Skip to content

تیرچه صنعتی

تیرچه صنعتی

تیرچه‌ها به دو صورت تیرچه صنعتی و تیرچه سنتی تولید و دسته‌بندی می‌شوند. ساخت تیرچه به روش سنتی هم زمان‌بر بوده و هم در برخی مواقع فاقد کیفیت لازم می‌باشد. به دلیل افزایش چشم‌گیر نیاز حجم بازار به تیرچه و همچنین با ساخت دستگاه‌های تولید کننده خرپا در داخل کشور، نیاز به تولید تیرچه به روش صنعتی با اسقبال زیادی روبرو شد و موجب افزایش سرعت تولید و رشد هرچه بیشتر صنعت تیرچه سازی گردید. در این روش به دلیل کاهش خطاهای انسانی،‌ ساخت و تولید تیرچه با کیفیت بالاتری انجام می‌گیرد.

جنس تیرچه صنعتی همانند تیرچه سنتی از بتن و فولاد بوده که خرپای آن برعکس روش سنتی با جوش نقطه‌ای اتصال داده شده و شکل آن هم بصورت سازه مثلثی و یا چهاروجهی می‌باشد. اجزای تیرچه صنعتی با لولا به هم دیگر متصل شده و بدون انحنا و بصورت مستقیم درست می‌شود. تیرچه صنعتی در ساخت انواع سقف‌ها و کف‌ها علی الخصوص در سقف‌های تیرچه بلوک به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت اصلی تیرچه صنعتی با تیرچه سنتی

از تفاوت‌های اصلی تیرچه صنعتی با تیرچه سنتی، نوع جوشکاری برای اتصال می‌باشد. در ساخت تیرچه‌های صنعتی از جوش نقطه‌ای استفاده می‌شود که خاصیت شکنندگی موجود در تیرچه‌های سنتی را برطرف می‌کند. در تیرچه‌های سنتی برای اتصال از جوش الکتریکی بهره گرفته می‌شود که به دلیل انتقال کربن موجود در آرماتورها به سطح آن، تیرچه خاصیت شکنندگی پیدا می‌کند. این مشکل در تیرچه صنعتی برطرف شده است.

سرعت تولید تیرچه به روش صنعتی بسیار بالاتر از روش سنتی و یا دستی می‌باشد و علت آن هم استفاده از دستگاه‌ها به جای نیروی انسانی در تولید است. گفتنی است سرعت تولید تیرچه به نوع دستگاه استفاده شده هم بستگی زیادی دارد. همچنین تولید تیرچه به روش سنتی به دلیل عملکرد نیروی انسانی ممکن است خطاهایی به همراه داشته باشد.

اما در تولید تیرچه صنعتی به دلیل استفاده از ماشین آلات و مکانیزه بودن فرایند تولید، این خطاها از بین می‌روند. به عنوان مثال در تیرچه صنعتی زیگزاگ خرپاها به وسیله دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد که برخلاف روش سنتی ایرادات نامتقارن بودن و کجی آن را برطرف می‌کند. بصورت کلی در تولید تیرچه صنعتی برخلاف روش سنتی در تمامی مراحل تولید کنترل کیفیت انجام می‌شود.

برای اشنایی با تیرچه پیش تنیده ارومیه می‌توانید به بخش مقالات در وبسایت بپتا مراجعه نمایید.

مزایای تیرچه صنعتی

  • پایین‌تر بودن قیمت تمام شده نسبت به انواع دیگر تیرچه‌ها به دلیل مکانیزه بودن تولید و عدم استفاده از نیروی انسانی
  • کیفیت فنی بالاتر نسبت به تیرچه‌های سنتی
  • داشتن خرپای یکنواخت و مستقیم در قسمت‌های مختلف آن
  • مقاومت بالاتر به دلیل استفاده از جوش نقطه‌ای
  • عدم وجود ضایعات به دلیل استفاده از میلگردهای مناسب در تولید تیرچه صنعتی
  • وزن کمتر در مقایسه با تیرچه‌های سنتی

برای آشنایی با مفهوم پیش تنیدگی و بتن پیش تنیده می‌توانید به بخش مقالات در وبسایت بپتا مراجعه نمایید.

خرپای تیرچه صنعتی

خرپای تیرچه در واقع همان اسکلات تیرچه ‌می‌باشد که از ترکیب میلگرد‌ها درست شده و در انواع مختلف ساده، مرکب و پیچیده ساخته می‌شود و به عنوان عضو باربری و خمشی عمل می‌نماید. خرپا‌ها به دو دسته صنعتی و سنتی تقسیم بندی می‌شوند. خرپای فلزی همان خرپای صنعتی است که بدون دخالت نیروی انسانی و با دستگاه‌های مکانیزه و اتوماتیک تولید می‌شود و به همین دلیل هم از کیفیت و ایمنی بالاتری برخوردار می باشد. این خرپاها در مقایسه با خرپای سنتی در بین شرکت‌های عمرانی و ساختمان سازان متداول بوده و کاربرد بسیار بیشتری دارد.

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : [email protected]

هنوز نظری وارد ثبت نکرده اید ، اولین نفر باشید


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *