Skip to content

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده یکی از سازه‌های بسیار مهم بوده که بصورت پیش‌ساخته در صنعت ساخت و ساز تولید شده و به طور عمده در سیستم سقف‌‌های پیش تنیده به کار می‌رود. امروزه سقف پیش تنیده در مقایسه با دیگر سیستم‌های سقف مانند تیرچه بلوک، دال بتنی و غیره کاربرد زیادی داشته و در مواردی که احتمالا ساختمان قبل از ساخت دچار تراکم شده و پیش تنیدگی به وجود آید، برای جلوگیری از ترک‌خوردگی بتن و به دنبال آن خسارت‌های مالی از تیرچه پیش تنیده و سیستم پیش تنیدگی استفاده می‌شود. تیرچه‌های پیش تنیده برخلاف دیگر سیستم‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و قابلیت تحمل انواع بارهای زنده و مرده را دارند.

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

مواد اصلی تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده(Prestressed Joist Components) فولاد و بتن می‌باشد اما نحوه ترکیب و استفاده از آن برای سازه‌ها و پروژه‌های مختلف متفاوت بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه به بررسی اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده خواهیم پرداخت.

اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده

بتن تیرچه پیش تنیده

همان‌طور که مشخص است بتن از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده ‌می‌باشد. این ماده از شن، ماسه، سیمان و آب درست می‌شود و برای عملکرد متفاوت مانند سرعت در گیرش، ممکن است از مواد افزودنی دیگر برای تهیه آن به کار گرفته شود. در ترکیب بتن سنگدانه‌ها به عنوان مواد سنگی، سیمان به منظور ایجاد چسبندگی بین مواد و فولاد و آب نیز برای سیال کردن و ایجاد خاصیت چسبندگی بین سیمان و مواد دیگر به کار گرفته می‌شوند.

با مخلوط کردن این مواد با همدیگر و در نهایت اضافه کردن آب به میزان لازم، ماده‌ای سنگی و روان حاصل می‌شود که بتن نام دارد. از آن‌جا که بتن استفاده شده در تیرچه پیش تنیده باید کیفیت بهتری داشته باشد، در تهیه بتن تیرچه از مواد ترکیبی با کیفیت و با مقاومت بالاتر استفاده می‌شود.

برای تهیه بتن تیرچه پیش تنیده در کنار رعایت کردن کیفیت مواد تشکیل دهنده بتن، لازم است به میزان نسبت این مواد نیز دقت کافی انجام گیرد زیرا هر کدام از آن‌ها اگر کمتر و یا بیشتر از میزان مشخصی باشد از کیفیت بتن مد نظر کاسته شده و در نهایت منجر به کاهش کیفیت تیرچه پیش تنیده می‌شود. عواملی همچون دما، نحوه بتن‌ریزی، نحوه ترکیب مواد بتن با یکدیگر، زمان گیرش و غیره نیز هر کدام به در کیفیت بتن تولید شده تاثیر گذار می‌باشند.

بال‌های تحتانی یا عضو کششی تیرچه پیش تنیده

بال‌های تحتانی تیرچه پیش تنیده از جنس فولاد درست شده و به صورت خرپایی اجرا می‌شوند. این بال‌ها که عضو کششی تیرچه را تشکیل ‌می‌دهند قادر به تحمل و کنترل نیروی‌های کششی وارد شده بر تیرچه پیش تنیده می‌باشند. عضو کششی تیرچه پیش تنیده با در نظر گرفتن لنگر‌های خمشی طراحی شده و توسط میلگردهایی قابل تقویت می‌باشند. نیروهای کششی وارد شده بر تیرچه پیش تنیده ناشی از بارهای مرده سقف و نیروی وارد شده ناشی از عوامل اجرایی می‌باشد.

بال‌‌های فوقانی یا عضو فشاری تیرچه پیش تنیده

از دیگر اجزاء تشکیل دهنده تیرچه پیش تنیده بال‌های فوقانی آن می‌باشد. جنس این عضوها نیز از فولاد بوده و از یک یا دو نبشی و میلگردهای تقویتی درست می‌شود. بال فوقانی در ابتدای اجرا در حمل و نقل به عضو کششی تیرچه کمک کرده تا از خمش آن در جابجایی جلوگیری نماید و بعد از بارگذاری و اجرا، بار مرده و زنده سقف را تحمل می‌کند.

جان تیرچه پیش تنیده

جان تیرچه یا میلگرد‌های مورب یکی دیگر از اعضای تیرچه پیش تنیده می باشد و نقش مهمی را در تیرچه ایفا می‌کند. این عضوها که به صورت مورب طراحی می‌شوند پیوستگی لازم بین بال‌های فوقانی و بال‌های تحتانی را ایجاد کرده و در کنترل بارهای وارد بر آن‌ها کمک زیادی می‌نماید.

عضو تقویت کننده تیرچه پیش تنیده

عضو تقویتی تیرچه پیش تنیده از جنس فولاد درست می‌شود. اعضای تقویت کننده تیرچه پیش تتیده میلگردهایی می‌باشند که به صورت عمودی بر بال‌های تحتانی و جان تیرچه متصل می‌شوند و در جلوگیری از تنش‌های برشی در زمان‌ وارد شدن فشار اضافی به عنوان عامل تقویت اعضای تیرچه عمل می‌نمایند.

محصول جدید

اطلاعات تماس

شرکت سازه بتن پیش تنیده امروز (بپتا)
تولید کننده قطعات بتنی پیش تنیده ، پیش ساخته و بتن آماده

آدرس : ارومیه ، کیلومتر 5/5 جاده سرو
شماره تماس : 2-32764991-044
مدیر فروش : 2354 189 0914
ایمیل : [email protected]

هنوز نظری وارد ثبت نکرده اید ، اولین نفر باشید


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *