Skip to content

سقف هالوکور

سقف هالوکور
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از بخش‌های بسیار مهمی که در پروژه‌ های ساختمانی استفاده می‌ شود، سقف‌ ها و پنل‌ هایی هستند که میان طبقات قرار می‌گیرند. یک واحد ساختمانی دارای طبقات مختلفی است که باید آن‌ ها را با استفاده از پنل‌ هایی با نام سقف از یکدیگر جدا کند. این پنل‌ ها باید مقاومت بالایی در برابر وزن و لرزش زلزله داشته و از نظر صدا و دما نیز عایق خوبی باشند. سقف هالوکور پیش ساخته یکی از بهترین پنل‌ هایی است که می‌ توانید برای اجرای سقف ساختمان‌ها استفاده کنید. 

در پاسخ به این سوال که سقف هالوکور چیست باید گفت که این سقف، نوعی پنل است که درون آن بخش‌های خالی وجود دارد؛ یعنی اگر از کنار به پنل‌های این سقف نگاه کنید، سوراخ‌ هایی را درون آن مشاهده می‌کنید که مرکز آن را خالی کرده و وزن‌ مرده را از بین‌ برده‌اند. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله آموزشی بیشتر با این سقف و نحوه اجرای سقف هالوکور آشنا شوید. 

سقف هالوکور چیست؟

سقف هالوکور چیست؟ این سوالی است که بسیاری از افراد پس از شنیدن نام این سقف در ذهنشان ایجاد می‌ شود. سقف هالوکور پیش ساخته نوعی سقف است که به‌ صورت پیش ساخته در کارخانه‌ های مختلف به تولید می‌ رسد. این سقف به دلیل پیش ساخته بودن نیازمند قالب‌ گیری نبوده و اجرای آن نیز بدون استفاده از جک امکان‌ پذیر است؛ همین موضوع هم باعث شده تا سرعت تیغه‌ چینی این سقف افزایش پیدا کند. این سقف سطح صاف و قطعات پیش‌ت نیده‌ای دارد که باعث شده نیاز به استفاده از سقف‌ های کاذب یا کف‌ سازی نباشد.

سقف هالوکور چیست
سقف هالوکور چیست

سقف هالوکور پیش ساخته

سقف هالوکور پیش ساخته را می‌ توان یکی از بهترین سقف‌ هایی دانست که امروزه در اکثر پروژه‌ های ساختمانی استفاده می‌ شود. استفاده عدم وجود تیر و ستون در پلان‌ ها و بزرگ‌ بودن مدول‌ها، باعث شده تا امکان تغییر کارکرد فضای معماری در کاربری‌های مختلف را ایجاد می‌کند. شما می‌ توانید با استفاده از پنل‌های هالوکور به‌ راحتی سقفی بدون درز ایجاد کنید. 

در پاسخ به سقف هالوکور چیست باید گفت که این سقف یکی از کاربردی‌ ترین سقف‌ها بوده و استفاده از آن برای پل‌سازی، دیوارها، استفاده به‌عنوان کف‌پوش، اجرای سقف انواع سازه‌های فولادی و بتنی، پوشش پارکینگ و سوله، ساخت انواع صندلی در استادیوم، اجرای سقف سازه‌های خاص مانند: تالار، استخر، سالن‌های ورزشی و سالن کنفرانس و… ممکن است.

اجرای سقف هالوکور

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که می‌ تواند شما را به پاسخ سقف هالوکور چیست برساند اجرای سقف هالوکور پیش ساخته است. نحوه اجرا از مهم‌ترین نکاتی است که در رابطه‌ با هر نوع سقفی وجود دارد؛ به همین دلیل باید مراحل مختلف این کار را بررسی کنید. اجرای این سقف را می‌ توان به سه بخش تقسیم کرد:

انجام اقدامات لازم برای متصل‌کردن تیرهای بتنی با پنل‌های پیش ساخته

اولین کاری که باید برای اجرای سقف هالوکور پیش ساخته انجام دهید، انجام اقدام لازم برای متصل‌کردن تیرهای بتنی با پنل‌ های پیش ساخته است در واقع پس از اجرای فونداسیون و اجرای ستون‌ های بتنی بر طبق نقشه، اقداماتی باید انجام بگیرد که اتصال تیرهای بتنی با پانل‌ های پیش ساخته، اجرای تیرهای بتنی با میل‌گرد U شکل در سطح بالایی تیرها و همچنین بتن‌ ریزی ثانویه را ممکن کند. 

هدف از بتن‌ ریزی این است که کلاف پیرامون شکل بگیرد. به همین دلیل باید تعداد میل‌گردها را طوری در نظر گرفت که اصطکاک و چسبندگی کافی برای جلوگیری از حرکت پانل‌ها را به وجود بیاورد.

قرارگیری پنل‌ های پیش ساخته

پس از این که پانل‌های بتنی هالوکور با موفقیت به اتمام رسیدند باید اجرای سقف با قرار دادن پنل‌های سقف هالوکور پیش ساخته در محل مورد نظر با استفاده از جرثقیل انجام شود. بررسی این مرحله پاسخ هالوکور چیست را به شما می‌ دهد. می‌ توانید با توجه‌ به طول دهانه و وزن پنل، پنل‌ها را با استفاده از تسمه‌های پارچه‌ای، سیم‌بکسل یا گیره‌ های مخصوص حمل کرده و بلند کند. لازم به ذکر است که تا زمان اطمینان از محل قرارگیری پنل‌ها، نباید تسمه‌ها جدا شوند.

آماده‌سازی بستر برای بتن‌ریزی

حال که قرار گیری سقف هالوکور پیش ساخته به اتمام رسید، باید بستر را برای بتن‌ ریزی آماده کنید. اگر ایجاد سطح بتن‌ آرمه برای درست کردن دیافراگم صلب و یکپارچه روی سقف هالوکور پیش ساخته نیاز بود، با قرار دادن مش‌ های فولادی آماده می‌ توانید بستر لازم برای بتن‌ ریزی را آماده کنید. میزان بتنی که روی این سطح قرار می‌گیرد باید حداقل 5 سانتی‌متر باشد؛ زیرا بتن‌ هایی که زیر 5 سانتی‌متر ضخامت دارند در برابر ترک‌خوردگی مقاومت کمی داشته و امنیت سقف را کاهش می‌ دهند.

اجرای سقف هالوکور
اجرای سقف هالوکور

قیمت سقف هالوکور

نکته مهمی که باید در رابطه‌ با سقف هالوکور چیست بررسی کنیم، قیمت سقف هالوکور پیش ساخته است. این موضوع را باید به دو شکل بررسی کرد؛ اجرا در پروژه‌ های ساختمانی بزرگ و اجرای در پروژه‌ های کوچک در صورتی‌که می‌ خواهید از سقف هالوکور در پروژه‌ های کوچک استفاده کنید، هزینه تهیه این سقف برای شما به‌ صرفه نخواهد بود.

 اما استفاده از آن برای پروژه‌ های ساختمانی بزرگ به‌ صرفه بوده و نسبت به دیگر سقف‌ ها می‌ تواند هزینه کمتری را روی دوش‌ های کارفرما بگذارد. می‌ توانید بهترین سقف هالوکور را با قیمت عالی از شرکت بپتا بخرید. بپتا با استفاده از مهندسین کارکشته و به‌ روزترین ابزارها، بهترین سقف هالوکور را تولید و با قیمتی مقرون‌ به‌ صرفه به شما ارائه می‌ دهد.

مزایای سقف هالوکور

مزایای سقف هالوکور چیست؟ این سوال یکی از مهم‌ ترین سوالاتی است که در رابطه‌ با سقف هالوکور پرسیده می‌ شود. در صورتی‌ که می‌ خواهید بیشتر با سقف هالوکور پیش ساخته و نحوه اجرای آن آشنا شوید، بررسی مزایای استفاده از این سقف می‌ تواند اطلاعات مهمی را به شما ارائه دهد. از مهم‌ ترین مزایای سقف هالوکور می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صرفه‌ جویی در هزینه پروژه‌ های بزرگ

یکی از مهم‌ ترین مزایایی که با استفاده از سقف هالوکور پیش ساخته نصیب شما می‌ شود صرفه‌جویی در هزینه پروژه‌های بزرگ و استفاده بهینه از مصالح است. هزینه ساخت پروژه‌های ساختمانی که با سیستم سقف هالوکور پیاده‌سازی شده‌اند، در مقایسه با سایر سیستم‌های سقفی کمتر خواهد بود.

 این امر به دلیل عدم نیاز به شمع‌بندی، قالب‌گیری، بتن‌ریزی و آرماتوربندی است. همچنین زمان اجرای سقف هالوکور از مصالح ساختمانی کمتری نیز استفاده می‌ شود؛ چنین موضوعی نیز هزینه‌ های پروژه را بسیار کاهش می‌ دهد.

 1. کاهش وزن پروژه ساختمانی

مزیتی که می‌ تواند پاسخ سقف هالوکور چیست را به شما بدهد، کاهش وزن پروژه ساختمانی با استفاده از این سقف است. اگر به ساختار پنل‌ های پیش ساخته هالوکور توجه کرده باشید، سوراخ‌ های توخالی را درون آن دیده‌اید که باعث شده وزن مرده پنل کاهش پیدا کند.

 این امر وزن مرده ساختمان را کمتر کرده و باعث می‌ شود تا مقاومت سقف در برابر لرزش و ریزش بیشتر شود. البته کاهش وزن هالوکور مزیت‌ های دیگری نیز دارد؛ به طور مثال راحت بودن جا به‌ جایی و اجرای آن در سقف پروژه‌ های ساختمانی بلند با دهانه‌های بزرگ از مهم‌ ترین مزیت‌ های این موضوع است.

 1. کاهش ضخامت کف‌ سازی

اگر با نوع‌ های دیگر سقف آشنایی داشته باشید می‌ دانید که برای اجرای سقف‌ های دیگر باید پس از اجرای سقف برای پیاده‌ سازی تأسیسات و لوله‌کشی‌ های مختلف کف‌ سازی انجام شود. کف‌ سازی موجب افزایش ضخامت سقف شده و ارتفاع طبقات ساختمان را کاهش می‌ دهد.

 اما در صورتی‌ که از سقف هالوکور پیش ساخته استفاده کنید، ضخامت کف‌ سازی بسیار کاهش پیدا می‌ کند؛ زیرا سقف هالوکور دارای سوراخ‌ های توخالی بوده و می‌توانید به‌راحتی تأسیسات را از آن‌ها عبور دهید. کاهش ضخامت کف‌ سازی موجب شده تا هزینه پروژه نیز کاهش پیدا کند.

 1. دارای امنیت بالاتر نسبت به دیگر سقف‌ها

اگر کسی از شما پرسید که سقف هالوکور چیست و چرا از آن استفاده می‌کنند باید بگویید که این سقف ایمن‌ ترین پنلی است که در سقف ساختمان‌ های مختلف استفاده می‌ شود. سقف هالوکور پیش ساخته نوعی سقف است که از امنیت بالایی برخوردار بوده و این موضوع مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی را کمتر می‌ کند. این سقف وزن کمی داشته و با کاهش وزن مرده ساختمان مقاوم پروژه در برابر آسیب‌ های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کمتر می‌کند. پس خیالتان از بابت این سقف راحت باشد.

 1. افزایش طبقات ساختمان در ارتفاع یکسان

یکی از مهم‌ ترین مزایای استفاده از سقف هالوکور پیش ساخته این است که زمانی که از این سقف استفاده می‌کنید، طبقات ساختمان در ارتفاع یکسان افزایش پیدا می‌کنند؛ یعنی با همان ارتفاع یکسان پروژه ساختمانی می‌ توان تعداد طبقات آن را به‌ صورت استاندارد افزایش داد. 

دلیل این موضوع این است که زمان اجرای این سقف، آویز تیره حذف شده و ضخامت سقف نیز به‌شدت کاهش پیدا می‌ کند. این موارد روی‌ هم در طبقات مختلف موجب افزایش ارتفاع ساختمان می‌ شوند. می‌ توانید با این کار یا ارتفاع طبقه را افزایش دهید یا تعداد طبقات در ارتفاع‌ های استاندارد را بیشتر کنید.

 1. عملکرد به شکل عایق

مزیتی که باعث شده بسیاری از افراد به دنبال سقف هالوکور پیش ساخته باشند، عملکرد این سقف به شکل عایق است. در صورتی‌ که از سقف‌ های بتنی قدیمی استفاده کرده باشید متوجه شده‌اید که علاوه بر انتقال صدا بین طبقات مختلف، دمای این طبقات نیز انتقال پیدا می‌کند. 

برای این که بتوانید این مشکل را حل کنید، می‌ توانید از سقف هالوکور استفاده کنید. این سقف عملکردی عایق شکل داشته و می‌تواند از انتقال حرارت و صوت بین طبقات مختلف جلوگیری کند. همچنین مقاوم بالا در برابر لرزش نیز از دیگر مزیت‌های عایق بودن این سقف است.

 1. کاهش ارتفاع پروژه ساختمانی

همان‌ طور که در بخش‌های قبلی در پاسخ به سوال سقف هالوکور چیست گفتیم، سقف هالوکور سقفی است که علاوه بر داشتن ضخامت کم و کاهش ضخامت کف‌سازی طبقات، نیاز به استفاده از تیرهای آویز را از بین می‌ برد. 

چنین موضوعی ضخامت سقف را بسیار کمتر کرده و موجب شده تا ارتفاع کلی ساختمان کاهش پیدا کند در صورتی‌ که ارتفاع سقف کاهش پیدا کند، می‌ توانید یا تعداد طبقات را بیشتر کنید یا ارتفاع کلی ساختمان را کاهش دهید که در برابر نیروی زلزله مقاومت قوی‌ تری داشته باشد. 

به‌ غیر از مزایایی که تا به این قسمت با هم بررسی کردیم، استفاده از سقف هالوکور پیش ساخته مزایای دیگری نیز دارد؛ مهم‌ ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • افزایش سرعت اجرا
 • ایجاد سقف‌هایی کاملاً یکدست و صاف
 • امکان اجرای سقف در دهانه‌های وسیع
 • عدم نیاز به استفاده از جک برای اجرا
 • استفاده از سوراخ‌های توخالی سقف برای عبور تأسیسات مکانیکی و الکتریکی
مزایای سقف هالوکور
مزایای سقف هالوکور

بیشتر بخوانید: هالوکور

معایب سقف هالوکور

نکته‌ ای بسیار مهم که می‌ تواند شما را در آشنایی با این سقف و گرفتن پاسخ سقف هالوکور چیست کمک کند، بررسی معایب سقف هالوکور است. سقف هالوکور پیش ساخته در کنار مزایای عالی خود، معایبی نیز دارد که از مهم‌ ترین آن‌ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نا مناسب برای پروژه‌های کوچک

یکی از عیب‌ های بزرگ سقف هالوکور پیش ساخته که موجب شده استفاده از این سقف در برخی از پروژه‌ های ساختمانی ممکن نباشد، نا مناسب‌ بودن این سقف برای پروژه‌ های کوچک است. دلیل این موضوع صرفه اقتصادی این سقف است. 

درست است که استفاده از سقف هالوکور در پروژه‌ های بزرگ باعث می‌ شود تا هزینه اجرای سقف و ساخت پروژه کمتر شود؛ اما این سقف در پروژه‌ های کوچک کمی هزینه بر بوده و صرفه اقتصادی نخواهد داشت به همین دلیل اکثر کارفرمایان و مهندسان در پروژه‌های کوچک از سقف هالوکور استفاده نمی‌کنند. 

 1. نیازمند نیروی متخصص برای اجرا

عیب دیگری که در سقف هالوکور پیش ساخته وجود دارد این است که اجرا و پیاده‌ سازی این سقف کمی سخت بوده و نیازمند نیروی متخصص است. به‌ طور کلی اجرای سقف هالوکور نسبت به دیگر سقف‌ ها سریع‌ تر بوده و دلیل این موضوع عدم نیاز به بتن‌ ریزی و تیرهای آویز است؛ اما اگر بخواهید به‌ صورت اصولی و حرفه‌ای این سقف را روی پروژه خود پیاده‌سازی کنید، باید از مهندسان با تجربه برای این کار بهره ببرید.

نتیجه‌گیری

انواع‌ مختلفی از پنل سقف وجود دارد که می‌ توانید در اجرای سقف از آن‌ها بهره ببرید؛ یکی از بهترین این سقف‌ها، سقف هالوکور پیش ساخته است. در پاسخ به سوال سقف هالوکور چیست باید گفت که این سقف یک نوع پنل توخالی است که سوراخ‌ هایی خالی درون آن قرار گرفته‌اند. این امر موجب شده تا وزن مرده سقف کمتر شده و اجرای آن راحت‌ تر باشد. 

مزایا و معایب مختلفی برای استفاده از این سقف وجود دارد که تمامی آن‌ ها را با هم بررسی کردیم. شما می‌ توانید بهترین سقف هالوکور باکیفیت بالا را از شرکت بپتا خریداری کنید؛ بپتا یکی از باسابقه‌ ترین شرکت‌ های تولید کننده تیرچه پیش‌تنیده و سقف هالوکور پیش ساخته است که توسط مهندسین حرفه‌ای بهترین محصولات را تولید می‌کند.

سؤالات متداول

هزینه نصب سقف هالوکور چگونه است؟

هزینه نصب سقف هالوکور پیش ساخته به دلیل حذف جک و تیرهای آویز و همچنین کاهش بتن‌ ریزی کمتر از سقف‌های دیگر است.

آیا می‌توان از سقف هالوکور در پروژه‌های کوچک استفاده کرد؟

می‌ توانید از سقف هالوکور در پروژه‌ های کوچک نیز استفاده کنید؛ اما این کار هزینه زیادی برای شما داشته و صرفه اقتصادی ندارد.

امنیت سقف هالوکور نسبت به سقف‌های دیگر چگونه است؟

امنیت سقف هالوکور نسبت به سقف‌ های دیگر بسیار بیشتر است؛ دلیل این موضوع حذف وزن مرده سقف و درزگیری عالی هنگام اجرای آن است.

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو

شماره تماس : 2-32764991-044

مدیر فروش : 2354 189 0914

ایمیل : info@bpta.ir

جهت ارتباط با کارشناسان ما و اطلاعات در مورد این محصول، فرم زیر را پر کنید

2 Comments

 1. sina

  آیا سقف هالوکور تاثیری در وزن ساختمان دارد؟

  • ghanbarpour

   بله
   یکی از مزیت های استفاده از سقف هالوکور کاهش وزن ساختمان می باشد.


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *