Skip to content

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت
Rate this post

تیرچه پیش تنیده چیست؟

تیرچه پیش تنیده در مقایسه با دیگر تیرچه‌ها، نسل نسبتا جدیدی از تیرچه بوده و از مقاومت بالاتری برخوردار می‌باشد. تیرچه پیش تنیده از ترکیب بتن و میله‌های فولادی درست ‌می‌شود با این تفاوت که میلگرد‌های تیرچه پیش تنیده قبل از بتن‌ریزی تحت تنش کششی قرار می‌گیرند تا بعد از بتن ریزی و رهاسازی میلگردها، نیروی ذخیره شده در میلگرد‌ها وارد بتن شده و تنش فشاری دائمی در بتن ایجاد نماید. با این کار مقاومت کششی و فشاری بتن به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد. تیرچه‌های پیش تنیده به صورت پیش ساخته در کارخانه‌ها و با استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات مخصوص درست می‌شوند. امروزه استفاده از تیرچه‌های پیش تنیده به دلیل مزایای زیادی که دارند، در ساخت و ساز بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌ و کاربرد گسترده‌ای دارند.

در این مقاله می خواهیم شما با مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت آشنا کنیم.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت یا تیرچه فلزی با جان باز نوع بهبود یافته تیرچه‌های بتنی معمولی بوده و بصورت پیش ساخته درست می‌شود و شباهت زیادی به تیرچه خرپایی دارد. ساختار تیرچه کرومیت از بال فوقانی، بال تحتانی و اعضای قطری تشکیل می‌شود. در بال فوقانی تیرچه کرومیت از نبشی، در بال تحتانی از ورقه‌های فولادی و در اعضای قطری از میلگرد‌ها به عنوان عضو مورب استفاده می‌شود. تیرچه کرومیت به دلیل برداشتن خیز منفی در هنگام تولید، بصورت خود ایستا می‌باشد و در اجرا در زیر سقف نیازی به شمع‌بندی نخواهد بود. به کار بردن تیرچه کرومیت موجب بالا رفتن سرعت اجرا می‌شود و با اجرای حرفه‌ای نیازی به سقف کاذب نخواهد بود. تیرچه‌های کرومیت نیز از گزینه‌های مهم تیرچه برای اجرای سقف‌ها می‌باشند. با استفاده از تیرچه کرومیت امکان بتن‌ریزی چندین سقف با‌هم فراهم می‌شود.

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت به دلیل سبک بودن و استفاده از بلوک یونولیت و تیرچه پیش تنیده به دلیل عدم نیاز به جک و تولید در کارخانه، هر دو از سرعت اجرای بالاتری در اجرا برخوردار هستند.

همچنین در تیرچه‌ها کرومیت لوله‌ها و کانال‌های تاسیساتی بهتر عبور داده شده که موجب افزایش سرعت اجرا می‌شود.

تیرچه کرومیت و تیرچه پیش تنیده هر دو به دلیل استفاده کمتر از بتن در مقایسه با دیگر تیرچه‌ها وسقف‌ها به طور نسبی موجب کاهش وزن ساختمان می‌شوند.

بتن‌ریزی چندین سقف با تیرچه کرومیت برای ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بالا در یک مرحله امکان پذیر می‌باشد؛ زیرا در تیرچه‌های کرومیت به دلیل خود ایستا بودن آن‌ها دیگر نیازی به شمع‌بندی نخواهد بود و این کار موجب کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

تیرچه کرومیت و تیرچه پیش تنیده هر دو به دلیل پیش ساخته بودنشان از ضریب ایمنی بالاتری برخوردار می‌باشند که موجب افزایش ایمنی ساختمان می‌شوند.

تیرچه کرومیت برای ارتفاعات مختلف قابل اجرا می‌باشد.

تیرچه پیش تنیده در مقایسه با دیگر تیرچه‌ها و تیرچه کرومیت مقرون به صرفه‌تر می‌باشد؛ دلیل آن هم استفاده از فولاد با کیفیت و پیش ساخته بودن آن می‌باشد که موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

تیرچه‌های پیش تنیده امکان اجرای سازه با دهانه‌های بزرگ‌تر را فراهم می‌آورند، زیرا سازه با تغییر دادن نیروی پیش تنیدگی قابلیت انعطاف‌پذیری پیدا می‌کند.

از قابلیت‌های مهم تیرچه پیش تنیده داشتن تنیدگی خیز به طرف پایین به دلیل وجود نیروی پیش تنیدگی می‌باشد که موجب از بین بردن ترک‌های دائمی تیرچه می‌شود.

تیرچه‌ی پیش تنیده همچنین قابلیت اجرا در ساختمان‌های با اسکلت بتنی و فلزی می‌باشد. و به هنگام اجرا نیازی به نیروی متخصص برای اجرا ندارد.

تیرچه‌های پیش تنیده قابلیت اجرا در شرایط محیطی و آب و هوایی مختلف را دارند. این ویژگی تیرچه پیش تنیده موجب کاربرد بیشتر آن در سازه‌های دریایی و آبی شده است.

برای خرید هالوکور و تیرچه پیش تنیده میتوانید از طریق برقراری تماس با کارشناسان ما نسبت به خرید این محصولات اقدام کنید.

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو

شماره تماس : 2-32764991-044

مدیر فروش : 2354 189 0914

ایمیل : info@bpta.ir

جهت ارتباط با کارشناسان ما و اطلاعات در مورد این محصول، فرم زیر را پر کنید

2 Comments

  1. سردار

    یکی از قابلیت های مهم تیرچه پیش تنیده چیست؟

    • ghanbarpour

      یکی از قابلیت‌های مهم تیرچه پیش تنیده داشتن تنیدگی خیز به طرف پایین به دلیل وجود نیروی پیش تنیدگی است.


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *