Skip to content

کاربرد بتن

کاربرد بتن

بتن چیست؟

قبل از پرداختن به کاربرد بتن بصورت مختصر با خود مفهموم بتن و مواد تشکیل دهنده آن آشنا می شویم. کلمه ی بتن (Concrete) که ریشه ای لاتین دارد به معنای ماده ای است که ترکیبی چسبنده داشته باشد. در واقع بتن از سه جزء اصلی آب، سنگدانه ها (عبارت اند از ماسه وشن) و سیمان تشکیل شده است. این ترکیب با اضافه کردن سیمان و آب بعد از گذشت زمان لازم سفت می شود که به آن بتن گفته می شود.

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی شناخت خواص بتن نیز پیشرفت چشم گیری داشته است و در انواع مختلف همچون بتن آرمه و بتن پیش تنیده برای کاربردهای متفاوت تهیه و تولید می شود. در بعضی موارد برای راحتی کار بتن بصورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده و به محل اجرای پروژه انتقال داده می شود که بتن آماده نام دارد. همچنین در بعضی کشورها استانداردهای بخصوصی برای بتن طرح شده است که رعایت این آیین نامه ها در اجرای پروژه ها الزامی می باشد.

بتن چیست؟

مواد تشکیل دهنده بتن

 • سیمان: سیمان در ترکیب با آب به ماده ای چسبنده تبدیل می شود که باعث چسبندگی سنگدانه و ماسه به یکدیگر در داخل این ترکیب می شود.
 • آب: برای تشکیل بتن و واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون) آب عملکرد بسیار مهمی دارد و میزان آب مصرفی با میزان سیمان ترکیب رابطه مستقیم دارد که این نسبت مقاومت بتن را تعیین می کند به طوری که هرچه نسبت آب به سیمان (W/C) بیشتر باشد مقاومت بتن کمتر و نفوذپذیری آن بیشتر می شود و هرچه نسبت آب به سیمان کمتر باشد مقاومت بتن بیشتر و نفوذپذیری آن کمتر می شود.
 • سنگدانه ها: از ذرات بزرگ و کوچک شن و ماسه تشکیل می شوند.
مواد تشکیل دهنده بتن

کاربرد بتن

خاصیت مهم بتن این ماده را به پرکاربردترین ماده و مصالح ساختمانی تبدیل کرده است. بتن ماده ای بسیار بادوام می باشد که علی الخصوص در ترکیب با فولاد در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی ایمن تر بوده، نیاز به نگه داری کمتری داشته و از هزینه های آتی تعمیری ساختمان جلوگیری می کند. همه این مزایا بتن را به رایج ترین نوع مصالح برای ساخت و ساز تبدیل کرده است.

کاربرد بتن

کاربرد بتن در ساخت خانه های مسکونی

خانه هایی که از بتن درست می شوند نسبت به دیگر خانه ها نظیر خانه های چوبی امنیت بیشتری در برابر بلایای طبیعی همچون  زلزله و آتش سوزی دارند در حالی که در دیگر خانه ها نظیر خانه های چوبی به هنگام آتش سوزی به اطراف سرایت کرده و موجب خسارات زیادی به خود بنا و اطراف می شود. همچنین بتن خاصیت هایی مانند پوسیدگی، زنگ زدگی، حساسیت به رطوبت را در خود ندارد. ترکیب بتن طوری است که هیچ نوع ترکیب آلی فراری به فضا پخش نمی کند که باعث انواع حساسیت ها در افراد شود که در عمل باعث افزایش طول عمر ساکنین خانه های مسکونی می شود.

استفاده از بتن در صنعت ساختمان سازی موجب دفع موریانه ها و مورچه ها می شود زیرا خاصیت جذب آفات و جوندگان را ندارد. هزینه کلی استفاده از بتن برای ساخت یک بنا نسبت به مصالح دیگر کمتر بوده و در آینده به تعمیرات بسیار کمتری نیاز دارد. همچنین بتن در برابر نویز و باد در مقایسه با دیگر مصالح بهتر عمل کرده وعایق خوبی می باشد.

خانه های مسکونی بتنی

کاربرد بتن در گذرگاه های زیر‌ زمینی و فاضلاب ها

دوام بتن در طول زمان و استحکام بالای آن باعث استفاده فراوان آن در ساخت فاضلاب ها و گذرگاه ها می شود.

کاربرد بتن در سازه‌های پیش تنیده

امروزه یکی از مهمترین کاربردهای بتن در ساخت انواع سازه ها نظیر تیرچه پیش تنده می باشد که کاربرد بسیار زیادی در مکان هایی که به مقاومت بسیار بالاتری نیاز دارند همچون پل ها و ساختمان هایی با ارتفاع زیاد، می باشد.

کاربرد بتن در ساخت سد بتنی

سدها برای کاربردهای متفاوتی از جمله تولید انرژی، ذخیره آب، کشاورزی و غیره استفاده می شود. آب انباشته شده در پشت سد فشار بسیار زیادی به وجود می آورد که باید از ماده بسیار بادوام و با استحکام بالا استفاده شود که بتن با مقاومت بالا، بسیار مناسب برای ساخت سدها می باشد.

کاربرد بتن در ساخت پل بتنی

یکی از مهمترین کاربردهای بتن ساخت پل می باشد که بتن با کارایی بالا برای ساخت آن مناسب می باشد که هم استحکام لازم را داشته و هم دوام بسیار عالی تا حدود یک قرن را در طول زمان دارد. جایگزینی پل جدید با پل قدیمی نیز به آسانی و در مدت زمان کمتری صورت می گیرد.

پل بتنی

کاربرد بتن در ساخت و سازهای دریایی

همچنین از بتن به دلیل استحکام خوب و کافی برای ساخت انواع اسکله ها، موج شکن ها و سازه های دریایی استفاده می شود.

کاربرد بتن در ساخت جاده ها و خیابان ها

با اینکه هزینه تمام شده آسفالت کمتر از بتن می باشد اما به دلیل استحکام بالا در برابر عبور و مرور ماشین آلات سنگین و حتی جت های جنگی ، ایمنی بالاتر و بازتاب نور بهتر در برخی موارد برای روکش جاده ها استفاده می شود که طول عمر تقریبا دو برابر آسفالت دارد.

جاده بتنی

کاربرد بتن در کف پارکنیگ ها

امروزه از بتن برای درست کردن کف پارکینگ ها و گاراژها استفاده می شود که علاوه بر طول عمر بیشتر باعث زیبایی ظاهری در مقایسه با آسفالت می شود. مراقبت و نگه داری از آن نیز کار نسبتا ساده ای می باشد.

دیگر کاربرد های بتن:

 • کف پوش ها
 • کاربری معماری و تزئینی
 • پیاده روها
 • بتن آشپزخانه ها
 • لوله های آبکشی در کشاورزی
 • سنگ فرش ها بتنی
 • کاربری به عنوان عایق
 • بتن به عنوان خاکریز
کاربرد های بتن

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : [email protected]

هنوز نظری وارد ثبت نکرده اید ، اولین نفر باشید


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *