Skip to content

کنترل ترک و انحراف تیرچه پیش تنیده

مقدمه

آیا با تیرچه‌های پیش تنیده آشنایی ندارید و نمی دانید که در کجا ها کاربرد دارند؟ در تیرچه های پیش تنیده خود شاهد ترک و انحراف هستید و نمی دانید چگونه باید آن ها را کنترل و برطرف کنید؟ پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا انتها همراه ما باشید؛ زیرا در این مقاله می خواهیم به یک موضوع مهم و اساسی که در دنیای ساختمان سازی وجود دارد، بپردازیم و آن هم بررسی نحوه کنترل ترک و انحراف تیرچه پیش تنیده است.

به دلیل تقاضای بالای این محصول شرکت های زیادی به تولید این تیرچه ها می پردازند که همه آن ها از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و ممکن است در دراز مدت مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند. یکی از شرکت هایی که تیرچه پیش تنیده با کیفیتی را تولید و به بازار عرضه می کند، شرکت بپتا است. این شرکت از سال 1383 فعالیت خود را در زمینه تولید مصالح ساختمانی آغاز کرده و امروز به یکی از بزرگترین تولید کنندگان تیرچه پیش تنیده در ایران تبدیل شده است. شما میتوایند برای خرید تیرچه پیش تنیده و دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد با مشاورین مجموعه تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تیرچه های پیش تنیده شرکت بپتا و نحوه کنترل ترک و انحراف این تیرچه ها توصیه می کنیم مطالب این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

پژوهش های عملی درباره تیرچه پیش تنیده

قبل از آشنایی با نحوه کنترل ترک و انحراف تیرچه پیش تنیده، ابتدا بهتر است برخی پژوهش های عملی که روی این تیرچه ها انجام شده است را با هم بررسی کنیم. به طور کلی تیرچه ها یکی از مصالح اساسی و مهم در ساختمان سازی به حساب می آیند. در سال های اخیر این تیرچه ها در خود ایران تولید می شوند و دیگر نیازی نیست آن ها را از دیگر کشور ها مانند چین، روسیه و… وارد کنیم.

این تیرچه ها نوعی تیرچه بتنی هستند که با استفاده از تکنولوژی به روز پیش تنیدگی ساخته می شوند. این نوع تیرچه ها مزایای زیادی نسبت به تیرچه های معمولی داشته و در کاهش هزینه ها، آلودگی، استفاده از مصالح مهمی همچون فولاد و… به کارفرمایان کمک کرده و باعث کم شدن هزینه های آن می شود. از آن جایی که تیرچه ها در اسکلت بندی ساختمان ها اهمیت زیادی داشته و باعث انتقال وزن و فشار سقف به تیر های اصلی می شوند، حتما باید از تیر های استاندارد و مناسب در ساخت سازه های ساختمانی استفاده کرد.

متاسفانه در سال های اخیر، کارفرمایان در ایران به دلیل هزینه کمی که تیرچه های خرپایی داشتند، از آن ها در ساخت سقف ها استفاده می کردند. این تیرچه ها خیلی سال است که در کشور های توسعه یافته منسوخ شده و دیگر استفاده نمی شوند. در کشور ایران نیز به تازگی استفاده از تیرچه های خرپایی ممنوع شده و کارفرمایان باید از تیرچه پیش تنیده در ساخت پروژه های خود بهره ببرند.

به دلیل تازگی تکنولوژی ساخت تیرچه های پیش تنیده در ایران، پژوهش های محدودی در این زمینه انجام شده و بسیاری از کارفرمایان به دنبال پژوهش هایی عملی هستند تا نحوه عملکرد این تیرچه ها را در شرایط مختلف را بررسی کنند.این پروژه های عملی به صورت زیر هستند:

توزیع فشار در تیرچه پیش تنیده

در ابتدا که این تیرچه ها ابداع شده بودند، روی آن ها آزمایشات و تست های مختلفی انجام می گرفت. متخصصان با بررسی نتیجه این آزمایشات پی بردند که توزیع فشار در تیرچه های پیش تنیده شده به درستی انجام نمی شود. این مشکل به دلیل محدودیت مقاومت فولاد و انقباض و خزش بتن تحت فشار ایجاد شده بود.

اما خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت در تکنولوژی، فولاد هایی که در ساخت این تیرچه ها به کار می روند مقاومت بسیار بالاتری داشته و خاصیت خزشی تیرچه های پیش تنیده را بهتر می کنند. در تیرچه های پیش تنیده جدید، به علت مقاومت بالای فولاد، تنش مقاومتی آن ها به 0.2 درصد می رسد که خود نتیجه ای فوق العاده محسوب می‌شود. همین امر نیز باعث شده است تا کنترل ترک و انحراف تیرچه پیش تنیده راحت تر انجام شود.

تیرچه های پیشتنیده

روش های پیش فشردگی برای تیرچه های پیش تنیده

در یک سری از آزمایشات صورت گرفته که به طور عملی روی تیرچه های پیش تنیده انجام شود، روش هایی را برای پیش فشردگی این تیرچه ها طراحی کرده اند. این امر به مقاومت و خاصیت خیزشی تیرچه های پیش تنیده افزوده و کاربرد آن ها را در ساختمان سازی بیشتر می کند.

 برای این کار از دو تکنیک اساسی در زمان ساخت تیرچه های پیش تنیده استفاده می کنند. این دو تکنیک تقریبا با هم یکسان بوده و تنها در کشش کابل های فولادی به کار رفته در آن ها با هم متفاوت هستند. در یکی از این روش ها، پیش تنیدگی تیرچه قبل از سخت شدن بتن انجام می شود و در روش دیگر این کار بعد از سخت شدن بتن اتفاق می افتد. استفاده از روش های پیش فشردگی یکی از راه های کنترل ترک و انحراف تیرچه پیش تنیده می باشد.

آزمایش و تست تیرچه پیش تنیده

به دلیل اهمیت بالایی که این تیرچه ها در صنعت ساختمان سازی دارند، آزمایش های متنوعی برای تست سلامت آن‌ها صورت می گیرد. یکی از این آزمایشات طبق مراحل زیر انجام می شود:

1) در اولین مرحله برای انجام این کار ابتدا دستگاه های تولید کننده تیرچه پیش تنیده بررسی می شوند. توجه داشته باشید که تمامی  این دستگاه ها ساخت کشور آلمان بوده و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. درست است که این دستگاه ها کیفیت بسیار بالایی دارند، اما ممکن است پس از مدتی دچار مشکل شوند؛ همین امر نیز تست کردن این دستگاه ها را واجب می کند.

2) سپس باید لوازم و ابزار های آزمایشگاهی که در کارخانه مورد نظر وجود دارند نیز بررسی شوند.

3) در مرحله بعدی کیفیت مواد اولیه ساخت تیرچه پیش تنیده مورد سنجش قرار می گیرند.

4) پس از تست مواد اولیه، یک تیرچه پیش تنیده را تولید می کنند تا از کیفیت ساخت و مقاومت آن مطمئن شوند.

5) در آخرین مرحله نیز تست هایی روی بتن تیرچه ساخته شده انجام می شود تا از کیفیتی که بتن ها باید طبق آئین نامه نظام مهندسی داشته باشند، اطمینان حاصل کنند.

نتایج آزمایش و تست تیرچه پیش تنیده

بررسی نتایج های بدست آمده از آزمایش و تست های تیرچه پیش تنیده یکی از مهم ترین مراحلی است که قبل از استفاده از این تیرچه ها باید انجام دهید. این نتایج می توانند به مهندسین در کنترل ترک و انحراف تیرچه پیش تنیده کمک شایانی کنند و از بروز مشکلات جلوگیری نمایند.

به طور کلی این نتایج شامل اطلاعاتی مانند پیش تنیدگی موثر، ظرفیت لحظه ای، عرض ترک خمشی،  داده های انحرافی بار، مقاومت فولاد، خزش و لغزش بتن، درجه بندی مواد اولیه به کار رفته در ساخت و… می شود. همچنین یکی از مهم ترین داده هایی که از این نتیجه گیری بدست می آید اندازه نیرو پیش تنیدگی موثر برای تعیین تنش خالص فولاد است.

کنترل ترک تیرچه پیش تینده

سوالات متداول

استفاده از تیرچه بتن مسلح بهتر است یا تیرچه پیش تنیده؟

استفاده از تیرچه های بتن مسلح هم در ایران و هم در کشور های توسعه یافته منقضی شده و استفاده از آن ها ممنوع می باشد. تیرچه های پیش تنیده نوعی جدید و بروز‌تر از تیرچه‌ها هستند که مقاومت بیشتری برای سقف ها ایجاد می‌کنند.

تیرچه‌های پیش تنیده چگونه تولید می شوند؟

برای تولید تیرچه‌های پیش تنیده ابتدا سیم‌های فولادی را در طول این تیرچه ها کشیده و سپس به قالب بتنی انتهای تیرچه متصل می کنند. پس از پوشش فولاد ها توسط بتن، سیم ها آزاد و تیرچه آماده استفاده می شود.

بهترین تیرچه پیش تنیده ایران توسط چه شرکتی تولید می‌شود؟

شرکت بپتا یکی از بهترین شرکت های تولید کننده تیرچه پیش تنیده در ایران می باشد. این شرکت تیرچه های فوق العاده با کیفیتی را تولید کرده و از بهترین دستگاه های آلمانی برای ساخت این تیرچه ها استفاده می‌کند.

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو

شماره تماس : 2-32764991-044

مدیر فروش : 2354 189 0914

ایمیل : info@bpta.ir

جهت ارتباط با کارشناسان ما و اطلاعات در مورد این محصول، فرم زیر را پر کنید

هنوز نظری وجود ندارد، اولین نفر باشید.


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *