Skip to content

بتن مسلح

بتن مسلح

بتن معمولی چیست؟

در این مقاله در مورد بتن مسلح (Reinforced Concrete) و مقایسه آن با بتن پیش تنیده صحبت می شود اما قبل از آن بصورت مختصر در مورد بتن معمولی توضیح داده خواهد شد. بتن معمولی در واقع همان بتن خالی از فولاد می باشد و به عبارت دیگر به بتنی که مسلح نباشد، بتن معمولی اطلاق می شود. این نوع بتن از سیمان پورتلند، آب، سنگدانه ها و ماسه تشکیل می شود. به ترکیب سیمان و آب، ملات بتن نیز گفته می شود که باعث چسبندگی آن می شود.

بتن معمولی

بتن معمولی بر اساس وزن سنگدانه ها و مقاومت آن در انواع مختلف مانند بتن سبک و بتن با مقاومت بالاتر، قابل تولید می باشد. بتن بر اساس مقاومت فشاری که تحمل می کند به دو گروه معمولی و پرمقاومت تقسیم می شود که معمولا مقاومت فشاری بتن معمولی بین ۲۰ تا ۴۰ مگاپاسکال بوده و مقاومت فشاری بتن پرمقاومت بیشتر از ۴۰ مگاپاسکال می باشد.

بتن معمولی که بتن غیر مسلح نیز نامیده می شود وزن مخصوص بین ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب داشته و مقاومت آن بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می باشد. از آنجا که بتن در برابر نیروی فشار مقاومت بالایی داشته ولی به لحاظ تحمل نیروی کششی ضعیف عمل می کند، لذا از بتن معمولی در کارهایی که نیاز به مقاومت کششی بالاتری نباشد، مانند ساخت پیاده روها و جداول کنار خیابان ها استفاده می شود.

بتن معمولی

بتن مسلح چیست؟

بتن مسلح یا بتن آرمه به بتنی که با فولاد یا میلگرد مسلح شده باشد، گفته می شود. دلیل استفاده از فولاد در بتن مسلح، بالا بردن مقاومت کششی بتن می‌باشد که بدین طریق نیروی کششی به فولادها منتقل شده و از ترک خوردگی بتن جلوگیری می‌کند. لذا با به کارگیری فولاد، بتن حاصل شده هم دارای مقاومت فشاری و هم مقاومت کششی بالاتر خواهد بود. برای مسلح کردن بتن از میلگردها، شبکه های توری، صفحات فلزی و یا الیاف استفاده می شود.

بتن مسلح چیست؟

دلایل استفاده از فولاد برای مسلح کردن بتن

مهمترین دلایل استفاده از فولاد برای مسلح کردن بتن، داشتن ضریب حرارتی یکسان با بتن می باشد. بدین معنی که انبساط یافتن فولاد، موجب ترک خوردگی بتن نمی شود یعنی با هم دیگر تغییر طول می دهند و به عبارت دیگر فولاد هیچ تنشی بر بتن تحمیل نمی کند. از دلایل دیگر چسبیدن محکم فولاد به بتن و نداشتن لغزش در داخل آن می باشد.

همچنین فولاد و بتن هر یک به تنهایی دارای معایب و مزایایی می باشند. از جمله این خاصیت ها داشتن مقاومت کم فولاد و مقاومت بالاتر بتن در برابر حرارت و آتش سوزی می باشد و اینکه فولاد به تنهایی در مقابل مواد شیمیایی خورده می شود. فولاد و بتن در ترکیب با یکدیگر، در ساخت و ساز تمامی این معایب را برطرف می کنند. بتن مسلح شده با فولاد در برابر حوادثی همچون آتش سوزی و عوامل شیمیایی بسیار مقاوم خواهد بود.

دلایل استفاده از فولاد برای مسلح کردن بتن

بتن مسلح پیش تنیده

با اینکه بتن مسلح نسبت به بتن معمولی مقاوم تر می باشد اما در مقابل ترک خوردگی ناشی از بارهای سنگین کاملا مقاوم نیست و هنوز احتمال آسیب دیدگی بتن وجود دارد. برای جبران این مشکل در برابر بارهای سنگین و همچنین کاربردهای دیگر، بتن مسلح را تحت تنش دائمی قرار می دهند که بتن پیش تنیده نامیده می شود.

لذا بتن پیش تنیده نوعی از بتن مسلح می باشد که در آن فولادها به روش های مختلف قبل و یا بعد از بتن ریزی تحت تنش کششی قرار می گیرند. نیروی پیش تنیدگی در جهت مخالف نیروهای خارجی وارد بر جسم به منظور خنثی کردن آن ها می باشد و از مهمترین دلایل اینکار بالا بردن مقاومت بتن مسلح در برابر بارهای زنده و مرده و همچنین افزایش کارایی سازه ها می‌باشد. برای تولید بتن مسلح پیش تنیده از فولادهای با مقاومت بالا استفاده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با تیرچه پیش تنیده می توانید به صفحه محصولات وبسایت بپتا مراجه نمایید.

بتن مسلح پیش تنیده

مقایسه بتن مسلح پیش تنیده و بتن مسلح معمولی

  • مصالح استفاده شده در بتن پیش تنیده نسبت به بتن مسلح ساده دارای مقاومت و کیفیت بالاتری می باشند زیرا در بتن پیش تنیده، فولاد و بتن هر دو تحت تنش های بزرگتری قرار می گیرند.
  • از بتن پیش تنیده برای بارهای سنگین و دهانه های بزرگتر استفاده می شود.
  • به طور کلی دوام و ایمنی ساختمان هایی که از بتن پیش تنیده درست می شوند بالاتر می باشد.
  • در بتن پیش تنیده از تعداد فولاد کمتری نسبت به بتن مسلح معمولی استفاده می شود که به لحاظ اقصادی مقرون به صرفه تمام می شود.

برای آشنایی با بتن رومی می‌توانید این مقاله را در بخش بلاگ وبسایت شرکت بپتا مطالعه نمایید.

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : [email protected]

هنوز نظری وارد ثبت نکرده اید ، اولین نفر باشید


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *