Skip to content

مزایای بتن

مزایای بتن

در این مقاله در مورد مزایای بتن (Concrete Advantages) بصورت مختصر صحبت خواهیم کرد. بتن که در دنیای امروز می توان گفت از مهمترین مصالح ساختمانی می باشد از ترکیب سنگدانه و سیمان با آب تشکیل می شود. با اینکه در ساخت و ساز از مواد و مصالح دیگر همچون فولاد، چوب، مصالح بنایی و غیره نیز استفاده می شود اما بتن و در ترکیب با فولاد، بتن آرمه، گسترش بسیار زیادی داشته و به عنوان یکی از مصالح مطمئن در ساخت انواع ساختمان، پل، تونل، کانال، مخازن، لوله ها و غیره به کار می رود؛ همچنین در ساخت اسکلت سازه های بلند نیز اصلی ترین ماده محسوب می شود.

انواع بتن

مواد اصلی تشکیل دهنده بتن سنگدانه، سیمان و آب می باشد و بسته به نوع کاربرد آن، بتن با نسبت های مختلف مواد تشکیل دهنده خود و تحت شرایط منحصر به فرد، در انواع مختلفی تولید می شود. از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای بتن

از مهمترین مزایای بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد که بصورت مختصر در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد:

 • آسان بودن تعمیرات بتن
 • قالب بندی بتن در اشکال مختلف
 • مقاومت بتن در برابر رطوبت
 • دسترسی آسان به بتن و مواد تشکیل دهنده بتن
 • حمل و نقل آسان بتن
 • مقاومت بالای بتن در مقابل حرارت و آتش سوزی
 • صُلبیت بالای بتن
 • عایق صوتی بودن بتن
 • ساختار یکپارچه بتن
 • نیاز کمتر به محافظت بتن
 • عمر طولانی بتن
 • اجرای آسان بتن
مزایای بتن

مقاومت فشاری بالای بتن

از مهمترین مزایای بتن مقاومت فشاری بالای بتن می باشد که در ترکیب با فولاد به منظور تقویت آن باعث می شود در مقایسه با دیگر سازه ها نظیر سازه های فولادی علاوه بر داشتن مقاومت بالاتر، حاصل کار مقرون به صرفه تر نیز تمام شود.

آسان بودن تعمیرات بتن

با گذشت زمان در صورت نیاز به تعمیرات بتن، این کار به راحتی با پر کردن ترک ها و شکاف های موجود در انواع سازه ها با مواد جدید انجام می شود. و می توان بتن را به راحتی در داخل شکاف ها پمپاژ کرد.

آسان بودن تعمیرات بتن

قالب بندی بتن در اشکال مختلف

از مزایای مهم بتن این است که می توان به راحتی آن را در قالب های مختلف جا داده و هر شکل و سازه دلخواهی را از آن تهیه نمود. در حالی که تولید چنین سازه هایی از فولاد فقط در کارخانه انجام گرفته و در بعضی موارد ساخت اشکال معماری از فولاد، بسیار مشکل و حتی غیر ممکن می باشد.

قالب بندی بتن در اشکال مختلف

مقاومت بتن در برابر رطوبت

از مزایای مهم دیگر بتن این است که در مقابل آب و رطوبت مقاوم بوده و مشکل اساسی برای آن ایجاد نمی کند. البته لازم به ذکر است که آب مورد نظر نباید ناخالصی هایی از بعضی از یون ها نظیر یون سولفات و یون کلر داشته باشد، زیرا موجب خوردگی فولاد شده که آن هم باعث کاهش مقاومت بتن آرمه می شود. در غیر اینصورت آب برای بتن و حتی میلگردها مشکلی ایجاد نمی کند.

دسترسی آسان به بتن و مواد تشکیل دهنده بتن

همچنین از مزایای بتن در دسترس بودن مواد تشکیل دهنده آن می باشد که می توان آن ها را به راحتی و با قیمت مناسب تر تهیه نمود. این مسئله یکی از دلایل اصلی تمایل بیشتر به استفاده از بتن می باشد و در عین حال در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی نظیر فولاد،‌ منجر به ارزان تر تمام شدن فرایند ساخت نیز خواهد شد.

حمل و نقل آسان بتن

از دیگر مزایای بتن، حمل آسان آن می باشد که می توان هم مواد تشکیل دهنده بتن (شن، ماسه، سنگدانه و آب) و هم خود بتن را به آسانی بصورت آماده از محل تولید یا کارخانه به کارگاه یا محل بتن ریزی منتقل کرد.

حمل و نقل آسان بتن

مقاومت بالای بتن در مقابل حرارت و آتش سوزی

از دیگر مزایای بتن مقاومت بسیار خوب آن در برابر آتش سوزی می باشد این در حالی است که مقاومت فولاد در برابر آتش سوزی بسیار پایین است و در برابر آتش سوزی های بزرگ زودتر فرو می ریزد. این ویژگی منحصر به فرد بتن، ساختمان بتن آرمه را در برابر آتش سوزی های بزرگ پایدار کرده و موجب ایجاد فرصت برای مهار آتش و همچنین تخلیه ساختمان می شود. و از فروریزی ساختمان که ممکن است خسارت جبران ناپذیری را به بار آورد جلوگیری می کند.

صلبیت بالای بتن

همچنین از مزایای بتن مواد تشکیل دهنده بتن و ساختمان هایی که از بتن آرمه دست شده اند می باشد که صلبیت و یا پایداری بالاتری نسبت به ساختمان هایی که از اسکلت فولادی درست شده اند، دارند. این سازه ها به دلیل داشتن وزن زیاد، در برابر عواملی همچون وزش شدید باد، تحرک زیاد در طبقات بالایی و حتی زلزله های خفیف پایدارتر بوده و لرزش بسیار پایینی توسط ساکنین احساس می شود که این امر موجب احساس آرامش بیشتر ساکنین خواهد شد.

عایق صوتی بودن بتن

از دیگر مزایای بتن می توان به عایق صوتی بودن آن اشاره کرد مخصوصا اگر از نوع خاصی از بتن که حاوی پوکه های معدنی است، در آن استفاده شود که در این صورت به طور قابل ملاحظه ای عایق خوبی در برابر صوت خواهد بود.

ساختار یکپارچه بتن

یکنواخت بودن ساختار بتن نیز از دیگر مزایای بتن می باشد و موجب استحکام سازه بتن آرمه می شود. ساختار یکپارچه بنا، ظاهر بهتری نیز خواهد داشت.

نیاز کمتر به محافظت بتن

یکی دیگر از مزایای بتن این است که در مقایسه با سازه های فولادی به نگه داری و محافظت کمتری نیاز دارد. مخصوصا اگر بتن ریزی سازه ها بصورت متراکم انجام شده و در قسمت هایی که در تماس با هوا قرار دارند از بتن هوادار استفاده شده باشد، در این صورت نیاز به مقاومت ویژه نیست. لذا بتن گزینه بسیار خوبی برای ساخت پناهگاه ها در برابر طوفان می باشد.

نیاز کمتر به محافظت بتن

عمر طولانی بتن

بتن در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی عمر بهره برداری بسیار بالاتری دارد. خاصیت بتن طوری است که با گذشت زمان مقاومت آن نه تنها کاهش پیدا نمی کند بلکه در طول زمان با محکم تر شدن سیمان و افزایش مقاومت آن، بیشتر نیز می شود. البته نباید فراموش کرد که با گذشت زمان ممکن است عوامل مخرب محیطی مانند یون ها موجب کاهش دوام و پایداری بتن باشند.

اجرای آسان بتن

همچنین از دیگر مزایای بتن که عملیات اجرایی را راحت تر می کند این است که در اجرای سازه های بتنی به غیر از برخی موارد خاص، در مقایسه با سازه های فولادی به مهارت تخصصی و حرفه ای عوامل اجرایی و کارگران، نیاز آنچنانی نخواهد بود.

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : [email protected]

هنوز نظری وارد ثبت نکرده اید ، اولین نفر باشید


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *