم پیش تنیده بتن داشته باشیم. بتن پیش تنیده که در بین سازه‌ها و تیرچه‌ها نسل جدیدی از سازه می‌باشد از مقاومت کششی بالاتری برخوردار است. در سازه‌های پیش تنیده به منظور از بین بردن ضعف بتن در برابر کشش به طریقی با استفاده از میلگرد‌های موجود در بتن یک نیروی فشاری دائمی در بتن سازه ایجاد می‌شود تا با نیروی کششی موجود در بتن مقابله نماید.

با پیش تنیده کردن بتن مقاومت باربری و مقاومت کششی بتن در مقایسه با بتن مسلح معمولی، افزایش پیدا می‌کند و به موجب آن ترک‌های ناشی از لنگر خمشی بتن در اثر بارهای وارده بعد از بارگذاری، بسیار محدود می‌شود. به عبارت دیگر پیش تنیده کردن بتن با ایجاد فشار دائمی در آن، نیروی کششی موجود را کاهش داده و باعث افزایش مقاومت بتن می‌شود.

bonded unbonded prestressed systems 4

برای آشنایی با محصول تیرچه پیش تنیده می‌توانید، به بخش محصولات وبسایت بپتا مراجعه نمایید.

سیستم چسبان و غیر چسبان در پیش تنیدگی

برای پیش تنیده کردن بتن ابتدا کابل‌های چند رشته‌ای در مقطعی از بتن قرار گرفته و توسط جک‌هایی از دو طرف کشیده می‌شوند، و بعد از رسیدن مقاومت بتن به اندازه لازم، این کابل‌ها رها می‌شوند تا نیروی پیش تنیدگی بر بتن وارد آید. افزایش استفاده از بتن پیش تنیده به مرور زمان موجب توسعه روش‌های تولید سازه‌های پیش تنیده شده است. مهمترین روش‌‌های تولید پیش تنیدگی که در هر کدام از آن‌ها از روش مجزا برای اجرا و جایگذاری کابل‌ها در بتن استفاده می‌شود، دو مورد زیر می‌باشند.

سیستم پیش تنیده چسبان و غیر چسبان

۱- روش چسبان یا چسبنده در پیش تنیدگی (Bonded)

در این روش که به سیستم چسبیده نیز شناخته می‌شود، تعدادی کابل درون غلاف یا باند قرار گرفته و پس از عبور از آن، کابل‌ها از دو طرف کشیده شده و بتن ریزی انجام می‌گیرد. بعد از این مرحله داخل غلاف‌ها مواد پر کننده و دوغاب(سیمانی) تزریق می‌شود. با این کار دوغاب تزریق شده در تمام طول مقطع بتن به کابل‌ها چسبیده و همچنین موجب جلوگیری از زنگ‌ زدن کابل‌ها می‌شود.

در این حالت عاج‌های غلاف نیز به صورت مناسبی با بتن درگیر شده و بین کابل‌ها و بتن پیوند ایجاد می‌شود، این روش اصطلاحا سیستم پیش تنیده چسبان یا چسبنده نامیده می‌شود. روش چسبنده در مواردی که به نیروی پیش تنیدگی زیادی لازم بوده و علی الخصوص برای کاربردهای تخصصی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای سیستم پیش تنیده چسبنده

 • محافظت بیشتر در برابر رطوبت و مواد شیمیایی
 • تامین چسبندگی لازم بین کابل‌ها و غلاف در طول مقطع آن
 • افزایش مقاومت و محافظت در برابر خوردگی
 • ایجاد محیطی نارسانا در برابر خوردگی
 • تامین مسیر باز برای کابل ها به هنگام ایجاد چسبندگی بین دوغاب و بتن و عملیات ساختمانی

مهمترین کاربرد سیستم چسبان در پیش تنیدگی

تیرهای پیش تنیده که در دهانه‌های بزرگ استفاده می‌شود

پل‌های پیش تنیده بتنی

فنداسیون‌های پیش تنیده

صفحات انتقال بار

 ۲- روش غیر چسبان یا غیر چسبنده در پیش تنیدگی (UnBonded)

در روش سیستم غیر چسبان کابل‌ها داخل غلاف پلاستیکی از جنس پلی اتیلن به طوری که امکان حرکت داشته باشند، قرار گرفته و سپس توسط مهار نگه داشته می‌شوند با این تفاوت که دیگر داخل غلاف‌ها، مواد پر کننده دوغاب تزریق نمی‌شود. بعد از بتن‌ریزی و کسب مقاومت فشاری لازم، کابل‌ها کشیده می‌شوند. در این روش بین کابل‌ها و غلاف چسبندگی وجود ندارد و در طول کابل‌ها پیوندی با بتن صورت نمی‌گیرد؛ نیروی فشاری هم از طریق مهار‌های انتهایی از دو طرف به بتن منتقل می‌شود. در سیستم پیش تنیده چسبنده غلاف پلاستیکی به عنوان جدا کننده بتن و کابل‌ها عمل نموده و مانعی در برابر رطوبت و مواد شیمیایی می‌باشد؛ همچنین از کابل‌ها در برابر آسیب‌های مکانیکی محافظت می‌کند.

به منظور جلوگیری از زنگ زدن کابل‌ها و همچنین کاهش اصطکاک، کابل‌ها روغنی و گریس کاری می‌شوند و برای راحتی کار کابل‌ها در کارخانه در داخل لوله‌های حاوی گریس قرار می‌گیرند که بصورت مستقیم داخل بتن کار گذاشته می‌شود. این روش که در آن چسبندگی بین کابل و بتن وجود ندارد، سیستم پیش تنیده غیر چسبان یا غیر چسبنده نامیده می‌شود. سیستم چسبان بیشتر در مواردی که اجزای بتن دارای ضخامت کمتری بوده و نصب مهار‌های انتهایی بزرگتر امکان پذیر نباشد، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است در این سیستم اگر کابلی از داخل گیره‌ها و یا از نقطه‌ای دیگر پاره شود، نیروی پیش تنیدگی در آن نقطه از بین خواهد رفت.

مزایای سیستم پیش تنیده غیر چسبان یا چسبنده

 • عدم نیاز به تزریق دوغاب و مواد پرکننده
 • سهولت جابجایی و حمل و نصب
 • سهولت بیشتر در مانور افقی جهت جلوگیری از برخورد با بازشدگی
 • امکان تعویض کابل‌ها در صورت خوردگی
 • سرعت اجرای بالاتر
 • کاهش هزینه‌ها در مقایسه با سیستم چسبنده

شما میتوانید جهت خرید سقف پیش تنیده و تیرچه پیش تنیده از طریق برقراری تماس با کارشناسان ما اقدام به خرید این محصولات کنید.

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت

تیرچه پیش تنیده چیست؟

تیرچه پیش تنیده در مقایسه با دیگر تیرچه‌ها، نسل نسبتا جدیدی از تیرچه بوده و از مقاومت بالاتری برخوردار می‌باشد. تیرچه پیش تنیده از ترکیب بتن و میله‌های فولادی درست ‌می‌شود با این تفاوت که میلگرد‌های تیرچه پیش تنیده قبل از بتن‌ریزی تحت تنش کششی قرار می‌گیرند تا بعد از بتن ریزی و رهاسازی میلگردها، نیروی ذخیره شده در میلگرد‌ها وارد بتن شده و تنش فشاری دائمی در بتن ایجاد نماید. با این کار مقاومت کششی و فشاری بتن به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد. تیرچه‌های پیش تنیده به صورت پیش ساخته در کارخانه‌ها و با استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات مخصوص درست می‌شوند. امروزه استفاده از تیرچه‌های پیش تنیده به دلیل مزایای زیادی که دارند، در ساخت و ساز بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌ و کاربرد گسترده‌ای دارند.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت یا تیرچه فلزی با جان باز نوع بهبود یافته تیرچه‌های بتنی معمولی بوده و بصورت پیش ساخته درست می‌شود و شباهت زیادی به تیرچه خرپایی دارد. ساختار تیرچه کرومیت از بال فوقانی، بال تحتانی و اعضای قطری تشکیل می‌شود. در بال فوقانی تیرچه کرومیت از نبشی، در بال تحتانی از ورقه‌های فولادی و در اعضای قطری از میلگرد‌ها به عنوان عضو مورب استفاده می‌شود. تیرچه کرومیت به دلیل برداشتن خیز منفی در هنگام تولید، بصورت خود ایستا می‌باشد و در اجرا در زیر سقف نیازی به شمع‌بندی نخواهد بود. به کار بردن تیرچه کرومیت موجب بالا رفتن سرعت اجرا می‌شود و با اجرای حرفه‌ای نیازی به سقف کاذب نخواهد بود. تیرچه‌های کرومیت نیز از گزینه‌های مهم تیرچه برای اجرای سقف‌ها می‌باشند. با استفاده از تیرچه کرومیت امکان بتن‌ریزی چندین سقف با‌هم فراهم می‌شود.

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت به دلیل سبک بودن و استفاده از بلوک یونولیت و تیرچه پیش تنیده به دلیل عدم نیاز به جک و تولید در کارخانه، هر دو از سرعت اجرای بالاتری در اجرا برخوردار هستند.

همچنین در تیرچه‌ها کرومیت لوله‌ها و کانال‌های تاسیساتی بهتر عبور داده شده که موجب افزایش سرعت اجرا می‌شود.

تیرچه کرومیت و تیرچه پیش تنیده هر دو به دلیل استفاده کمتر از بتن در مقایسه با دیگر تیرچه‌ها وسقف‌ها به طور نسبی موجب کاهش وزن ساختمان می‌شوند.

بتن‌ریزی چندین سقف با تیرچه کرومیت برای ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بالا در یک مرحله امکان پذیر می‌باشد؛ زیرا در تیرچه‌های کرومیت به دلیل خود ایستا بودن آن‌ها دیگر نیازی به شمع‌بندی نخواهد بود و این کار موجب کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

تیرچه کرومیت و تیرچه پیش تنیده هر دو به دلیل پیش ساخته بودنشان از ضریب ایمنی بالاتری برخوردار می‌باشند که موجب افزایش ایمنی ساختمان می‌شوند.

تیرچه کرومیت برای ارتفاعات مختلف قابل اجرا می‌باشد.

تیرچه پیش تنیده در مقایسه با دیگر تیرچه‌ها و تیرچه کرومیت مقرون به صرفه‌تر می‌باشد؛ دلیل آن هم استفاده از فولاد با کیفیت و پیش ساخته بودن آن می‌باشد که موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

تیرچه‌های پیش تنیده امکان اجرای سازه با دهانه‌های بزرگ‌تر را فراهم می‌آورند، زیرا سازه با تغییر دادن نیروی پیش تنیدگی قابلیت انعطاف‌پذیری پیدا می‌کند.

از قابلیت‌های مهم تیرچه پیش تنیده داشتن تنیدگی خیز به طرف پایین به دلیل وجود نیروی پیش تنیدگی می‌باشد که موجب از بین بردن ترک‌های دائمی تیرچه می‌شود.

تیرچه‌ی پیش تنیده همچنین قابلیت اجرا در ساختمان‌های با اسکلت بتنی و فلزی می‌باشد. و به هنگام اجرا نیازی به نیروی متخصص برای اجرا ندارد.

تیرچه‌های پیش تنیده قابلیت اجرا در شرایط محیطی و آب و هوایی مختلف را دارند. این ویژگی تیرچه پیش تنیده موجب کاربرد بیشتر آن در سازه‌های دریایی و آبی شده است.

برای خرید هالوکور و تیرچه پیش تنیده میتوانید از طریق برقراری تماس با کارشناسان ما نسبت به خرید این محصولات اقدام کنید.

مهمترین نکات اجرایی سقف تیرچه بلوک

نکات اجرایی سقف تیرچه بلوک

در این مقاله در مورد مهمترین نکات اجرایی سقف تیرچه بلوک صحبت خواهیم کرد. همانطور که می‌دانید سقف تیرچه بلوک در کشور ما بسیار رایج بوده و بیشتر سقف‌های تیرچه بلوک با تیرچه بتنی پیش تنیده یا خرپایی و بلوک یونولیتی، سیمانی و یا سفالی ساخته می‌شوند. در سقف تیرچه بلوک، تیرچه‌ها به عنوان تیرهای فرعی و بلوک‌ها به عنوان پر کننده بین تیرچه‌ها به کار گرفته می‌شوند. اجرای سقف تیرچه بلوک بیشتر با هدف کاهش دادن مقدار بتن مصرفی و به دنبال آن کاهش وزن مرده ساختمان و همچنین کاهش هزینه‌ها می‌باشد و به دلیل محبوبیت بیشتر این سقف‌ها می‌بایست تمهیدات بیشتری صورت گیرد.

ملاحظات سقف تیرچه بلوک به طور کلی در دو مرحله باید انجام گیرد؛ ابتدا مرحله تهیه و ساخت تیرچه‌های بتنی سپس مرحله اجرای سقف است که مورد بحث ما در اینجا مرحله دوم یعنی اجرای سقف تیرچه بلوک می‌باشد. مطمئنا در صورت رعایت اصول فنی اجرای سقف تیرچه بلوک بر اساس استاندارد‌های موجود توسط مهندسین ناظر، ساختمان‌ها و بنا‌های درست‌ شده از ضریب ایمنی بسیار بالاتری برخوردار خواهند بود.

joist and block roof 2

نکات مهم در اجرای سقف تیرچه بلوک

به هنگام اجرای سقف تیرچه بلوک می بایست ابتدا تیرچه‌ها بر روی تیرهای اصلی قرار گرفته سپس فضای خالی بین تیرچه‌ها با بلوک‌های مختلف پر شده و به دنبال آن میلگرد‌های حرارتی اجرا شوند.

در تیرچه‌های پیش تنیده بر اساس آیین‌ نامه‌ می‌بایست حداقل به اندازه ۱۰ سانتی‌متر از هر طرف به منظور قرار گرفتن بر روی تیرهای اصلی نشیمنگاه وجود داشته باشد.

به هنگام استفاده از جک‌ها می‌بایست از محکم بودن پایه جک‌ها اطمینان حاصل کرد تا به هنگام بتن‌ریزی مشکلی برای تیرچه‌ها و تیرهای اصلی به وجود نیاید. لازم به ذکر است در تیرچه‌های پیش تنیده به دلیل داشتن خیز به طرف بالا در مقایسه با تیرچه‌های خرپایی، به استفاده کمتری از جک‌ها نیاز خواهد بود و این عامل به نوعی هزینه اجرایی را هم کاهش می‌دهد.

در سقف‌هایی با طول زیاد مانند سقف طبقات پارکینگ‌ها حداکثر طول تیرچه‌ تک ۷ متر می‌باشد. در صورت بیشتر بودن طول می‌بایست تیرچه ها به صورت دوبل اجرا گردند، به عبارتی دیگر به جای هر تیرچه تک از یک جفت تیرچه در کنار یکدیگر استفاده شود.

برای تهیه سازه‌های بتنی می‌بایست دقت لازم انجام گیرد تا سازه‌هایی تهیه شوند که در ساخت آن‌ها تقلبی صورت نگرفته و برای تهیه آن‌ها از مواد با کیفیت استفاده شده باشد.

جک‌های به کار رفته در سقف تیرچه بلوک بعد از بتن ریزی می‌بایست به مدت چند روز (حدودا ۱۰ روز) در زیر تیرچه‌ها نگه‌داری شوند تا بتن سقف مقاومت لازم را بدست آورد.

برای اجرای دهانه‌های بزرگتر می‌بایست از تیرچه‌های خرپایی که دارای میلگرد تقویتی در خرپای خود هستند، به کار گرفته شود. گفتنی است در این مورد برخی تولید کنندگان تیرچه با تقلب از به کار بردن میلگرد تقویتی اجتناب می‌کنند.

دقت شود تا جهت تیرچه‌ها دقیقا مطابق نقشه اجرا شوند، نقشه‌ها بر اساس اصول طراحی سازه تهیه شده‌اند و تغییر در آن‌ها ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را به بار آورد.

با توجه به ممنوع بودن استفاده از تیرچه‌های سفالی یا فندوله، حدالامکان از این تیرچه‌ها استفاده نشود.

سازه‌ها و تیرچه‌ها بهتر است از تولید‌ کنندگان معتبری تهیه شوند که دارای پروانه استاندارد می‌باشند.

برای جلوگیری از ترک‌خوردگی می‌بایست در ذخیره کردن تیرچه‌ها دقت کافی انجام گیرد تا تیرچه به صورت منظم بر روی هم قرار گرفته و از ایجاد تنش جلوگیری به عمل آید.

beam and block ceiling 1

برای آشنایی و خرید تیرچه پیش تنیده می‌توانید به بخش محصولات در وبسایت بپتا مراجعه نمایید.

در اجرای سقف تیرچه بلوک با یونولیت امکان چسبیدن یونولیت‌ها به میلگرد تیر‌ها وجود دارد که مانع از ایجاد بتن پوششی می‌شود؛ این قسمت از پلی استایرن می‌بایست بریده شود تا پوشش بتنی به خوبی انجام گیرد.

در زمان اجرای سقف تیرچه بلوک، نیروهای کار می‌بایست دقت داشته باشند تا بر روی سقف‌های نیمه آماده تحرک مطمئن داشته باشند و به هنگام جابجایی بر روی تیر‌های با استحکام کافی قدم گذاشته شود.

در صورتی که طول تیرچه‌ها بیشتر از ۴ متر باشد، برای کاهش لرزش به هنگام راه رفتن و دویدن و تامین انسجام و یکپارچه بودن سقف، می‌بایست در مکان‌هایی که بار منفرد موجود است از کلاف میانی به صورت عمود بر تیرچه‌ها استفاده شود.

مقدار بتن ریخته شده بر روی سقف باید حداقل به میزان ۵ سانتی متر باشد.

به منظور جلوگیری از ترک‌خوردگی سقف بهتر است میلگرد‌های حرارتی توسط میلگرد‌هایی در راستای تیرچه‌ها تقویت شوند.

برای گیرایی هرچه‌ بهتر بتن می‌بایست بتن‌ریزی بصورت پیوسته انجام گیرد تا به طور استاندارد مقاومت لازم را کسب کند.

قبل از بتن ریزی سقف تیرچه بلوک بهتر است سقف از وجود مواد اضافی پاکسازی شود.

عرض تیرچه‌ها حداقل ۱۰ سانتی‌متر باشد و ارتفاع آن از ۳.۵ برابر عرض حداقل بیشتر نباشد.

فاصله دو بلوک در دو طرف یک تیرچه نباید از ۱۰ سانتی متر کمتر باشند.

در سقف تیرچه بلوک ضخامت سقف برای تیرهای یک سر گیردار می‌بایست بیشتر از 1/26 طول دهانه باشد.

فاصله محور تا محور تیرچه‌ها نباید از ۷۰ سانتی‌متر بیشتر باشد.

بتن پاشنه تیرچه خرپایی باید به هنگام اجرای تیرچه کاملا سالم و بدون شکستگی باشد.

در سقف تیرچه بلوک ضخامت سقف برای تیرهای با تکیه گاه ساده می‌بایست بیشتر از 1/20 طول دهانه باشد.

نکات مهم در اجرای سقف تیرچه بلوک

می‌توانید برای خرید سقف پیش تنیده و تیرچه پیش تنیده از سایت بپتا اقدام کنید.

نکات مهم در اجرای تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده

علت استفاده از تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی‌ها

در این مقاله در مورد اجرای تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی ها صحبت خواهیم کرد که رعایت آن‌ها در پروژه‌هایی که با تیرچه پیش تنیده اجرا می‌شوند موجب افزایش ایمنی و طول عمر ساختمان می‌گردد. ابتدا بصورت مختصر به بررسی مهمترین دلایل استفاده از تیرچه پیش تنیده در برخی اسکلت‌بندی‌ها علی الخصوص اسکلت‌بندی فولادی می‌پردازیم. با توجه به این که استفاده از تیرچه پیش تنیده مزایای بسیار زیادی در ساخت و ساز دارد، اما در بین این مزایا، موارد زیر جزء مهمترین دلایلی است که از تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی‌های فولادی و بتنی استفاده می‌شود.

کمبود فولاد در برخی کشور‌ها: پایین بودن منابع فولاد در برخی کشور‌ها یکی از دلایلی است که باعث می‌شود عوامل اجرایی، تیرچه پیش تنیده را جایگزین تیرچه‌های فولادی نمایند؛ در ساخت و تولید تیرچه پیش تنیده از فولاد کمتری در مقایسه با تیرچه‌های فولادی استفاده می‌شود لذا به کار بردن آن در ساخت و ساز مصرف فولاد را به خوبی کاهش می‌دهد. این عامل مخصوصا در ساخت و ساز کشورهای اروپایی بسیار رایج است.

وزن پایین تیرچه پیش تنیده: کمتر بودن وزن تیرچه پیش تنیده به دلیل استفاده کمتر از فولاد، در مقایسه با تیرچه‌های فولادی از دیگر عوامل مهم استفاده از تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی فولادی می‌باشد. همچنین با به کار بردن تیرچه‌های پیش تنیده امکان کاهش میزان بتن ریزی نیز وجود دارد و این عامل در کاهش وزن ساختمان تاثیر گذار خواهد بود.

قابل استفاده در دهانه‌های با طول زیاد: از ویژگی‌های بسیار مهم تیرچه پیش تنیده قابل استفاده بودن آن‌ها در دهانه‌هایی با طول نسبتا زیاد تا حدود ۱۰ متر می‌باشد.

نکات مهم در اجرای تیرچه پیش تنیده

در ساختمان‌ها و سازه‌هایی که در آن‌ها از تیرچه پیش تنیده استفاده می‌شود، رعایت برخی نکات حائز اهمیت می‌باشد و می‌بایست قبل و بعد از اجرا مورد بررسی قرار گیرند. در ادامه به بررسی این نکات مهم در اجرای تیرچه پیش تنیده در اسکلت‌بندی‌ها خواهیم پرداخت.

استفاده از تیرچه پیش تنیده استاندارد: در مواردی از ساخت و ساز که قرار است از تیرچه پیش تنیده استفاده شود، می‌بایست دقت لازم را به عمل آورد تا تیرچه پیش تنیده خریداری شده مطابق با استانداردهای داخلی و خارجی بوده و آیین‌نامه های ساخت تیرچه پیش تنیده در آن‌ها رعایت شده باشند.

حمل سالم در جابجایی تیرچه پیش تنیده: در مرحله جابجایی تیرچه پیش تنیده از کارخانه به کارگاه مورد نظر بسیار مهم است که تیرچه از آسیب‌های احتمالی به دور باشد، لذا در این خصوص لازم است دستورالعمل‌های موجود به درستی رعایت شوند تا قبل از اجرا آسیبی به تیرچه پیش تنیده وارد نشود. بهتر است برای حمل از جرثقیل استفاده شود اما در جابجایی بین طبقات و مکان‌های مختلف ساختمان به دلیل وزن کمتر تیرچه‌ها می توان از نیروی انسانی بهره گرفت.

احتیاج نداشتن به شمع بندی: تیرچه پیش تنیده به دلیل وزن کمتر آن به هنگام اجرا نیاز چندانی به شمع‌بندی نخواهد داشت اما بهتر است نسبت به این موضوع به صورت کامل چشم پوشی نشده و در موارد لازم نیز استفاده شود.

اجرای تیرچه پیش تنیده شباهت بسیار زیادی به اجرای تیرچه‌ خرپایی دارد. در ابتدا لازم است بخشی از تیرچه پیش تنیده به میزان حدود ۱۵ سانتی متر وارد تیر شده و سپس بلوک‌های پرکننده بین تیرچه‌ها جایگذاری شده و نصب گردند. بعد از قرارگیری بلوک‌ها می بایست آرماتور اودکا و میلگرد حرارتی بر روی تیرچه‌ها و تیر در روی سقف قرار گرفته سپس بتن‌ریزی انجام گیرد.

برای خرید سقف پیش تنیده و تیرچه پیش تنیده از طریق سایت بپتا اقدامات لازم را انجام دهید.

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده یکی از سازه‌های بسیار مهم بوده که بصورت پیش‌ساخته در صنعت ساخت و ساز تولید شده و به طور عمده در سیستم سقف‌‌های پیش تنیده به کار می‌رود. امروزه سقف پیش تنیده در مقایسه با دیگر سیستم‌های سقف مانند تیرچه بلوک، دال بتنی و غیره کاربرد زیادی داشته و در مواردی که احتمالا ساختمان قبل از ساخت دچار تراکم شده و پیش تنیدگی به وجود آید، برای جلوگیری از ترک‌خوردگی بتن و به دنبال آن خسارت‌های مالی از تیرچه پیش تنیده و سیستم پیش تنیدگی استفاده می‌شود. تیرچه‌های پیش تنیده برخلاف دیگر سیستم‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و قابلیت تحمل انواع بارهای زنده و مرده را دارند.

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

مواد اصلی تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده(Prestressed Joist Components) فولاد و بتن می‌باشد اما نحوه ترکیب و استفاده از آن برای سازه‌ها و پروژه‌های مختلف متفاوت بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه به بررسی اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده خواهیم پرداخت.

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

بتن تیرچه پیش تنیده

همان‌طور که مشخص است بتن از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده ‌می‌باشد. این ماده از شن، ماسه، سیمان و آب درست می‌شود و برای عملکرد متفاوت مانند سرعت در گیرش، ممکن است از مواد افزودنی دیگر برای تهیه آن به کار گرفته شود. در ترکیب بتن سنگدانه‌ها به عنوان مواد سنگی، سیمان به منظور ایجاد چسبندگی بین مواد و فولاد و آب نیز برای سیال کردن و ایجاد خاصیت چسبندگی بین سیمان و مواد دیگر به کار گرفته می‌شوند.

با مخلوط کردن این مواد با همدیگر و در نهایت اضافه کردن آب به میزان لازم، ماده‌ای سنگی و روان حاصل می‌شود که بتن نام دارد. از آن‌جا که بتن استفاده شده در تیرچه پیش تنیده باید کیفیت بهتری داشته باشد، در تهیه بتن تیرچه از مواد ترکیبی با کیفیت و با مقاومت بالاتر استفاده می‌شود.

برای تهیه بتن تیرچه پیش تنیده در کنار رعایت کردن کیفیت مواد تشکیل دهنده بتن، لازم است به میزان نسبت این مواد نیز دقت کافی انجام گیرد زیرا هر کدام از آن‌ها اگر کمتر و یا بیشتر از میزان مشخصی باشد از کیفیت بتن مد نظر کاسته شده و در نهایت منجر به کاهش کیفیت تیرچه پیش تنیده می‌شود. عواملی همچون دما، نحوه بتن‌ریزی، نحوه ترکیب مواد بتن با یکدیگر، زمان گیرش و غیره نیز هر کدام به در کیفیت بتن تولید شده تاثیر گذار می‌باشند.

بال‌های تحتانی یا عضو کششی تیرچه پیش تنیده

بال‌های تحتانی تیرچه پیش تنیده از جنس فولاد درست شده و به صورت خرپایی اجرا می‌شوند. این بال‌ها که عضو کششی تیرچه را تشکیل ‌می‌دهند قادر به تحمل و کنترل نیروی‌های کششی وارد شده بر تیرچه پیش تنیده می‌باشند. عضو کششی تیرچه پیش تنیده با در نظر گرفتن لنگر‌های خمشی طراحی شده و توسط میلگردهایی قابل تقویت می‌باشند. نیروهای کششی وارد شده بر تیرچه پیش تنیده ناشی از بارهای مرده سقف و نیروی وارد شده ناشی از عوامل اجرایی می‌باشد.

بال‌‌های فوقانی یا عضو فشاری تیرچه پیش تنیده

از دیگر اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده بال‌های فوقانی آن می‌باشد. جنس این عضوها نیز از فولاد بوده و از یک یا دو نبشی و میلگردهای تقویتی درست می‌شود. بال فوقانی در ابتدای اجرا در حمل و نقل به عضو کششی تیرچه کمک کرده تا از خمش آن در جابجایی جلوگیری نماید و بعد از بارگذاری و اجرا، بار مرده و زنده سقف را تحمل می‌کند.

جان تیرچه پیش تنیده

جان تیرچه یا میلگرد‌های مورب یکی دیگر از اعضای تیرچه پیش تنیده می باشد و نقش مهمی را در تیرچه ایفا می‌کند. این عضوها که به صورت مورب طراحی می‌شوند پیوستگی لازم بین بال‌های فوقانی و بال‌های تحتانی را ایجاد کرده و در کنترل بارهای وارد بر آن‌ها کمک زیادی می‌نماید.

عضو تقویت کننده تیرچه پیش تنیده

عضو تقویتی تیرچه پیش تنیده از جنس فولاد درست می‌شود. اعضای تقویت کننده تیرچه پیش تتیده میلگردهایی می‌باشند که به صورت عمودی بر بال‌های تحتانی و جان تیرچه متصل می‌شوند و در جلوگیری از تنش‌های برشی در زمان‌ وارد شدن فشار اضافی به عنوان عامل تقویت اعضای تیرچه عمل می‌نمایند.

برای خرید هالوکور و تیرچه پیش تنیده میتوانید از طریق سایت و با برقراری تماس با کارشناسان ما اقدام به خرید نمایید.

کاربرد تیرچه پیش تنیده

کاربرد تیرچه پیش تنیده

پیش تنیدگی بتن

در این مقاله در مورد کاربرد تیرچه پیش تنیده صحبت خواهیم کرد، ابتدا بصورت مختصر به مفهوم پیش تنیدگی، بتن و تیرچه پیش تنیده می‌پردازیم. نیروی پیش تنیدگی زمانی به وجود می‌آید که دو نیروی مخالف در بتن اثر همدیگر را خنثی می‌کنند؛ از آنجا که بتن در برابر تنش‌های کششی مقامت کمی دارد، زمانی که بتن مسلح تحت تاثیر نیروی وزن و باربری خمش پیدا می‌کند قسمت‌های پایین سازه کشیده شده و در بالای آن نیروی فشاری ایجاد می‌شود. این امر در اثر فشار زیاد ممکن است نهایتا منجر به ترک خوردن بتن شود.

به منظور جبران این ضعف و افزایش مقاومت بتن، فولاد و آرماتور‌ مخصوص برای ساخت تیرچه پیش تنیده قبل از بتن‌ریزی تحت کشش قرار گرفته تا بعد از بتن ریزی نیروی فشاری لازم برای مقابله با کشش سازه را در بتن ایجاد نمایند. بدین ترتیب نیروی فشاری ایجاد شده توسط کابل‌ها نیروی کششی ناشی از بارگذاری و خمش بتن را خنثی می‌کند. امروزه استفاده از سیستم‌های پیش تنیده به دلایلی همچون سرعت اجرای بالا، مقاومت زیاد در برابر زلزله و ترک‌خوردگی و غیره رشد سریع و کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساخت و ساز داشته است.

تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده نوعی تیرچه مسلح پیش ساخته است که کابل‌های داخل آن توسط دستگاه‌های مخصوص در کارخانه تحت تنش کششی قرار داده شده و سپس بتن‌ریزی انجام می‌گیرد. امروزه این نوع سازه جایگزین بسیار خوبی برای انواع دیگر تیرچه مانند تیرچه کرومیت، تیرچه فندوله، تیرچه خرپایی و غیره می‌باشد و کاربرد بسیار وسیعی در ساخت و سازهای بزرگ و سنگین دارد و موجب سرعت بخشی به پروژه‌ها می‌شود. مهترین دلیل و مزیت که موجب استفاده از تیرچه پیش تنیده می‌شود، بالا بودن آستانه تحمل نیروهای کششی و مقاومت بسیار زیاد باربری آن است.

تیرچه پیش تنیده

مزایای استفاده از تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده در قیاس با انواع دیگر تیرچه‌های کرومیت، خرپایی و غیره مزایای زیادی دارد و به دلیل کیفیت بالاتر در اکثر پروژه ها جایگزین آن‌ها نیز شده است. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد آتی اشاره کرد:

 • هزینه کمتر و مقرون به صرفه بودن به دلیل استفاده کمتر از فولاد در مقایسه با تیرچه بتنی
 • کاهش وزن کلی ساختمان همراه با کاهش چشمگیر بار سقف به دلیل مصرف کمتر بتن در تیرچه پیش تنیده
 • افزایش سرعت اجرا
 • عدم نیاز به جک به هنگام اجرا
 • کیفیت بالاتر تیرچه پیش تنیده به دلیل ساخت و تولید در کارخانه و تست سازه قبل از اجرا
 • کاهش ترک‌های بتن در ساختمان به دلیل مقاومت بالاتر
 • قابل استفاده در تمامی پروژه‌ها نظیر آپارتمان‌ها، پل‌ها، ساختمان‌های بلند و ..
 • و غیره

کاربرد تیرچه پیش تنیده

گستره‌ی کاربردی تیرچه پیش تنیده(Prestressed Joist usage) بسیار زیاد است و در اکثر پروژه‌های کوچک و بزرگ عمرانی از جمله سقف‌های تیرچه بلوک، پل‌ها، ساختمان‌ها و آپارتمان‌های مسکونی و غیره به کار گرفته می‌شود. استفاده از تیرچه پیش تنیده موجب استحکام بیشتر سازه‌ها و مقاومت بالای ساختمان‌های تجاری و مسکونی می‌شود. از جمله مهمترین کاربرد تیرچه پیش تنیده موارد زیر می‌باشد:

کاربرد تیرچه پیش تنیده

کاربرد تیرچه پیش ­تنیده در طراحی و اجرای انواع پل­‌ها: ساخت پل از مهمترین کاربردهای تیرچه پیش تنیده می‌باشد که به دلیل مقاومت بالاتر این تیرچه‌ها و نیروی پیش تنیدگی می توان پل‌هایی با تعداد ستون‌های کمتر و با دهانه‌ی بیشتر ایجاد کرد. تیرچه پیش تنیده به کار رفته در ساخت پل‌ها بسته به نوع پل متفاوت بوده و برای دهانه‌های با طول مختلف از انواع تیرچه پیش تنیده نظیر تیرچه پیش تنیده دنده‌دار، تیرچه پیش تنیده با مقطع مستطیلی و غیره استفاده می‌شود.

کاربرد تیرچه پیش تنیده در سقف تیرچه بلوک: تیرچه پیش تنیده به دلیل مقاومت بیشتر به جای تیرچه‌های خرپایی و کرومیت در سقف تیرچه بلوک به کار گرفته می‌شود. در سقف تیرچه بلوک به دلیل حساسیت آن می‌بایست برای کسب مقاومت لازم از تیرچه پیش تنیده با استاندارد بالا استفاده شود.

کاربرد تیرچه پیش تنیده در سازه‌های ساختمانی با دهانه‌های بزرگ: عمده دلیل استفاده از تیرچه پیش تنیده در این نوع سازه‌ها مقاومت بالای آن است. همچنین اینکار موجب طراحی زیباتر سازه توسط معماران نیز می‌شود.

کاربرد تیرچه پیش تنیده در سازه‌های با اسکلت فلزی: همچنین استفاده از تیرچه پیش تنیده در سازه‌های اسکلت فلزی نیز امکان‌پذیر بوده و با قرارگیری تیرچه بر روی تیر می‌توان بتن‌ریزی انجام داد.

برای خرید هالوکور و تیرچه پیش تنیده میتوانید از طریق برقراری تماس با کارشناسان فروش ما اقدام به خرید این محصولات کنید.